Tamperelainen Juha Sila rakensi Raholaan poikkeuksellisen huoneen, jossa voi surffata kuivalla maalla – Laji on Näsijärvessäkin surffanneelle Silalle elämäntapa: ”Siinä ollaan yhdessä luonnonvoimien kanssa”

Tamperelainen Juha Sila on suomalaisen surffauskulttuurin edelläkävijä. Surffaaminen on Silalle elämäntapa, johon kuuluvat oma harrastaminen sekä Raholassa sijaitseva Offshore-liike.

Vuonna 1973 syntynyt Juha Sila on surffannut puolet elämästään. Skeittaus on hänen toinen leipälajinsa.

Aamulehti

Suomalainen surffikulttuuri otti merkittäviä askelia vuonna 1997, kun Juha Sila matkusti Kanariansaarille.

Tamperelaisella, tuolloin 23-vuotiaalla Silalla, oli selvä loma-agenda. Skeittaamista ja lumilautailua harrastava mies halusi surffata.

Ajatus oli peräisin jo 1980-luvulla selailluista lumilautailulehdistä.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Tietoa ei ole vielä lähdetty hakemaan

Osion tuoreimmat

Mainos

Tuoreimmat tähtijutut