Sastamalasta varastettiin jälleen romuakkuja
09.02. - 09:53 (Luotu: 09:31) - Kommentit: 5
Sastamalalaisen varaosaliikkeen pihalla olevasta kontista varastettiin jälleen käytettyjä akkuja.
Akut varastettiin keskiviikon ja sunnuntai-illan välisenä aikana, ja varkaus havaittiin maanantaina. Varastettujen akkujen lukumäärästä ei ole tarkkaa tietoa.
Kivisenojankadun varrella sijaitsevasta liikkeestä varastettiin romuakkuja viimeksi marraskuun lopussa. Tuolloin varkaat veivät kaikkiaan 2 000 kiloa romuakkuja. Marraskuussa romuakkuja varastettiin myös punkalaitumelaisen huoltoaseman pihalta. Tuolloin varkaat saivat saaliikseen 1 500 kiloa käytettyjä akkuja.
Komisario Pauli Pitkäkoski Pirkanmaan poliisista arvioi tuolloin, että myymällä 1 500 kilon akkuerän varkaat voivat ansaita noin 150 euroa.
Aamulehti
Meidän hyötyjätekatokseen oli tuotu pari käytöstä poistettua akkua. Ne sais sieltä noutaa, eikä maksa mitään.
Ne voisi hakea sieltä varastettujen tilalle.
Päivän suosituimpia juttuja
Unelmatyöpaikka? 400 haki töihin Huittisten ABC:lle
15
- 7-vuotias tyttö nääntyi kuoliaaksi - kuudelle sosiaalityöntekijälle potkut
15
- Varo ahdistelijaa Atalassa - Kiikaroi lapsia kiven takaa ja huutelee uhkauksia
25
- Veltto Virtanen uhmakkaana - Hottentotti-encore ja kantelu JSN:ään
33
- Yllätysnimi Nokian kaupunginjohtajaksi - Tapani Mattilaa pyydettiin tehtävään torstaina
8
- Epäonninen pysäköintiyritys marketin pihalla - nainen kolhi kolmea autoa
46



