FC Lahti: Litmanen, 38, jatkamassa uraansa

25.01. - 14:46 (Luotu: 14:46)

Lue lisää jalkapallouutisia >>>

Jari Litmanen. Kuva: Aamulehden arkisto

FC Lahden toimitusjohtaja Hasse Kallström uskoo Jari Litmasen, 38, pelaavan ensi kesänäkin jalkapalloa.

- Ei Jari huvikseen aja pimeässä Helsingistä harjoittelemaan FC Lahden kanssa Mukkulassa miinus kymmenessä asteessa.

- Litmanen ei ole välttämättä vielä päättänyt, pelaako hän Lahdessa vai muualla, arveli Kallström. Kun häneltä tiedusteltiin maanantain infossa, onko kyse rahasta, vastaus kuului: "Jari on ammattilaispelaaja."

Toimitusjohtajan mukaan epätietoisuus on raastavaa päävalmentaja Ilkka Mäkelälle. Tämä näkisi Litmasen mielellään jo ensi viikonlopun sisähalliturnauksessa eikä pitänyt ajatusleikkiä mahdottomana.

- Jari on Suurhallin kasvatti, ja talvicup saattaa olla viimeinen, perusteli Mäkelä.

- Olemme sopineet tekemisistä viikko kerrallaan, mutta tästä viikosta ei ole vielä puhuttu.

Maajoukkueessa viime viikolla

Litmanen pelasi viime viikolla Suomen paidassa maaottelun Etelä-Koreaa vastaan.

Ottelun pelaaminen merkitsi sitä, että Litmanen on edustanut Suomen A-maajoukkuetta jo neljällä vuosikymmenellä. Ensimmäisen A-maaottelunsa lahtelainen pelasi lokakuussa 1989.

STT, Aamulehti

Kommentoi Kerro kaverille
Lisää Facebook-sivustolle Lisää Delicious-sivustolle Lisää MySpace-sivustolle
Vastaanottajan sähköpostiosoite
Oma sähköpostiosoitteesi
Viesti