Tamperelainen kauppias muistuttaa, etteivät kaikki liikkeet suinkaan sulkeneet – Lankakaupassa käytössä on ovikello, kello- ja koruliike pysyy auki yhden myyjän voimin
Koronavirusepidemia on iskenyt rajusti yrityksiin. Kaikki liikkeet eivät kuitenkaan ole sulkeneet oviaan, muistuttaa tamperelainen kauppias Risto Niklas-Salminen. Poikkeuksellinen tilanne näkyy poikkeuksellisina järjestelyinä.
Koskikeskuksen Intersportin kauppias Risto Niklas-Salminen toivoo, että ihmiset tietävät liikkeiden aukiolosta. Hän muistuttaa, että moni myymälä on edelleen avoinna Tampereella.Kuva: Timo Marttila
Henriikka Korte
31.3.2020 18:13
Aamulehti
Viime päivinä on uutisoitu hiljenevästä kaupungista ja ovensa sulkevista liikkeistä. Kaikki toimijat eivät ole silti suinkaan sulkeneet oviaan.
Risto Niklas-Salminen on toiminut K-ryhmän urheiluvälinekauppiaana Koskikeskuksessa yhdessä vaimonsa Hannelen kanssa vuodesta 1993.