Punkalaidun ottaa kaiken irti korkeasta iästään
24.07. - 07:18 (Luotu: 23.07. - 20:19)
Merkkipaalu: 370-vuotias kunta ja sen asukkaat juhlivat tänä kesänä rennosti ja arvokkaasti. Katso lisää kuvia Punkalaitumen Kasvokkain-kiertueesta >>>
Jos Aamulehden Kasvokkain-kiertueen torstaisen Punkalaitumen toritapahtuman väkeä on uskominen, huomenna lauantainakin pitäjän torilla on kova tungos.
Lauantaitori on nimetty Punkalaitumen 370-vuotisjuhlien yhdeksi päätapahtumaksi, ja silloin kansalla on mahdollisuus ehdottaa pitäjän pääraitille uutta nimeä.
Aloite nykyisten Lauttakyläntien ja Urjalantien korvaamisesta yhdellä kadunnimellä herättää Punkalaitumen Yrittäjien puheenjohtajan Martti Mölsän mukaan varmasti paljon puhetta.
Mölsä vaikenee valtioviisaasti omasta ehdotuksestaan, mutta liputtaa selvästi sille, että kuntaa halkaisevan kolmen kilometrin kadun nimenmuutos omintakeisemmaksi olisi hyvä syntymäpäivälahja 370-vuotiaalle pitäjälle.
Juhlitaan, ja kunnolla
Torstaina Punkalaitumen torille ja Aamulehden tapahtumaan pakkautui päätoimittaja Jorma Pokkisen kokeneiden silmien arvion mukaan likimain kolmannes punkalaitumelaisista.Lähes kaikki aikoivat juhlia koti- tai kesämökkikuntaansa.
Kasvokkain-vieraiden suosikiksi nousi sunnuntain arvokas pääjuhla, jossa paljastetaan taiteilija Raimo Huittisen maalaama kunnan juhlataulu.
- Teos peilaa kunnan hienoa historiaa, hehkutti kunnanjohtaja Antero Alenius.
Outi Uusi-Kouvo, Sirkka Madekivi sekä Pitkäsen perheen jäsenet Tuula, Anne ja Jari aikovat osallistua juhlaan.
Joukolla on kiirettä, sillä ehtiä pitäisi myös tänään perjantaina pidettävään keskustelutilaisuuteen punkalaitumelaisuuden syvimmästä olemuksesta sekä lauantai-illan tanssirientoihin Särkkään tai Myllypirtille.
Molemmissa voi nauttia luonnonläheisyydestä ja hyvästä musiikista. Myllypirttiä emännöivä Pirkko Hirsikangas paljasti torikansalle, että kaunis luonto vetää rokkareitakin.
Remu & Hurriganes on jo vuosia heittänyt Myllypirtillä yhden keikan kesässä siitä ilosta, että pääsee vanhalle myllytilalle.
Tänä kesänä myös Pete Parkkonen jäi syöttiin.
Särkkää ylläpitävän Punkalaitumen Kunnon puheenjohtaja Jukka Uusi-Kouvo iloitsi puolestaan siitä, että nuoret ovat löytäneet Särkän ja turvaavat perinteisen lavan tanssien jatkumisen.
Perhepäivähoitajat Paula Okkeri ja Titti Tähtinen poikkesivat Aamulehden Kasvokkain-tapahtumassa kuuden hoitolapsen kera.
Heille lähellä sydäntä on Yli-Kirran talonpoikaismuseolla elokuussa pidettävä Pelimannipäivä, jossa lauteille pääsee kokemattomampikin soittaja.
Koiramajatalo Hiidenhelmen omistaja Elina Reiman ei taida ehtiä juhlimaan. Ylöjärveltä Lempäälän kautta Punkalaitumelle tullut Reiman tunnusti, ettei kovin usein pääse edes Punkalaitumen keskustaan asioimaan.
Entisessä vanhainkodissa muutaman kilometrin päässä toimiva Hiidenhelmi on kesäisin lähes täynnä koiraleirejä ja tapahtumapäiviä, mikä pitää omistajan täystyöllistettynä ja kiireisenä.
Kasvokkain
Missä: Punkalaitumen torilla.
Milloin: Torstaina 23. heinäkuuta kello 9-12.
Tarjoilu: Kahvia, mehua ja pikkupullia.
Oho: Tori on punkalaitumelaisille selvästi yhteinen olohuone.
Vielä jäljellä
Tampere, Tammelantori lauantaina 8.8. kello 9-12.
Riitta-Liisa Pirttikoski
Ilkka Laitinen, kuvat






1