Vaalit

Päivitetty 26.2.2011 13:46, julkaistu 25.2.2011 22:54

Puheenaihe: Kokoomus on EK:n talutusnuorassa

Kuva: Hanna Koikkalainen
Riitta JärventieLähetä palautetta toimittajalle
Poliittisen käsijarrukäännöksen kokoomuksesta perussuomalaisiin tehnyt Seppo Huhta kaataa saavillisen kuraa entisen puolueensa niskaan.

1 Olet tehnyt poliittisen käsijarrukäännöksen ja loikannut kokoomuksesta perussuomalaisiin – kykypuolueesta junttiporukkaan. Näissä vaaleissa pyrit siis eduskuntaan Timo Soinin joukoissa. Miksi?

– Kun Jyrki Kataisesta tuli puheenjohtaja, kokoomus alkoi siirtyä pitkin askelin oikealle, ja äärioikeistolaiset ovat vähin äänin hivuttautuneet puolueen paraatipaikoille.

– Ja kun kokoomus pääsi hallitukseen, alkoi sellainen rikkaiden suosiminen ja tuloerojen kasvu, ettei siinä ole mitään tolkkua.

–Hyvätuloiset hyötyvät tuloverojen kevennyksistä ja pienituloiset kärsivät kulutusverojen nostosta.

2 Tuloveroja kevennettäessä painopiste on ollut pienituloisissa, ja Katainenhan on luvannut, ettei ensi vaalikaudella leikata kaikkein huonoimmassa asemassa olevien etuuksia.

– Niinpä. Katainen toistelee, että heikkoja ei jätetä, mutta heidäthän on jo jätetty. Eikä kokoomuslaisella veropolitiikalla ole mitään tekemistä hyvinvoinnin kanssa. Eivät varakkaiden veronkevennykset ole työllisyyttä tukevaan kulutukseen menneet. Ne on pantu säästöön, ulkomaanmatkoihin tai luksushankintoihin. Leipäjonothan tässä vain ovat kasvaneet.

3 Kokoomus ajaa pääomaveron korotusta, eikö se tasoita tilannetta?

– Pääomaveron nosto näyttää hyvältä – hei, nythän kokoomuskin rokottaa rikkaita! – mutta oikeasti sillä ei valtiontalouden kannalta ole paljon merkitystä.

– Katainen on kyllä suostuvainen pääomaveron pieneen korotukseen, mutta samalla hän ajaa alennuksia isotuloisten palkkaverotukseen. Oikeudenmukaisuudesta on turha puhua, koska rikkaita omistajia on todella vähän verrattuna suurituloisten vassallien joukkoon.

4 Maahanmuuttoasioissa kokoomus puhuu ennen kaikkea työperäisen maahanmuuton puolesta. Onko perussuomalaisilta mennyt syömähammas, kun maahanmuuttokeskustelu on vaimentunut?

– Kaikkea kanssa. Minulla on sellainen kuva, että niin kokoomuksessa, rkp:ssä kuin vihreissäkin kenttäväki on maahanmuuttoasioista eri mieltä kuin puoluejohto. Sen verran on toimittajana tullut puoluekokouksia kierrettyä, että on ollut suorastaan hupaisaa kuunnella, miten eri kieltä jäsenet ja puolue-eliitti maahanmuutosta puhuvat.

– Jossain vaiheessa työvoimasta todennäköisesti tulee pulaa, mutta tällä hetkellä meillä on ihan tarpeeksi tekemistä omien nuorten ja pitkäaikaistyöttömien työllistämisessä.

– Sen varmasti kaikki myöntävät, ettei Nokian insinööri taivu kodinhoitajaksi. Vielä vähemmän siihen työhön soveltuu maahanmuuttaja, joka ei osaa lukea eikä kirjoittaa.

5 Kokoomuksen maahanmuuttolinjalla on laaja tuki, eikä edes Elinkeinoelämän keskusliitto ole nostanut meteliä pääomaveron nostosta.

– Totta. Mutta mihin Kaitaisen johtamaa kokoomusta vielä tarvitaan, kun EK, Eva ja Suomen yrittäjät sanelevat talouspolitiikan suuret suuntaviivat?

6 Mitään hyvää sanottavaa sinulla ei taida olla myöskään entisen puolueesi EU-linjauksista.

– Sikäli kun olen ymmärtänyt, edes kokoomuksen mepit – Eija-Riitta Korholaa ehkä lukuunottamatta – eivät katsele hyvällä unionin kehittymistä kohti liittovaltiota. Puolueen kärkihahmoista etenkin ulkoministeri Alexander Stubb –”Aleksanteri Suuri” – on liittovaltiomiehiä. Samanlaista eliitin puuhastelua on ajaa Turkkia unionin jäseneksi.

– En epäile Jyrki Kataisen älykkyyttä, mutta Kreikan ja Irlannin lainatakuista päätettäessä hän uskoi kritiikittömästi, että ne ovat paras tapa ratkaista euroalueen rahoituskriisi. Voisi jo siteerata vanhaa sanontaa: tie helvettiin on kivetty hyvillä aikomuksilla. Jos joku tästä operaatiosta on hyötynyt, niin suursijoittajat, jotka ovat vetäneet valtavat korkovoitot välistä.

7 Sinulla on varmaan hyvä selitys, miksi kokoomuksen kannatus on gallupeissa tippunut vaalikauden alimmalle tasolle, 20 prosentin pintaan?

– Kokoomus saa nyt palautetta puheiden ja tekojen ristiriidasta, joka on syntynyt, kun se vaalien jälkeen pääsi hallitukseen. Ennen kaikkea puolue saa vaaleissa maksaa siitä, etteivät hoitoalan naiset juuri kostuneet kokoomuksen suureen ääneen julistamasta tasa-arvotuposta.

Kuka päättää kokoomuksessa? Ota kantaa


AVAINSANAT:

Kommentit (31)

Näytä: 10 20 30 40 50 kommenttia yhdellä sivulla, vanhimmat uusimmat ensin
(Tuntematon)7.10.2011 21:36

Mielestäni Suomessa on putinimaisesti rajoitettu sanavapautta, hallituksen / kokoomusjohtoisia toimia Eu:ta liberaalidemokraattisesta markkinataloudesta ei saa olla mitään mieltä ja Bilderbergiläisyyttä ei saa kommentoida eikä kritisoida. Pelätään että hallitus kaatuu ja Suomi irtaantuu EU:sta, ohjauksesta, koska merkit viittaavat liian vahavsti siihen. Näin on mielestäni käynyt käynyt / käymässä Kokoomusjohtoisissa elimissä esim Yle, Sanoma Oy medioissa. Mielestäni on jokaisen kansalaisen ja demokratian kannalta tervettä että perehtyy asiaan ja on kansakunnan itsenäisyyden ja demokratian uhanalaisuuden riskeistä tietoinen.
Kun velkaannumme EU:lle EU päättäjien valta kasvaa ja olemme matkalla kohti ilmestyskirjan tapahtumia, EU liittovaltiota ja keskusjohtoista suunnitelmataloutta. Ennen oli keihäät ja muut aseet, nykyään valuutta ja tietotekniikka.

http://www.vn.fi/ajankohtaista/tiedotteet/tiedote/en.jsp?toid=299503&c=0&moid=299505&oid=297218

http://www.vn.fi/ajankohtaista/tiedotteet/tiedote/en.jsp?oid=261469&c=0&toid=299596&moid=299598

http://www.vn.fi/ajankohtaista/tiedotteet/tiedote/sv.jsp?oid=157461

http://fi.wikipedia.org/wiki/Bilderberg


NM lopunaikoja odotellessako...

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)14.3.2011 12:48

Miksi ihmeessä kansalaisilta pitäisi salata kuinka paljon Suomi on jakamassa rahaa ympäri maailmaa? Jos sossut sitä kysyy kyselytunnilla, eikö siihen voi vastata asiallisesti? Nyt heitä syytettiin suorastaan ISÄNMAAN PETTUREIKSI!Eikö hallitus enää olekaan "neuvottelemassa" näin tärkeästä asiasta opposition kanssa, vaan tekee omat päätöksensä "salassa".
Kataisen puhe "laivaseminaarissa" oli alle kaikkien arvostelujen.KYLLÄ KAITAISEN PITÄISI NYT VÄHÄN RAUHOITTUA, ETTEI MENETTÄISI LIIKAA ÄÄNIÄÄN MUILLE PUOLUEILLE!!
Jopa hoitajatkin ovat nyt saaneet tuntea mitä TURHISTA LUPAUKSISTA seuraa. Minun tilipussini ei ainakaan kasvanut.
Vaikka olis kuinka FANTASTISTA haukkua muita, se ei mielestäni saisi kuulua kokoomuksen imagoon. Siispä LOPETTAKAA SE JO ALKUUNSA!!!!

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)10.3.2011 20:30

Kokoomus kumartaa sitä kellä on rahaa. Ei siinä muuta ole.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)3.3.2011 10:44

Köyhät kyykkyyn, täältä tulee kokoomus! - Ja kokoomus vastaa
Henrik Muukkonen


Pekka Elomaa

Kokoomus tuntuu olevan tuuliajolla erilaisten määritelmiensä kanssa. Ensin puolue määritteli itsensä työväenpuolueeksi ja alkoi toitottaa, että vastakkainasettelun aika on ohi.

Nyt puolue ilmoittaa puheenjohtajansa Jyrki Kataisen (kuvassa) suulla, että kokoomus ei kannata tasaveroa. Pitäisikö tällä kertaa uskoa?

Kokoomus ilmoittaa kannattavansa progressiivista tuloveroa ja progressiivista kuntaveroa. Tämä ei silti vielä tarkoita sitä, etteikö kokoomus veisi Suomea kohti tasaverotusta.

Kokoomuksen vieroksuma ajatus tasaverosta lähestyy kuitenkin vääjäämättä, jos kokoomus saa toiveensa läpi.

Puolue haluaa keventää ansiotuloverotusta ja nostaa arvonlisäverotusta.

Jos kokoomus saa tahtonsa läpi, hyvin ansaitsevat maksaisivat veroja entistä vähemmän ja köyhät entistä enemmän. Tämä siis sillä edellytyksellä, että ihmiset kuluttaisivat entiseen tapaan.

Tämä siksi, että köyhänkin on pakko syödä ja juoda jonkin verran pysyäkseen hengissä. Jos arvonlisävero nousee, syöminen ja juominen on entistä kalliimpaa. Näin ollen köyhän vähät varat riittävät entistä vähempään.


Jos arvonlisävero nousee, syöminen ja juominen on entistä kalliimpaa.
Hyvätuloiset taas hyötyvät siitä, että tulovero laskee. Rahaa jää kulutukseen entistä enemmän, eikä ihminen voi syödä ja juoda määräänsä enempää.

Näin ollen hyvätuloiselle jää entistä enemmän rahaa, köyhälle ei.

Tästä taas seuraa se, että tuloerot kasvavat, yhteiskunta eriarvoistuu ja vastakkainasettelu jatkuu.

Katainen sanoi toissapäivänä puheessaan, että ?viime aikoina käyty keskustelu tasaverokehityksestä on ollut tahallisesti harhaanjohtavaa. Se, että korottaisimme Keskustan ja Vihreiden tavoin arvonlisäveroa, ei muuta Suomea tasaveromaaksi?.

Katainen on oikeassa. Pelkkä arvonlisäveron korotus ei muuta Suomea tasaveromaaksi.


Sen sijaan arvonlisäveron korotus ja tuloverojen laskeminen tai ennallaan pitäminen yhdessä vievät Suomea kohti tasaverotusta.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)1.3.2011 18:09

Oliko tuo joku uutinen !

Tottakai rahottaja määrää mitä renki saa tehdä ja mitä se ei ainakaan isäntänsä vahingoksi saa tehdä.

Työuria pitemmäksi ja vanhuuseläkeikäraja 70 kymppiin. EK:n kuuskymppisenä eläkkeelle jääviä se ei tietenkään koske !

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)28.2.2011 18:31

Kokoomus never,never again!Työväenpuolue heh,heh,heh...

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)28.2.2011 16:17

kuules pässinpää joka kannustat yrittäjyyteen.kyllä se on suomessa rosvojen homma ei rehellisen ihmisen.ja jos et usko rupee yrittäjäksi,niin tiet etkä puhu hulluja

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)28.2.2011 11:43

onko kataiseta suomen gaffi

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)28.2.2011 10:52

Jyke ei ole kuin Wahlroos toinen käsi, eikä edes se oikea. Se on morjens puolestani kokoomukselle, ikäni ääänestänyt ja ei ikinä enää. Sh AMK ja yh-äiti, lapsilisän yh-korotus oli 0.19 ?. Jumalan pilkaa kirkon termein!
Syyllistetään ja tuomitaan rikkinäisiä perheitä ja meidän lapsia näiden kullimorojen toimesta. Nyt voidaan vaikuttaa vaaleissa, kun Suomen kansa on viimeinkin herännyt kolmen ilkeän sisarpuolen hävittömästä takki auki elämisestä.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)28.2.2011 08:57

Nykyisen sinivihreän hallituksen ohjelman työelämäosuuden kirjoitti EK:n asiantuntijat. EK sai pitkäaikaisen tavoitteensa läpi, kun hallitus poisti yrityksiltä Kela-maksun. Tämä oli 800 miljoonan euron vuotuinen lahja, jonka jättämää aukkoa paikataan mm. energiaverotuksella. Teollisuutta lähellä olevat säätiöt tukevat puolestaan tulevissa eduskuntavaaleissa huomattavilla rahasummilla kokoomusta ja keskustapuoluetta. Tämä ei suomen nykylainsäädännön mukaan ole lahjontaa.

Ilmoita asiaton kommentti

SIVU 1 2 3 4

Kirjoita kommentti

Ohjeet: Kirjoita kommenttisi tähän. Voit ottaa kantaa, mutta muista hyvät tavat. Kirjoittajat vastaavat itse kommenteistaan. Keskustelu on esimoderoitu eli kommentit luetaan ennen julkaisua.

Kommentti


Kotimaan tuoreimmat

Uutisia

  1. Bakussa pidätettiin taas mielenosoittajia

    ULKOMAAT 25.5. 21:32 1 0

  2. Käsittämätön sotku - Sininen jauhe tuhosi laukkukaupan

    PIRKANMAA 25.5. 21:30 1 5

  3. Yllätyspäätös: Maailman suurin radioteleskooppi rakennetaan kolmeen maahan

    ULKOMAAT 25.5. 21:22 0 0

  4. Alitalo perjantain pirtein suomalainen EM-uinneissa

    URHEILUSÄHKEET 25.5. 21:06 1 0

  5. Uintituloksia / Naiset EM

    URHEILUSÄHKEET 25.5. 21:04 1 0

  6. Uintituloksia / Miehet EM

    URHEILUSÄHKEET 25.5. 21:04 1 0

  7. Ilmeisesti maa petti kraanan alta, sanoo Vuonna 85 -elokuvan toinen ohjaaja Riku Suokas

    KOTIMAA 25.5. 20:42 1 2

  8. Onnettomuus Vuonna 85 -elokuvan kuvauksissa - Loukkaantunut on tajuissaan sairaalassa

    KOTIMAA 25.5. 17:50 1 9

  9. Arvio: Masuunissa hienoa illallista voi sävyttää cover-bändin musisointi

    RUOKA 25.5. 20:25 1 0

  10. Oikaisu

    KOTIMAA 25.5. 20:17 1 0

  1. Onnettomuus Vuonna 85 -elokuvan kuvauksissa - Loukkaantunut on tajuissaan sairaalassa

    KOTIMAA 25.5. 17:50 1 9 8064

  2. Mies meni hoidattamaan ensiapuun munuaiskiviä, kuulikin hyvin yllättäviä uutisia

    ULKOMAAT 25.5. 10:18 1 2 6801

  3. Kevarileikin vakava päätös – 17-vuotias kiidätettiin tehohoitoon

    KOTIMAA 25.5. 09:50 1 19 6262

  4. Neuvokasta toimintaa Ylöjärvellä! Betoniautot saartoivat traktorijuopon

    KOTIMAA 25.5. 14:39 1 23 6080

  5. Luksusristeilijä ei ehtinyt lähteä matkaan ennen kuin kolisi: Jäi nolosti siltaan kiinni, kuvat

    ULKOMAAT 25.5. 13:22 2 10 5616

  6. Tampereella taas patonkiskandaali!

    PIRKANMAA 24.5. 19:19 2 34 5049

  7. Kaistamaalari jyräsi oravan yli – katso hurja kuva, ei heikkohermoisille

    KOTIMAA 24.5. 20:18 2 26 4718

  8. Tässäkö Tampereen tuhopolttaja – tunnistatko?

    KOTIMAA 25.5. 11:05 1 13 4404

  9. Tuhopoltot työllistivät palokuntaa Tampereella - Tullintorilla kuumuus rikkoi ikkunoita

    PIRKANMAA 25.5. 08:16 2 2 3739

Asuntomessut






Sää

 

Tuoreimmat blogit

Puheenaiheet 3 uusinta

Puheenaihe: Vaihtakaamme koirat vuohiin - Lemmikeille haittavero?

Kopio koira2

KOTIMAA 257

Tsaari Aleksanteri II oli aikaansa edellä. Hänen valtakaudellaan, tarkemmin ottaen vuonna 1878, säädettiin Suomeenkin koiravero. Lue lisää

Puheenaihe: Pienet etujoukot kehittämään EU:ta, vaatii ”sydämestään federalisti” Stubb

20120523_zaf_w80_001

ULKOMAAT 131

Viisaat ovat osoittaneet, että jopa mahtavat ja menestyksekkäät sivilisaatiot voivat romahtaa. En väitä, että Euroopan unioni tai läntinen sivilisaatio olisi romahtamassa. Lue lisää

Puheenaihe: Kumouksen tulos, naiset ulos

144961114

ULKOMAAT 28

Vielä maaliskuussa Egyptin poliittiset portinvartijat etsivät kiihkeästi niin sopivia kuin päteviäkin presidentinvaaliehdokkaita. Tiedotusvälineiden esittelemä nimilista oli pitkä,... Lue lisää





Voit ostaa Aamulehden näköisversion ja lukea lehden tietokoneesi ruudulta.

 

 

 

Siirry näköislehteen »

Aamulehden sähköinen arkisto, eli kaikki Aamulehdessä julkaistut jutut vuodesta 1999 alkean ovat nyt ulottuvillasi.

Siirry arkistoon »

Onko osoitteesi muuttunut? Haluatko tilata lehden? Täällä hoidat tilausasiasi kerralla kuntoon.

Siirry tilaajapalveluun »

Uutisia

Toimituksen valinnat

Ylioppilaat 2012: Pirkanmaan ja lähiseudun tuoreiden ylioppilaiden nimet

www_yliop

PIRKANMAA 4438

Onnea uudet ylioppilaat! Julkaisemme Pirkanmaan alueen ja lähiseudun lukioiden uusien ylioppilaiden nimiä sitä mukaa, kun saamme tietoja kouluilta. Lue lisää

Aamulehti.fi tiukentaa uutisten kommenttien valvontaa, lue tästä vastaukset yleisimpiin kysymyksiin

PIRKANMAA 80280

Edit: Saimme tähän uutiseen erittäin runsaasti kommentteja. Olemme julkaisseet lähes kaikki niistä tämän jutun perässä. Lue lisää

Aamulehti.fi nyt tarjolla myös HELPPO-versiona

wwwnäkymä

PIRKANMAA 11817

Hyvät lukijat, tästä päivästä lähtien Aamulehti tarjoaa verkkosisältönsä myös aivan uudessa, erityisesti tablettimaailmaan sopivassa helpossa muodossa. a... Lue lisää

Tervetuloa Aamulehden asuntomessusivuille!

PIRKANMAA 1010

Aamulehti julkisti maanantaina 26.3. Lue lisää

Lue nämäkin

Asuntomessut
Mobiilisivusto
Ekalehti

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

www.autotalli.com www.etuovi.com www.mikko.fi www.mascus.fi www.vuokraovi.com www.monster.fi
Tämän alueen uusin tarjonta:
Aamulehti - Itäinenkatu 11, 33210 Tampere - puhelin: 010 665 111 (vaihde), 010 665 3116 (verkkotoimitus), 0800 02030 (uutisvinkki, maksuton numero) | Käyttö- ja sopimusehdot