Näsijärvi saa tänään ohuen jään

23.01. - 08:14 (Luotu: 08:11)

Pyhäjärvi on jo jäässä, viimeisinä jäätyvät Päijänne ja Saimaa

Pyhäjärvi jäätyi kokonaan lauantaina. Kuva: Ilkka Laitinen - Aamulehti
Matti Tasala pulahti Rauhaniemessä uimaan. Avantouimareiden mielestä tämä ei ole vielä avantouintia sillä järven selkä on auki. Uimarit ennustavat järven jäätyvän yön aikana. Näsijärvi on melkein kokonaan jäässä ja ensi yönä luullaan järven selänkin jäätyvän. Jukka Ritola - Aamulehti

Näsijärvi saa yhtenäisen jääpeitteen tänään tiistaina, ennustaa satamamestari Matti Joki Tampereen kaupungilta. Maanantaina Näsiselällä oli vielä muutaman hehtaarin sula aukko, jota tuuli laajensi Reuharinniemen ja Siilinkarin liepeiltä kohti kaupunkia.

Joki arvioi, että järven peittää tämän päivän aikana ohut jääpeite. Se ei kuitenkaan vielä kanna kävelijöitä. Vie useamman päivän ennen kuin jäälle uskaltaa mennä. Pienet järvet kantavat jo Tampereen seudulla pilkkijöitä ja muita jäällä liikkuvia.

- Aina saa kuitenkin olla varovainen. Virtapaikat voivat muuttua, Joki huomauttaa.

Joen mukaan Pyhäjärvi sai jääpeitteensä jo lauantaina iltapäivällä.

Etelä-Suomen järvet ovat viime päivinä saaneet saaneet jääkannen suuria järviä ja selkiä lukuun ottamatta. Jää on kuitenkin monin paikoin vaarallisen heikkoa.

Jään paksuus vaihtelee 0-25 senttimetrin välillä, mikä on 14-34 senttiä alle ajankohdan keskiarvon.

- Viimeisenä jäätyvät Päijänne ja Saimaa, kertoo erikoistutkija Marja Reuna Suomen ympäristökeskuksesta.

Virpi Ekholm, Armi Niemelä

Kommentoi Kerro kaverille
Lisää Facebook-sivustolle Lisää Delicious-sivustolle Lisää MySpace-sivustolle
Vastaanottajan sähköpostiosoite
Oma sähköpostiosoitteesi
Viesti