Aamulehti.fi | Näköislehti | Sunnuntai | Moro | Koulumaailma | Työpaikat | Koulutus | Foorumi | Mediapalvelu | Yritystiedot | Advertising

Verkossa | Achtung, rouva Mikkonen

23.01.2009 - 16:31
Kotiäiti sai blogaajat kuohuksiin, kun hän vertasi Ylen aamu-tv:ssä päiväkoteja natsi-Saksaan. Toimitus kokosi ajankohtaisen verkkokirjoittelun osuvimmat sitaatit.
Kotiäiti Nina Mikkonen ei jää toiseksi, kun hänen miehensä Timo T.A. Mikkonen täräyttelee mielipiteitään mediassa. Nina Mikkonen otti rajusti suunvuoron Ylen tyynysodassa. Kuva Ylen lähetyksestä.
"Tässä minä olen 28 vuotta ollut, ja luullut, että minun lapsuuteni oli onnellinen. Vaan ei! Onneksi minua nyt ojentaa Nina Mikkonen, tuo ajatusten tonava. Hän nimittäin tietää, että kun lapset laitetaan päivähoitoon, niin "järjestelmän tulos on se, että ruumiita tulee joka puolelta".

Voi ei! Mä kävin vieläpä kahta eri tarhaa! Aamupäivän olin ruotsinkielisessä tarhassa, iltapäivät amerikkalaisessa leikkikoulussa. Tähän asti mä luulin, että siitä oli ollut hyötyä! Sen lisäksi, että puhuin sujuvaa englantia jo 6-vuotiaana, opin sosiaaliseksi, opin leikkejä, yhteisiä pelisääntöjä, toimimaan ryhmässä, toimimaan muiden lasten kanssa ja vaikka mitä muuta! Vaan ei! Stupid me, ei se niin ollut. Sen sijaan minusta tehtiin totalitaristisen hoitojärjestelmän orja, fasismin lapsisotilas! Mä en kestä, en mä tietenkään onnellinen ollut. Onneksi Nina Mikkonen kirkasti mun ajatukset."

Lotta Backlund
http://lovelotta.blogspot.com >>>

"Kuten elämässä yleensä, kultainen keskitie taitaa tässäkin asiassa olla paras ratkaisu. En siis kannata ajatusta siitä, että lapset laitetaan hyvin nuorina koko päiväksi päivähoitoon, mutta koska suurin osa lapsista on päivähoidossa joka tapauksessa, niin lapsen on hyvä olla ainakin jollakin tasolla mukana päivähoidossa ihan sosiaalisen kanssakäymisen ja oppimiskehityksen vuoksi.

Tutkimukset osoittavat, että päivähoito ja muiden lasten kanssa yhdessä oleminen ovat lapsen kehityksen ja kasvamisen kannalta hyviä asioita. Ei sen tarvitse vähentää vanhempien arvoa lapsen kasvattajina."

Pasi Riepponen
http://pasiriepponen.blogspot.com >>>

"Ennen kaikkea ärsyttää se, että samoin kuin kestovaippakeskustelussa, käyttäydytään ikään kuin tässä kysymyksessä ei voisi olla olemassakaan kompromissiratkaisuja.

Ihan kuin ei olisi olemassa lapsiaan rakastavia vanhempia, jotka uhrautuvat lastensa puolesta ja myös käyttävät päivähoitopalveluita. Tai kotiäitejä tai -isiä, jotka ovat vallan kykeneviä järjestämään lapsilleen riittävästi kodin ulkopuolisia kontakteja, joissa lapsi voi harjoitella sosiaalisia taitojaan ja asteittain kokeilla omia siipiään. Julkisessa keskustelussa kovaäänisimpiä ovat ääripäät, ja se on joko tai.

Valitettavasti fundamentalistit vetoavat myös mediassa - ei asiapitoisuutensa, vaan viihdearvonsa takia. Asiallinen keskustelu ei olisi saanut mitään julkisuutta. Sen sijaan nyt kun syntyi kissatappelu, voidaan taas hetken vouhottaa ääripäiden paremmuusjärjestyksestä, tomaattienheiton lomassa."

Nimimerkki Inger
http://hyrskynmyrsky.blogsome.com >>>

"Ruotsalaistutkimukset leimattiin nollatutkimuksiksi sekä todettiin, että "Ruotsi on sammuva yhteiskunta. [...] Eihän siellä lisäänny kuin maahanmuuttajat.

Mitä retoriikan ilotulitusta!

Sääliksi käy länsinaapuria. Ensin juhlitaan Niinistön häiden jälkeen eroa (Ruotsista) yhdessätuumin, lokaa sataa omien puolelta niskaan (eli Ruotsi toiminut hyvin hyvin väärin, ja Ruotsin pitäisi pyytää anteeksi ruotsinsuomalaisilta) ja sitten vielä maa julistetaan kohta sukupuuttoon kuolevaksi."

Nimimerkki Sanaton
http://sanasaisiivet.blogspot.com >>>

1 kommentti
1
Ymmärrän, että rouva Mikkonen suhtautuu tunteella asiaansa, koska uskoo järkähtämättömästi olevansa oikeassa. Asia mikä suututti ohjelmaa katsoessa oli se, että Nina Mikkonen ei antanut minkäänlaista puheenvuoroa toiselle vieraalle. Aina kun kaveri yritti sanoa jotakin Mikkosen ääni koveni ja hän suorastaan huusi toisen puheen päälle.

Minusta tällainen käytös on täysin MOUKKAMAISTA!!! Asiansa voisi tuoda esille paljon fiksumminkin kuin huutamalla suu vaahdossa.

Tarhassa oppii ottamaan muutkin lapset huomioon, eikä olemaan aina se ainoa oikeqassa oleva...... Lapseni ovat olleet tarhassa ja osaavat huomioida muutkin ihmiset.