Kristilliset runnoi hallitusohjelmaan aborttipykälän
- Kristillisdemokraattien puheenjohtaja Päivi Räsänen.
Kristilliset on saanut tulevan hallituksen ohjelmaan läpi kirjauksen Suomen aborttilainsäädännön tarkastelemisesta uudelleen. Aborttikirjaus oli tiettävästi yksi puolueen useista tavoitteista. Tulevista hallituskumppaneista ainoastaan vihreät taisteli kirjausta vastaan, viidelle muulle puolueelle se kelpasi.
Kristilliset sai hallitusohjelmaan kirjauksen, jonka mukaan hallitus selvittää abortin myöhäisintä viikkorajaa sekä sitä, voisiko terveydenhuollon henkilökunta kieltäytyä tekemästä toimenpidettä.
Suomessa on jo nyt varsin tiukka ja yksityiskohtainen aborttilainsäädäntö. Raskaudenkeskeytyksiä valvovat terveydenhuollon oikeusturvakeskus sekä sosiaali- ja terveysministeriö.
Hallitusohjelma julkistettiin perjantain alkuillasta.









Minusta lääkäreiden ja sairaanhoitajien koulutukseen valittavien tärkeimmän valintakriteerin tulisi olla soveltuvuustesti. Ideologian sokaisema ihminen ei koskaan kykene kunnolliseen moraaliseen eikä eettiseen pohdintaan. Kaikenlaisten hihhuleiden ja todellisuuspakoisten ei tulisi hoitaa ketään ihmistä puhumattakaan siitä, että ovat vallanhalussaan ja -himossaan vainoamassa heikommassa olevia puolustuskyvyttömiä kansalaisia.
Ilmoita asiaton kommentti