Näitä kasvoja on käsitelty liikaa – kiellettiin Iso-Britanniassa
Saako ryppyvoidemainoksessa lukea ”iho näyttää pehmeämmältä ja tasaisemmalta”, jos mainoskuvassa on käytetty selvästi erittäin raskaasti photoshop-kuvankäsittelyohjelmaa? Ei saa, sanoi Iso-Britannian mainonnan eettinen neuvottelukunta ASA. Se hyllytti kosmetiikkajätti L’Orealin ryppyvoidemainoksen, jota se piti harhaanjohtavana.
Koko sivun mainos, jossa mainostettiin L’Orealin anti-wrinkletuotetta Revitalift Repair 10, kiellettiin tänään. Tuotetta mainostettiin Hollywood-näyttelijä Rachel Weiszin kasvoilla, ja niiden mustavalkoisilla lähikuvilla.
– Kerroimme L’Orealille, että niiden pitäisi varmistaa, että että he eivät käytä jälkituotantotekniikoita siten, että että kuluttaja voisi kuvitella, että tuloksen saisi aikaan käyttämällä mainostettua tuotetta, eettinen neuvottelukunta jyrähti.
Kun Weiszin kasvoja ja niistä otettuja kuvia verrattiin, neuvottelukunta totesi, että kuvat eivät tulkinneet väärin Weiszin kasvojen valovoimaisuutta tai ryppyisyyttä, mutta kuvaa oli selvästi käsitelty, jotta iho näyttäisi pehmeämmältä ja tasaisemmalta.
Ja se oli iso virhe.
L’Oreal on ollut kuvineen huonossa huudossa aiemminkin. Viime kesänä kiellettiin Julia Robertsin ja Christy Turlingtonin mainokset. Sen sijaan Jane Fondan kosteusvoidemainoksia eivät vaikuta liiallisesti käsitellyiltä.
Kuva: Aftonbladet







Ihmettelen aina sitä, että miksi näihin kuviin,
on ne sitte muokattu tai ei, otetaan tuollaisia
nuoria naisia.
Eihän nyt tuon ikäisellä ole ryppyjä, korkeintaan
finnejä.
Ilmoita asiaton kommentti