AFP: Messin siirto Saudi-Arabiaan on käytännössä varma – ”Kyse on valtavasta sopimuksesta, josta on enää yksityiskohdat hiomatta”

Jalkapallosuuruus on siirtymässä Saudi-Arabiaan, jossa pelaa myös toinen tähti Cristiano Ronaldo.

Lionel Messin aika ranskalaisessa Paris Saint-Germainissa on päättymässä.

Edelleen voimistuvat huhut vievät jalkapalloilun supertähteä Lionel Messiä Ranskan liigasta Saudi-Arabiaan. Uutistoimisto AFP sai tiistaina tiedon, että Messin siirto olisi käytännössä varma. AFP mainitsi lähteekseen neuvotteluja lähellä olevan henkilön.

”Messin siirto on selvä. Hän pelaa ensi kaudella Saudi-Arabiassa”, lähde kertoi.

”Kyse on valtavasta sopimuksesta, josta on enää yksityiskohdat hiomatta.”

Argentiinan maajoukkueen ja ranskalaisen suurseuran PsG:n tähden seuraavaksi seuraksi on veikkailtu muissa yhteyksissä Al-Hilalia.

Messin, 35, nykyinen sopimus pariisilaisen PsG:n kanssa päättyy kesäkuun lopussa.

PsG toimii qatarilaisomistuksessa. Messi riitaantui seuran kanssa viime viikolla matkustettuaan luvatta Saudi-Arabiaan. Messi on pyytänyt tempaustaan anteeksi.

Messin siirrosta Saudi-Arabiaan on liikkunut huhuja jo pitkään. Muiden muassa BBC piti Messin siirtoa selvänä jo viime viikon keskiviikkona, ja huhujen mukaan Messin taustavoimat olisivat informoineet PsG:n johtoa tähtipelaajan lähdöstä jo kuukausi sitten.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Tietoa ei ole vielä lähdetty hakemaan

Osion tuoreimmat

Mainos

Tuoreimmat tähtijutut