Tamperelainen alpakkafani Kati Haapala on nimetty viime kesänä syntyneen Joalinin haltiakummiksi. Mukava ja rohkea alpakkatyttö on kaikkien lellikki. Suurta pehmolelua muistuttavaa eläintä ei tarvitse maanitella. Se tulee itse halattavaksi. Kuva: Petri Huhtinen / Aamulehti
Ihmiset
Pirkanmaalaistilan eläimet tekevät vieraisiin poikkeuksellisen vaikutuksen: ”Kuin satuolentoja”
Akaalaisella alpakkatilalla on todistettu ikimuistoisia hetkiä. Yksi niistä liittyy pahantuuliseen teinipoikaan, jonka sydämen vastasyntynyt vasa valloitti. Vitsikkäät pörröpäät sulattavat kiireen ja kutittelevat ilon pintaan. Lähdimme metsäretkelle kokeilemaan, miltä riimun päässä tuntuu. Tamperelaispariskunta jäi kerrasta koukkuun.
Ihan kuin riimun päässä keinuisi suuri, sydämellinen villasukka. Köysi lepää löysällä, kun kuljemme Alberto-alpakan kanssa peurojen tallomaa metsäpolkua pitkin. Seurueen ainoa ori napsii suuhunsa puolukanvarsia ja hieroo tyytyväisen oloisena kaulaansa pakkaslumeen.