Pirkanmaan sairaanhoitopiirin johtajaylilääkäri Juhani Sand vastustaa koronarokotusten painottamista pahimmille epidemia-alueille – ”Riskiryhmät ja sote-henkilöstö rokotettava ensin koko maassa”
Juhani Sandin mielestä varsinaiset riskiryhmät ja sote-henkilöstö pitää ensin rokottaa riittävän laajasti, jotta terveydenhuollon kantokyky turvataan koko maassa. Vasta sen jälkeen on aika harkita muita kriteereitä.
Pshp:n johtajaylilääkäri Juhani Sand ei innostu ajatuksesta, että koronarokotuksia ryhdyttäisiin painottamaan alueellisen tautitilanteen mukaan. Kuva: Jukka Ritola / Aamulehden arkisto
Pirkanmaan sairaanhoitopiirin johtajaylilääkäri Juhani Sand ei lämpene ajatukselle, että koronavirusrokotuksia alettaisiin painottaa pahimmille epidemia-alueille.
Hän toteaa aluksi, että kyseessä on vaikea linjaus, jossa on näkökulmia puolesta ja vastaan. Viime kädessä eteneminen vaatii poliittisen päätöksen.