Pronssi oli toteutunut päiväuni Koivurannalle

03.03.2007 - 14:05
Anssi Koivuranta hankki mäessä loistoasemat.
Kuva: EPA/KIMIMASA MAYAMA
Kun nuori mies nukkuu, se on vähän kuin panisi rahaa pankkiin. Yhdistetyn 18-vuotias Anssi Koivuranta torkkui omien sanojensa mukaan lauantaina suurin piirtein vähän joka paikassa ja aina kun siihen oli mahdollisuus.

Paitsi siellä tärkeillä paikoilla eli mäkitornissa ja hiihtoladulla.Koivuranta hyppäsi ja hiihti lauantaina MM-pronssille. Kuusamon yhdistetyn lupaus lunasti ennen kisoja antaman lupauksensa ja otti mitalin henkilökohtaisesta kisasta.

Yhdistetyn normaalimatkan maailmanmestariksi kiirehti Saksan Ronny Ackermann ja hopeaa nappasi USA:n Bill Demong.

Lauantain kisa oli todellakin päiväunisten miesten kisa. Koko mitalikolmikko nimittäin myönsi, että aamun mäen jälkeen ja ennen hiihto-osuutta oli uni maittanut.

Vaikka Koivuranta mitali mielessä Sapporoon matkasi, myönsi mies, että mitali on lopulta enemmän kuin päiväunien täyttymys. Ja se näkyi miehen ilmeestä. Nuorukainen ei kisan jälkeen sanoja oikein löytänyt. Sen verran mukavalta yllätyspronssi tuntui.

- Tämä on aivan mahtava juttu. Ei tätä pysty edes tajuamaan. Mitali oli tavoite ja se oli kova tavoite. En itsekään uskonut, että se voisi olla mahdollista. Mutta tässä se on, Koivuranta hehkutti.

Koivurannan Sapporon kisareissu sujuikin paremmin kuin mies päiväunissaan uskalsi toivoa. Normaalikisan pronssi, joukkuekulta ja sprintin neljäs sija on kovaa valuuttaa nuorelta mieheltä.

Koivurannan pronssi tuli tasapainoisilla mäki- ja hiihtosuorituksilla. Mies lähti ladulle toisena 12 sekuntia Ranskan Jason Lamy Chappuis:n jälkeen. Koivuranta tavoitti ranskalaisen yllättävän helposti ja painui ohi.

Kisan voittanut Ackermann sai Koivurannan puolestaan kiinni 10 kilometrin hiihdon jälkeen ja meni omia menojaan.

Koivuranta lasketteli Shirahatajaman hiihtostadionille USA:n Bill Demongin kanssa. Loppukirissä amerikkalainen oli suomalaista vahvempi.

Kilpailun jälkeen Suomen joukkue pohti hetken protestin jättämistä amerikkalaista vastaan. Demong tukki Koivurannan tien juuri ennen loppusuoran alkua. Monen mielestä ainakin sääntöjen rajamailla liikuttiin. Koivurantaa ei hopean menetys tai loppusuoran kahinointi kaivellut.

- En tiedä mitä siinä tapahtui. En muista. Itse asiassa en muista koko hiihto-osuudesta juuri mitään. Mentiin aika rajoille koko ajan.

Demong ei kaiketi rikkonut sääntöjä, ja hänelle mitalin soi. Hän loukkaantui elokuussa 2002 vakavasti sukellettuaan uima-altaaseen Saksassa. Kallovamman jälkeen toipuminen mitalikuntoon kesti kauan.

- Tämä oli minulle ensimmäinen sijoitus kymmenen parhaan joukkoon arvokisoissa, maanmiehensä Johnny Spillanen jalanjälkiä kulkenut Demong kertasi.

Spillane voitti neljä vuotta sitten sprintin MM-kultaa Val di Fiemmessä.

Koivurannan lisäksi koko Suomen yhdistetyn joukkue suoriutui lauantain urakasta erinomaisesti. Hannu Manninen oli kuudes, Jaakko Tallus 11:s ja Ville Kähkönen 14:s.

Hannu Mannisen mitalinmetsästys karahti kiville jo mäkiosuudella. Mies oli mäessä vasta 24:s ja eroa hiihtoladulla jäi runsaat 3 minuuttia.

- En ollut ennen hypännyt täällä normaalimäestä. Sen hyppyripöytä oli yllättävän tarkka ainakin minulle. Eroa jäi liikaa hiihtoon, Manninen kertasi.

Jarno Lakkala

STT