Thorsin vappuyllätys: ”Olut laimennettava 3,5 prosenttiin”
- Puolet suomalaisten juomasta alkoholista nautitaan oluena. Väkevien viinojen osuus kulutuksesta on viime vuosikymmeninä vähentynyt selvästi.
Rkp:n kansanedustajan Astrid Thorsin mielestä uuden hallituksen on vähennettävä alkoholin kulutusta alentamalla oluen ja siiderin alkoholipitoisuutta 3,5 prosenttiin.
Thors huomauttaa, että melkein puolet suomalaisten vuosittaisesta alkoholin kulutuksesta koostuu oluesta.
– Samanaikaisesti alkoholin aiheuttamat vahingot ja sairaudet ovat lisääntyneet ja alkoholista yhteiskunnalle koituvat kustannukset on arvioitu nousevan noin viiden miljardiin euroon, Thors sanoi perjantaina vapun aatonaattona rkp:n puoluehallituksen kokouksessa Helsingissä.
Väistyvän hallituksen Eurooppa-ministerin puheesta kertoi ensimmäisenä kokoomuksen Verkkouutiset.
Thorsin mielestä tehokas tapa suitsia alkoholihaittoja olisi vähentää oluen ja siiderin alkoholipitoisuutta nykyisestä 4,7 prosentista 3,5 prosenttiin.
Ruotsissa oluen ja siiderin alkoholipitoisuus on nykyään 3,5 prosenttia.









ei olle oikeen pitäsi olla sammana kun aina ennekkin.
Ilmoita asiaton kommentti