Pendolino juuttui lumeen - Pääministerikin joutui maistamaan VR:n ongelmia
Pääministeri Mari Kiviniemi joutui muiden pendolino-matkustajien tavoin hankeen jumiin Jalasjärvellä lauantai-iltana.
Aamulehden lukija kertoi olleensa viimeisiä junasta poistuneita matkustajia. Konduktööri oli tokaissut hänelle, että raideliikenteen ongelmat saavat nyt varmasti huomiota, kun pääministeri Kiviniemi on junassa.
Kiviniemi kommentoi pendolinon ongelmia myös Facebookissa.
– Viettää mielellään aikaa Ylivallissa, mutta täällä ohitusraiteelle jumiutuneessa Pendolinossa on kyllä hieman tylsää, Kiviniemi kirjoitti illalla puoli kuuden aikaan.
Kiviniemen merkintä on kerännyt kymmeniä kommentteja.
Keskustalähteet kertovat, että Kiviniemi oli lauantai-iltapäivänä puolueen vaalitilaisuudessa Rengonharjun Teboililla Ilmajoella.
Se tarkoittaa, että pääministeri on noussut junaan Seinäjoella. Hänen aikataulunsa viivästyi junaongelmien takia toista tuntia.









Pendolinossa tylsää? Siinähän olisi ollut pääministerillä mainiosti aikaa tutustua tavallisiin kansalaisiin ja heidän ongelmiinsa! Milikuvituksen puutetta vain, jos junassa tylsää on.
Ilmoita asiaton kommentti