Madonnan esiintymispöksyt olivat tamperelaiset!
07.08. - 23:48 (Luotu: 15:49) - Kommentit: 28
Liikuntavaatteita myyvän Piruetin Helsingin-myymälän työntekijät hieraisivat torstaina silmiään: Madonnan manageri marssi kauppaan ostamaan megatähdelle esiintymisvaatteen.
Madonna esiintyi Piruetin pienissä balettisortseissa Jätkäsaaren lavalla. Sortsit ikuistettiin muun muassa Iltalehden etusivulle kuvaan, jossa hämmästeltiin laulajan pakaroita.
Manageri palasi liikkeeseen vielä perjantaiaamuna. Hänellä oli mukanaan päivän Iltalehti, jonka etusivulta hän esitteli Piruetin sortseja. Manageri osti liikkeen koko sortsivaraston tyhjäksi ja kyseli, voidaanko vaatteita toimittaa myös ulkomaille.
Kaikki Piruetin asut valmistetaan alusta loppuun Tampereella. Niin myös nämä balettisortsit.
- Nyt ainakin tiedetään, että meidän sortsimme ovat hyvälaatuisia. Sen verran ääriasennoissa Madonna lavalla kävi, myhäilee Kaisa Kalmakurki Piruetin pääliikkeestä Tampereelta.
- Madonnallehan kelpaa tunnetusti vain paras, Kalmakurki kehaisee.
Mistä manageri osasi tulla juuri Piruettiin, sitä ei kukaan tiedä. Kalmakurki arvioi syyksi liikkeen keskeisen sijainnin Helsingissä.
Popkuningattaren tuoma mainosarvo on tärkeää.
- Laitoimme tästä tiedon verkkosivuillemme, ja heti alkoi tulla tilauksia, Kalmakurki kertoo.
Mari Tuohiniemi
Olipas taas kertomisen arvoinen juttu...
No onhan se kiva että suomalainen laatutuote kelpaa vaativalle kuluttajalle. Ehkä Piruettipöksyt pelastavat Madonnan loppukiertueen ikäviltä hankaumilta, niin jaksaa sitten täti heilua.
Madonna muuttaa asumaan ja siirtää busineksen Tampereelle, sijoittaa Tapparaan ja Ilvekseen ja TamUun. Rakennuttaa keskustaan sujuvat liikennejärjestelyt ja ostaa polkupyörän.
Samanlaisia verimakkaroita syödään lähes joka maassa.
Näin laman aikaan tämähän on kova juttu ja tamperelaisena sekä Madonnan keilkalla olleena tietysti ylpeänä ajattelen tätä hienona asiana. Mahtavaa kun jollakin meistä käy joskus flaksi.
Sitä paitsi Suomessa osataan nämä muoti- ja stailausasiat kansainvälisestikin.
Siis kuka niitä shortseja esitteli? Madonna vai manageri etusivulla shortsien kanssa? Joka tapauksessa hyvää mainosta kyseiselle yritykselle
Olisko kellään käypäsiä Suomen Trikoon raappahousuja nurkissa? Vanhempi mies kun tarttee vähän lämpösempää. Atlakset tai Petterit, vai mitä niitä oli.
Tamperelainen tekstiiliteollisuus uuteen nousuun supertähtien jeesaamana.
kyllä oikein kivat ole yli viisikymppisellä,
mutta senkun näyttelee niitä ympäri maailman.
Vielä Marimekonkin vaatteita osti, hyvä Suomi.
Eli toisinsanoen, jos Madonnalle kelpaa niin kyllä on syytä taputella selkään toisiamme niin että ikenet heiluu!
Toivottavasti ensikontakti johtaa suhteiden solmimiseen vanhalle mantereella asti, niin pääsee tämä paikallisputiikki edustamaan suomalaisosaamista aina New Yorkin katukuvaan asti. Olisi kova juttu..
Ja kommentoijat jotka eivät ymmärrä tällaisen tempun julkisuusarvoa, sekä vaikutusta yrityksen medianäkyvyyteen voivat jatkaa työskentelyään siellä valmisruokapakkaamoiden linjastoissa missä heidän ydinosaamisensa parhaiten palkitaan.
Eri asia on, että toivottavasti nuo mikrot ovat laadukkaampia kuin Piruetin perusjumppatrikoot, joita vuosia sitten oli vaihtoehtojen puutteessa ostettava. Melkein joka pari hajosi ennen aikojaan joko valmistusvirheeseen tai heikkolaatuiseen materiaaliin, eivätkä olleet edes mitenkään edullisia.
Eli taitaa olla mainoskikka tämä ja uutisankka
Päivän suosituimpia juttuja
- Suurperheen yh-äiti sai tukia 3562 euroa kuussa puhtaana käteen
90
- Rysä: Samassa paikassa yli sadat rapsut ja kymmeniä ajokieltoja
22
- Eläkeläinen jahtasi myymälävarkaita Tampereen keskustassa
33
- Pirkkalan kunnanhallitus: Saksalan lähtölaskenta alkoi
44
- Omakotitalo paloi pahoin Kangasalla - Katso video
6
- Oliko jalkajousiryöstäjä sittenkin mies? Katso valvontakameran kuva
28




