Ladataan
Pääaiheet 100 tuoreinta Uutiset Urheilu Hyvä elämä Kulttuuri Mielipiteet Moro Näköislehti Tähtijutut

Entinen ministeri Esko Ollila kuollut

Esko Ollila oli syntynyt Rovaniemellä 14.7.1940. Hän edusti Suomen keskustaa. Ollila toimi Kalevi Sorsan (sd) III hallituksen kauppa- ja teollisuusministerinä 19.2.1982–6.5.1983 ja Sorsa IV hallituksen valtiovarainministerinä 1.2.1986–30.4.1987. Hänelle kertyi 896 ministeripäivää. Suomen Pankin johtokunnan jäsen Ollila oli 1983–2000. Koulutukseltaan Esko Ollila oli varatuomari.