Kuntaliitos: Kangasala ottaa Kuhmalahden äänin 41-2

08.02. - 22:13 (Luotu: 22:03) - Kommentit: 5

Myös Kangasalan kunnanvaltuusto joutui äänestämään Kuhmalahden kunnan kanssa tehtävästä kuntaliitoksesta kokouksessaan maanantaina. Kuhmalahdenkin päätös syntyi äänestysnumeroin.

Kuhmalahden liittämistä Kangasalaan vastustivat vasemmistoliiton Seppo Talli ja Katja Ruoko. Saman ryhmän kolmas valtuutettu Pertti Turtiainen sen sijaan kannatti liitossopimusta. Yhdistymissopimus hyväksyttiin äänestyksessä selkein luvuin 41-2.

Talli pelkäsi puheenvuorossaan, ettei Kangasalan verokertymä takaa Kuhmalahden nykyisten reuna-alueiden kehittymistä tulevaisuudessa.

- Kuhmalahden kunnan nykyisten itäosien hoito saattaa jäädä jatkossa vitsin asteelle.

Puhujan mukaan liitos ei tuo hyötyjä, jos asuminen joudutaan haja-alueille järjestämään kalleimmalla mahdollisella tavalla eli poikkeusmenettelyin.

- Pälkäne tai Orivesi olisivat olleet Kuhmalahdelle paljon parempi liitossuunta kuin Kangasala. Arki tulee vielä eteen, ennusti Talli.

Jorma Huovinen

Lue koko juttu tiistain Aamulehdestä.

Kommentoi Kerro kaverille
Lisää Facebook-sivustolle Lisää Delicious-sivustolle Lisää MySpace-sivustolle
Vastaanottajan sähköpostiosoite
Oma sähköpostiosoitteesi
Viesti
 
5 kommenttia
1

On se kiva, kun Kangasalan valtuutettu huolehtii noin paljon Kuhmalahden puolesta. Keskittyisi oman kuntansa etuun.
2
VASTUSTAN!

Missä puoltavat perusteet? Eikö demokraattiseen toimintaan kuulu ajattelu ja asioiden perusteellinen harkinta? Tätä liitosta ei ole suunniteltu, vaan se on päätetty jo vuosi tai kaksi sitten.

"Kyllä" kaikki kuorossa, mutta millä hinnalla (vrt. joukkotuhoaseet ja Irak).
3
Tästä kuntaliitoksesta ei tule olemaan muuta, kuin haittaa, sekä nykyisten Kangasalan ja Kuhmalahden kuntien asukkaille sekä elinkeinoelämälle. Kangasalla veroäyri jatkaa vääjäämättä nousuaan, kuhmalahdella nekin vähäiset kunnalliset palvelut siirtyvät entistä kauemmaksi asukkaista, koulujen lakkautuksia on varmasti tulossa. Jos nyt jotain positiivista on pakko hakea, niin Kuhmalahtelaisten linja-autolla työmatkoja matkustavien kustannukset laskevat, kun seutulipun hinta laskee lähes parillakympillä. Kangasalalaisten näkökulmassa mitään valon pilkahdustakaan ei tässä liitoksessa näy.
4
kuinkahan sais oman kesämökkinsä kuhmalahdella liitettyä johonkin muuhun kuntaan kuin kangasala! Tästä liitoksesta on vaan harmia tulevaisuudessa!!
5
Tuleva Suur'Kangasala vain joutuu hakemaan "lebensraumia" idästä... Seuraavaksi otetaan Kuhmoinen... Pääsee Kangasalan kunta kohta kaavoittamaan mökkitontteja Päijänteen rannasta! Elämä on... ;)