Venäläiset jalkapallojoukkueet on hyllytetty ensi kauden seurajoukkueiden euroturnauksista, Euroopan jalkapalloliitto (Uefa) tiedotti maanantaina uutistoimisto AFP:n mukaan.
Hyllytys koskeen Mestarien liigaa sekä muita euroturnauksia eli Eurooppa-liigaa ja Euroopan konferenssiliigaa kaudella 2022–2023.
Venäläisseurat ja Venäjän maajoukkueet hyllytettiin alunperin helmikuussa kansainvälisestä toiminnasta, ”kunnes muuta ilmoitetaan”. Hyllytys tapahtui sen jälkeen kun Venäjä oli hyökännyt Ukrainaan.
Uefa vahvisti maanantaina myös sen, että Venäjä ei ole mukana kesällä naisten EM-lopputurnauksessa. Venäjän tilalle nousee Portugali.
Uefa lisäksi hylkäsi Venäjän hakemuksen vuoden 2028 ja 2032 miesten EM-lopputurnauksen hakijaehdokkaana.