Aamulehti
Tampereen seudun ammattiopisto Tredu kertoo aloittaneensa oman käsidesin tuottamisen. Tredu kertoi asiasta maanantaina julkaisemassaan tiedotteessa.
Käsidesiä valmistavat prosessiteollisuuden opiskelijat. Käsidesi valmistetaan Hervannassa Hepolamminkadun toimipisteessä, ja se tulee eri toimipisteiden oppilaiden ja opettajien käyttöön.
Opiskelijat ovat mukana kaikissa käsidesin valmistusvaiheissa. Laboratorioalan opiskelijat varmistavat laadun mittaamalla säännöllisesti käsidesin etanolipitoisuuksia, ja myös media-alan opiskelijat osallistuvat valmistamiseen suunnittelemalla käsidesin etiketin. Media-alan opiskelijat huolehtivat myös etiketin painamisesta.
Valmistuksessa tehdään yhteistyötä ylöjärveläisen hygienia- ja puhdistustuotteita valmistavan Lifehairin kanssa. Käyttöturvallisuustiedotteen laatimiseen on saatu tukea Sweco Industry oy:lta.