Jutta Gustafsberg perusti vaatekaupan

07.01. - 09:52 (Luotu: 09:51) - Kommentit: 8

Putiikki: Missimamma uskoo, että Tampereelta löytyy kimaltelevan ystäviä

Talven pakkaset nostivat hymyn yrittäjä Jutta Gustafsbergin huulille. Marraskuussa Hallituskadulle avatun vaateliikkeen tangoissa roikkuu neuleita, jotka käyvät paremmin kaupaksi pakkasilla.

Sunny's-vaateketju on Gustafsbergin ja sulkavalaisen Sunneva Kantolan yhteinen lapsi. Naiset tapasivat noin puolitoista vuotta sitten, ja yhteinen sävel löytyi heti. Moni kauhisteli, kuinka kaksikko uskalsi lyhyen tuttavuuden perusteella perustaa yrityksen.

- Meitä yhdistää vahva usko siihen, mitä teemme, kiteyttää Gustafsberg.

Sunny's Fashion on vajaan vuoden aikana perustanut kaksi omaa ja kolme franchising-periaatteella toimivaa liikettä eri puolille Suomea. Tampereen lisäksi liikkeitä on Lappeenrannassa, Seinäjoella, Valkeakoskella ja Jämsässä.

Fitnesskisoista, Suuresta seikkailusta ja ternimaitobisneksistä tunnetuksi tullut Jutta Gustafsberg haaveili jo pienenä tyttönä omasta vaatekaupasta. Haave toteutui, kun kohtalo saattoi hänet yhteen Sunneva Kantolan kanssa. Kantola on jo vuosien ajan tuonut maahan ranskalaisia vaatteita, joita on tähän asti myyty verkkokaupassa.

Molemmat naiset tuntuvat olevan sitä naistyyppiä, joka toteuttaa itse omat haaveensa - ja mielellään heti. Jutta Gustafsberg kertoo, että yhtiökumppani haaveili amerikkalaisen Baby Phat -merkin edustuksesta.

- Minä sanoin, että se ei kyllä onnistu. Se on Amerikassa niin iso merkki. Sunneva lähetti meilejä ja osti liput New Yorkiin. Nyt meillä on merkin edustus Suomessa, nauraa Gustafsberg.

Missikuviot tutuksi

Gustafsberg on kiertänyt tänä syksynä etsimässä seuraavaa Miss Suomea. Finnartistit antoi syksyn Miss Suomi 2010

-kiertueen Sunny's Fashionin ja helsinkiläisen Fashion Model Agencyn järjestettäväksi. Uusi missi valitaan tammikuussa.

Vaikka yhden haaveen täyttäminen onkin ollut hauskaa, ei Gustafsberg ole ihan varma, onko yritys vielä ensi vuonna mukana missikuvioissa.

Sunny's -liikkeen valtti näyttää olevan glitter ja bling-bling. Gustafsberg uskoo, että tyylillä on kysyntää. Tästä kaupungista löytyy muitakin harakoita kuin hän itse.

- Ainakin alun perusteella näyttää siltä, että ei me ihan hakoteillä olla, hän uskoo.

Palvella pitää

Pienet puutikit ovat häviävä luonnonvara Tampereen katukuvassa. Gustafsberg uskoo, että niitä kuitenkin tarvitaan. Hän myös uskoo palvelun mahtiin. Asiakkaat tulevat uudestaan, kun huomaavat saavansa hyvää palvelua.

- Hinnan täytyy tietysti myös olla kohdallaan.

Osa asiakkaista taitaa tulla käymään myös siksi, että haluaa nähdä vilauksen julkkismyyjästä.

Jutta Gustafsberg ei seiso itse joka päivä tiskin takana, mutta vapaapäivän tuuraajana hänet saattaa löytää. Sähäkkä nainen nauraa, ettei hän millään malttaisi pysyä aloillaan joka päivä.

Marja Aaltio

Anni Tolvanen, kuvat

Moro, Keskusta

Kommentoi Kerro kaverille
Lisää Facebook-sivustolle Lisää Delicious-sivustolle Lisää MySpace-sivustolle
Vastaanottajan sähköpostiosoite
Oma sähköpostiosoitteesi
Viesti
 
8 kommenttia
1

Hänhän on turhien julkkisten uranuurtajia Suomessa!! Onnea!!!
2
Ei kai nyt ihan turha voi ola kun työllistää itsensä ja muita. Tälläisiä tarvitaan lisää!
3
Minä sain aikakin ystävällistä palvelua ja ihanat vaatteet. Kannattaa tutustua!
4
Ternimaidon voimalla voittoon ;)
5
Kunpa minullakin olisi julkisuusarvoa niin paljon että pääsisin aamulehteen ilmaiseksi mainostamaan yritystäni. Muuten en julkisuudesta perusta, mutta antaisi mukavan potkun bisneksille tulla tutuksi asialehdessä. Naisella on varaa rakentaa miljoonatalo pirkkalan rantaan ja hänelle annetaan vielä ilmaista mainostilaa tällä mittakaavalla.. On se niin väärin!
6
Näkeeköhän putikki enää seuraavaa talvea?
7
Jutan talo ei kyllä ole Pirkkalassa rannassa, vaan mäen rinteessä..
8
Kyllä sen eteen tarvii tehdä töitä,että pääsee tohon Jutan asemaan-ei muutakun siitä vaan yrittään joka iikka!