Automaatti toi potkua Honda CR-V:lle
30.01. - 15:26 (Luotu: 15:25) - Kommentit: 3
Ensimmäinen Honda CR-V tuli myyntiin jo 1990-luvun puolivälissä. Nyt menossa on kolmannen sukupolven auto ja siitäkin jo paranneltu face-lift-versio.
CR-V on niitä tuotteita, jonka perusolemus ja -ominaisuudet on suunniteltu kerralla kuntoon. Suomessa malli on SUV-luokan pysyvä myyntikärki.
Jopa viime vuonna - kun autokauppa romahti - ostajansa löysi yhä 1 526 CR-V:tä. Lähin kilpailija Volvo XC60 jäi lähes 500 auton päähän.
Jäänypyissä kotonaan
Malli-iän puolivälissä CR-V:hen on pumpattu lisää henkeä uudella puskurilla, konepellillä ja kaksiosaiseksi muuttuneella jäähdyttäjän säleiköllä.Äänieritystä on parannettu ja tavaratila varustettu kätevällä välihyllyllä. Takaistuimet säätyvät pituussuunnassa, ja niiden kallistuskulmaa voi muuttaa.
CR-V ei ole varsinainen kalleimman hintaluokan premium-tuote, mutta ajotuntuma ja alusta tekevät siitä lähes sellaisen.
Taka-akseliston kiinnityspuslat on uusittu ja etuiskunvaimentimien venttiilien jäykkyyttä muutettu. Muutoksilla on tavoiteltu entistä mukavammin ja vakaammin joka alustaan sopeutuvaa katumaasturia.
Alusta ja jousitus ottavatkin polanteet ja jäänyppyisen kadun pinnan vastaan ihailtavan napakasti.
Jos etuveto ei jäällä rouhaise riittävästi, Honda muuttuu silmänräpäyksessä nelivetoiseksi. Erillisiä kytkimiä ei tarvita.
Vaivaton vaihtaja
CR-V:n tuntuvin uutuus on 2,2-litraisen dieselmoottorin yhteyteen paketoitu automaattivaihteisto. Yhdistelmää on toivottu kauan, ja syystä.5-portainen laatikko on Hondan oma ja käytetty jo Accordissa. Niinpä vaihteiston yhteistoiminta dieselmoottorin kanssa on saumatonta.
Vaihtamistapahtumaa tuskin havaitsee, eikä koko asiaan tarvitse kiinnittää ensiuteliaisuuden jälkeen huomiota.
Automaattiaskin kanssa dieselkäyttöisellä CR-V:llä voi vetää vain 1 500-kiloista jarrullista perävaunua - 500 kiloa vähemmän kuin käsivalintaisella dieselmallilla. Kevyellä lastilla CR-V:stä saa kuitenkin riuskan vaikutelman, sillä teho ja vääntö ovat kasvaneet.
Automaattivaihteiston huonoihin puoliin kuuluu 6-portaista käsivaihteistoa korkeampi dieselpolttoaineen kulutus. Ero on ajo-oloista riippuen 0,9-1,5 litraa sadalla kilometrillä.
Kari Pitkänen
Tekniikka: Honda CR-V 2.2 i-DTEC AUT. ELEGANCE LIFESTYLE
Tilavuus/sylinterit 2 199 cm
Teho 110 kW (150 hv)/4 000 rpm
Vääntö 350 Nm/2 000-2 750 rpm
Pituus/leveys/korkeus 457/182/167,5 cm
Paino/akseliväli alk. 1 652 kg/263 cm
Kiihtyvyys 0-100 km 10,6 s
Huippunopeus 187 km/h
Kulutus 100 km 9,5/6,2/7,4 l
CO2-päästöt 195 g/km
Tavaratila 556-955 l
Vetokyky jarruin/jarruitta 1 500/600 kg
Autoetu/käyttöetu 850/685 e/kk
Kokonaishinta 45 313, 85 euroa
Plussaa: Vaihteiston toiminta, takatilojen muunneltavuus, matkustamon materiaalit.
Miinusta: Etuistuinten muotoilu ja riittämättömät säädöt.
jännää, että näitä möhkö-autoja vielä myydään.
Tosin, tuohan on tuollainen japanilainen pikkuauto. Kyllähän kunnon maasturi pitää olla nykyisin kaupungissa, sen verran huonossa kunnossa kadut olleet tänäkin talvena.
Ulkonäkö voi toki ollaa montaa mieltä.
Yrittänyt tässä vertailla nelivetoautoja, ja captivan, passat TDI 4motion pumppusuutimeen ei tee mieli vaihtaa.








28




