Seppo Zetterberg: Viron historia

11.12. - 11:58 (Luotu: 11:42) - Kommentit: 2

Jännittävä ja painava seikkailu (Aamulehti 11.12.2007)

Jyväskylän yliopiston yleisen historian professori Seppo Zetterberg tekee Viron historiasta ymmärrettävän. Jo vuosia sitten hänen nimestään on tullut laadun tae jokaiselle, joka etsii kiihkotonta ja luotettavaa luettavaa etelänaapurimme vaiheista.

Tieto-Finlandian saajaksi ehdotettu Viron historia on massiivinen tietopaketti, joka kokoaa Zetterbergin aiempien Viro-teosten teemoja.

Yli 800-sivuinen järkäle solmii yhteen langanpäät jääkauden päättymisestä 12 500 vuotta sitten aina Viron nykypäivään ja pronssisotilaan siirtämisen aiheuttamiin mellakoihin.

Erilaiset naapurit

Zetterberg todella auttaa näkemään, miksi Suomi ja Viro - veljekset Venäjän naapurissa kahta puolen kapeaa lahtea - ovat niin erilaisia nykyään. Sillä erilaisia me olemme, vaikka palavasti usein rakastammekin toisiamme.

Olemme olleet samojen valheiden armoilla ja puolustaneet oikeuksiamme samoja ulkoisia vaaroja vastaan, mutta vain harvoin olemme olleet todella yhdessä.

Nykyisinkin Viro on aktiivinen Nato-maa, mutta Suomi ei ole.

Suomen ja Viron eliitit myös seuraavat päinvastaisista näkökulmista Venäjän paluuta diktatuurivaltaan: suomalaiset ovat liki parantumattomia pakotetussa optimismissaan, virolaiset ovat kriittisiä tai yksinkertaisesti kauhuissaan kurkkiessaan Narvajoelta itään.

Viron historia ansaitsisi Finlandian: niin suuren ja merkityksellisen kulttuuriteon Zetterberg on tehnyt Viron ja samalla oman historiamme kirjoittajana.

Johdatus syvyyksiin

Suurteos ei jää juhlaretoriikan tasolle toteamaan, että Viron ranta on hiekkaa ja Suomen kiveä.

Katsanto on laajin mahdollinen ja realismia täynnä.

Lukija tulee hitaasti johdatelluksi syvyyksiin: miten esimerkiksi Suomi alkutalvesta 1939 päätyi sotaan Neuvostoliiton kanssa - ja Viro sen miehittämäksi tai ensin jopa "liittolaiseksi".

Zetterbergin ansio on hänen eleettömyytensä: pääosassa on aina historia, ei sen tulkitsija. Millainen jännittävä seikkailu tämä onkaan: klassisen Hollywood-elokuvan kaaren mukaisesti Viron tarinassa tempo kiihtyy ja huipentuma osuu lähelle loppua, 1990-luvun alkuun.

Viron ja laajemmin Baltian historia ei ole helppo tutkittava, sillä sen kipupisteet ovat yhä vereslihalla ja haavat auki.

Yksikin varomaton, perustelematon sana johtaa nopeasti raivokkaaseen reaktioon suunnalta tai toiselta. Kirjailija Zetterberg voi tuulettaa suvereenina voittajana.

On aplodien paikka. Perusteellisen tutkimustyön ja sujuvan esitystavan täydentää kirjan virheetöntä hipova kieliasu.

Matti Posio

Seppo Zetterberg: Viron historia. Suomalaisen Kirjallisuuden Seura 2007. 810 sivua.

Viron historioitsija

Seppo Zetterbergiltä ovat aiemmin ilmestyneet muun muassa teokset Suomi ja Viro 1917-1919 (1977) ja Jüri Vilmsin kuolema (1997). Vuonna 1995 ilmestyi hänen toimittamansa kirja Viro. Historia, kansa ja kulttuuri.

Zetterberg on toiminut myös Suomen Viron-instituutin johtajana 1994-1996.

Viron historia -teos painaa 2,4 kiloa.

Kommentoi Kerro kaverille
Lisää Facebook-sivustolle Lisää Delicious-sivustolle Lisää MySpace-sivustolle
Vastaanottajan sähköpostiosoite
Oma sähköpostiosoitteesi
Viesti
 
2 kommenttia
1

Tiedän hyvin tuon teoksen ja Seppo itse on kertoillut historiasta Tallinnassa vuonna 2008.
2
Zetterbergin Teos on valaiseva Suomen kannalta; jopa sen ohessa tarkasteltuna. Kirjan luvut ovat uskomisen arvoisia ja jäsentely lähes täydellistä. Tieto-Finlandia meni "Petterille" (Sininen Laulu),mutta tämä on sen veroinen ja yhtä tärkeä, Meille suomalaisille.