Jyrki LehtolaTerveisiä täältä Internetistä! Täällä tapahtuu huikaisevia asioita aivan jatkuvasti!
Meillä on täällä langaton yhteys, sähköposti ja hakukone. Hakukone! Kun hakukoneeseen kirjoittaa oman nimensä, saa tietää olevansa idiootti urpo, ja se on edistystä se, kun ennen joutui aina poistumaan kotoaan kuullakseen saman.
Mutta ei siinä kaikki. Meillä on täällä kuvaa, ääntä, eri tapoja äänestää toinen toistaan yhdentekevämmistä asioista, interaktiivisuutta, yhteisöllisyyttä. Se on kuulkaa Web 2.0 se. Sitä ovat muun muassa blogit. Niitä kirjoittavat ihmiset, joiden sisäavaruutta määrää epämääräinen tunne siitä, että mää tiedän kaiken paremmin.
On meillä täällä paljon muutakin. Meillä on YouTube, Skype, IRC, Flickr, RSS-Feed, Instant Messenger, MySpace, LinkedIn ja Secondlife. Niillä kaikilla on jotain tekemistä sen kanssa, että ne ovat nyt todella kuumaa tavaraa, ja vuoden kuluttua meillä on uutta ja paljon kuumempaa tavaraa.
Useimmilla niillä on myös jotain tekemistä sen kanssa, että nykyihminen valittaa olevansa liian kiireinen ja antaneensa työlleen liikaa. Se taas johtuu siitä, että elämäntapavauvoilla menee kaikki työ- ja vapaa-aika leikkiessä netin uusilla leluilla.
Uusin leluista on Facebook. Se on hybridi IRC-galleriaa ja LinkedIniä. Helsingin Sanomat esitteli Facebookin näkyvästi muutama viikko sitten, ja sen jälkeen suomalaiset ovat tehneet valtauksen Facebookiin.
Facebook on viimeisin tapa tuhlata aikaa työpaikalla. Siellä aikuiset ihmiset pyytävät, saanko mä olla sun frendi, ja jos ystäväkutsu hyväksytään, ystävälistasi täydentyy yhdellä ihmisellä, jolla on liian vähän tekemistä.
Ystäville voi lähettää Facebookin kautta meiliä ja "tökätä" jotain ihmistä, jotta hän huomaisi sinut. Lataamalla sivuillesi oikean applikaation, voit myös "suudella" tai "kutittaa" jotain Facebook-kollegaasi, ja juuri siksihän meidät on tänne luotukin.
Niin. Facebookissa on "applikaatioita". Applikaatiot tekevät Facebookista vallankumouksellisen.
Applikaatioita löytyy Facebookista nelisen tuhatta, ja ne ovat... pelejä. Applikaatiot on jaoteltu pariinkymmeneen kategoriaan. Applikaatioista vajaa puolet, 1 600, löytyy kategorian "Just For Fun" alta.
Applikaation avulla voit pienessä ryhmässä pelata Texas Hold'em -pokeria, tietokilpailla populaarikulttuurista, osoittaa etevyyttäsi maantiedossa tai jalkapallotietämyksessä.
Facebook on uusin versio virtuaalisesta sosiaalisuudesta, jossa tärkeintä ei ole tapaamisen sisältö, vaan tapaamisen muoto ja tapaamisten määrä. Aktiiviset Facebook-ystäväni ovat kertoneet, kuinka heihin ottavat yhteyttä ihmiset, jotka eivät edes tervehdi kadulla, ja kuinka keskustelu ja chättäily on parhaimmillaan sitä, että onpa ihana syksyinen ilma. Ja koska ystäviä ollaan, on käytettävä erikseen aikaa ja vastattava, että on, on, ihana syksyinen ilma.
Facebookista löytyy aika monta suomalaista luovan luokan edustajaa, aikuisia ihmisiä. Niillä oli paljon ystäviä ja isot verkostot. Jos minä olisin heidän työnantajansa, käskisin heitä aloittamaan tupakanpolton. Siihen kuluu vähemmän työaikaa kuin Facebookissa kyttäilyyn. Tupakkatauolla saa joskus tehtyä töitäkin, ja kun kolme ihmistä tuijottaa kylmällä takapihalla savun keskellä tyhjyyteen, kyseessä on aito sosiaalisuus.
Ennen kaikkea nettiyhteisöissä aikaansa viettävä ihminen todistaa itselleen olevansa sosiaalinen, vaikka ei ole käynyt ulkona kahteen päivään edes kaupassa saati keskustellut kenenkään kanssa.