Pariskunta alkoi sijaisvanhemmiksi 18- ja 19-vuotiaina – Joskus lapselle pitää opettaa, ettei tämän tarvitse huolehtia aikuisten asioista: ”Meillä saa olla lapsi”

Sijaisperheenä toimimisesta on tullut nuorelle pariskunnalle elämäntapa. Hienoimpia hetkiä sijaisvanhempana on heidän mielestään se, kun lapsi oppii olevansa välittämisen arvoinen.

Rosalia Breider ja Aleksi Starck suosittelevat kaikkia sijaisvanhemmuudesta kiinnostuneita hakeutumaan Pride-valmennukseen, joka sijaisvanhempana toimimiseen vaaditaan. Breider muistuttaa, että auttaa voi myös hakeutumalla esimerkiksi tukiperheeksi tai -henkilöksi.

Kun Alisa oli vasta vauva, hänet sijoitettiin vastaanottoperheeseen. Se sai tuolloin 19-vuotiaan Rosalia Breiderin miettimään, olisiko hänestä Alisan huoltajaksi. Tyttö on hänen läheisensä lapsi.

Vastaanottoperheet huolehtivat lyhytaikaisesti usein alkuperäisen kodin kriisitilanteiden vuoksi sijoitetuista lapsista.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Tietoa ei ole vielä lähdetty hakemaan

Osion tuoreimmat

Mainos

Tuoreimmat tähtijutut