Influenssa-aalto jyllää - Verenluovuttajista pula

21.11.2009 - 18:57 (18:56) - Kommentit: 3

Sikainfluenssa- ja kausi-influenssa aallot ovat tuntuneet selvästi verenluovuttajien määrässä. SPR:n Veripalvelu muistuttaakin, että luovuttajia tarvitaan tasaisesti.

- Veripulaa ei tällä hetkellä ole, ja edellisviikosta verenluovuttajien määrä on jo lähtenyt nousuun, mutta varsinkin A+-veriryhmän ja O-ryhmän luovuttajia tarvitaan, sanoo viestintäpäällikkö Willy Toiviainen SPR:n Veripalvelusta.

A+ on yleisin veriryhmä ja O-veri taas sopii kaikkien muiden veriryhmien vastaanottajille. Toiviainen muistuttaa, että kaikkia veriryhmiä tarvitaan, sillä harvinaisemmista veriryhmistä tulee nopeammin pulaa, kun luovuttajia on vähemmän.

Viikko sitten Veripalvelu toivoi erityistä aktiivisuutta terveiltä luovuttajilta. Toiviaisen mukaan aktivointikampanja on tehonnut.

- Esimerkiksi Tampereen uudessa veripalvelutoimistossa perjantai oli hyvin vilkas. Kello 15 mennessä oli käynyt noin 60 luovuttajaa.

Olli-Pekka Nissinen

Lue lisää aiheesta lauantain Aamulehdestä.

Kommentoi Kerro kaverille
Lisää Facebook-sivustolle Lisää Delicious-sivustolle Lisää MySpace-sivustolle
Vastaanottajan sähköpostiosoite
Oma sähköpostiosoitteesi
Viesti
 
3 kommenttia
1

Ei kelpaa meikäläisen veri. Syy on rytmihäiriöt eli flimmeri. Joudun jatkuvasti syömään verenohennuslääkettä. Kun ohennus hoituisi verta luovuttamalla. Muutenkin ihmettelen kenen veri kelpaa. Siellähän on sellainenkin kohta. Jossa sanotaan henkilöt joilla on viimeisen kolmen kuukauden aikana ollut tilapäinen seksisuhde, eivät voi luovuttaa. Tämähän estää lähes kaikkien parhaassa iässä olevien nuorten verenluovutuksen.
2
NYT HYVÄT IHMISET JOUKOLLA VERTA LUOVUTTAMAAN.
SE SAATTAA PELASTAA MONENKIN IHMISEN ELÄMÄN.
LISÄKSI SIITTÄ SAA HYVÄN MIELEN. :)
3
Verta korvaavia on vaikka kuinka paljon.Miksi niitä ei käytetä,jos verestä on pula?Eivätkä ne aiheuta reaktioita.Verta tarvitaan vain osa,että happi kulkeutuu.