VR saa kilpailijan tavaraliikenteeseen
VR on saamassa ainakin yhden kilpailijan kotimaan tavaraliikenteeseen. Kisaan on lähdössä pieksämäkeläinen Proxion Train, joka saa todennäköisesti jo tällä viikolla liikennöintiin tarvittavan turvallisuustodistuksen. Sen myöntää Liikenteen turvallisuusvirasto.
Raiteille lähtö vaatii yhtiöltä vielä mittavat kalustohankinnat. Toimitusjohtaja Kimmo Rahkamon mukaan vaunut ja veturit tilataan vasta kun asiakkaiden kanssa on neuvoteltu kuljetuksista. Hinnaksi on haarukoitu 10–50 miljoonaa euroa sen mukaan, kuinka paljon kuljetuksia yhtiö saa hoitaakseen.
Rahkamon mukaan kaluston hankinta vie pari vuotta, niin että ensimmäisiä Proxionin tavarajunia voi näkyä liikenteessä kahden vuoden kuluttua.
Tähän asti VR on ollut ainoa tavara- ja matkustajaliikennöitsija Suomen rautateillä. VR:n asemaa on kritisoitu viime vuosina voimakkaasti etenkin aikatauluongelmien vuoksi.







Tätä on odotettu! VR Transpoint, aiemmin VR Cargo, on keskittynyt lähinnä karsimaan kiskokuljetuksia. Ponsse, Versowood Riihimäki ja Otava muutamia mainitakseni. Tahdin on jo aika muuttua!
Ilmoita asiaton kommentti