Vaalit

Päivitetty 21.2.2011 07:35, julkaistu 20.2.2011 18:23

Puheenaihe: Sama vanha valuvirhe

Kuva: EERO LIESIMAA
Matti MörttinenLähetä palautetta toimittajalle
Yrjö Rautio ymmärtää perussuomalaisten vetovoiman duunariporukassa. Perinteisellä miehellä ei ole enää sijaa vasemmistoliitossa, kun viedään työpaikat ja sitten vielä oikeus rdquo;olla miesrdquo;.

Puheenaihe

1 Mikä sai sinut jättämään vasemmistoliiton?

– Siihen oli montakin syytä. Viimeinen pisara oli puolueen eurooppapolitiikka. Jouduttuaan uudelleen oppositioon vuoden 2003 vaalien jälkeen vasemmistoliitto alkoi taas käytännössä vastustaa koko EU-jäsenyyttä.

2 Puolue luotiin huhtikuussa 1990. Menikö jotain jo silloin pieleen?

– Vasemmistoliiton luominen synnytti optimismia. Suurin valuvirhe tehtiin siinä kun stalinistit otettiin sisään paraatiovesta vaikka heidät joitain vuosia aiemmin oli heitetty ulos aiemmasta Skp:stä.

– Samalla uudelle puolueelle valittu johto oli uutta ja pehmeää. Toki Claes Andersson kehittyi myöhemmin tehtävässään huomattavasti.

3 Eivätkö vuodetkaan poistaneet vanhoja jakolinjoja?

– Mukana oli koko ajan monta sellaista, jotka eivät missään vaiheessa harjoittaneet mitään katumusta. Eivät kai Jaakko Laakso ja Esko-Juhani Tennilä tänäkään päivänä ole omasta mielestään olleet koskaan tai mistään väärässä.

– Vasemmistoliiton oppositiopolitiikka muistutti vuoteen 1995 asti enemmänkin vanhaa Skp:n vähemmistön tapaa politikoida kuin enemmistöläistä traditiota. Puolueen ollessa hallitusvastuussa politiikassa oli selvästi parempi jakso. Änkyräpiirteet ikään kuin jäivät sivuun siksi aikaa.

4 Miten juuri eurooppapolitiikka meni vikaan?

– Siinä ei ollut mitään vasemmistolaista. EU:ta vastustettiin perusteilla, jotka olivat vahvasti nationalistisen oikeiston varastosta. Suvi-Anne Siimeskin antoi lopulta vanhojen vähemmistöläisten huseerata etenkin eurooppapolitiikassa vanhoilla ja väärillä teemoilla.

– Nykyisessä täysin kansainvälistyneessä taloudessa ei ainakaan vasemmistolla voi olla muuta vaihtoehtoa kuin ajaa poliittista kansainvälistymistä, koska ylikansallisille markkinavoimille ei ole luotavissa vastavoimaa kansallisesti. Se pitää tehdä ylikansallisesti ja yhteistyössä muiden maiden kanssa.

5 Millainen on nykyinen Paavo Arhinmäen johtama vasemmistoliitto ja mikä on sen tulevaisuus?

– Siihen jäi kolme suuntausta. On vanha enemmistöläinen ja skdl:läinen perinne, josta ei tarkemmin katsoen jää käteen mitään muuta kuin uskottelu siitä, että olemme parempia sosiaalidemokraatteja kuin demarit itse. Sitten on tietysti vanha stalinistinen suuntaus.

– Kolmas on nuoret radikaalit tyyppiä Arhinmäki ja muut vasemmistonuoret, jotka lähinnä kilpailevat vihreiden kanssa vihreydessä. Sanomattakin on selvää, ettei se ole mikään kilpailuvaltti.

– Tällaisena vasemmistoliitto kulkeutuu hitaasti 5–7 prosentin puolueeksi. Hitaasti siksi, että vanha kaarti on puolueuskollista.

– Vähän lisäystä puolue saa nuorista radikaaleista, mutta sekin on pientä. Hallitukseenkaan ei ole paljon asiaa, sillä on hyvin vähän koalitioita, joihin vasemmistoliitto mahtuisi tai joihin sitä tarvittaisiin.

6. Jääkö meille vain yksi merkittävä vasemmistopuolue, eli uskotko vasemmistoliiton jossain vaiheessa fuusioituvan sdp:hen?

– En usko. On olemassa monta tekijää, jotka estävät yhdistymisen. Yksi suuri syy on alueellinen erilaisuus. Vasemmistoliitto on pohjoisessa ihan eri asia kuin esimerkiksi Helsingissä. Siellä puoluetta kannattavalla väellä ei ole mitään tekemistä arhinmäkeläisen radikalismin kanssa.

– Pohjois-Suomessa, mistä itse olen kotoisin, ollaan eletty vuosikymmenet käytännössä kaksipuoluejärjestelmässä. Kaikki porvarillisella puolella ovat kuuluneet keskustaan ja vasemmistolaiset Skp:hen ja Skdl:ään eli nyttemmin vasemmistoliittoon.

– Eiväthän pohjoisen vasemmistoliittolaiset siis halua liittyä omaa puoluetta pienempään vasemmistopuolueeseen eli sdp:hen!

– Politiikassa ei aina ratkaise se, mikä on järkevintä. Mukana on myös tunneseikkoja.

7 Näissä oloissa ja tällä kokemuksella: löydätkö vielä puolueen ja ehdokkaan, jota äänestät huhtikuun eduskuntavaaleissa?

– Aina olen käynyt äänestämässä, ja niin varmaan nytkin. Mutta koskaan ei ole ollut näin vaikeaa päättää sopivinta puoluetta ja ehdokasta.

Ota kantaa

Tarvitaanko vasemmistoliittoa vai riittäisikö sdp?


AVAINSANAT:

Kommentit (20)

Näytä: 10 20 30 40 50 kommenttia yhdellä sivulla, vanhimmat uusimmat ensin
(Tuntematon)2.4.2011 10:56

Hyviä huomioita. Vasemmistoliitto on kuitenkin suurempi kuin monet muut vasemmistopuolueet, joista ei jostain omituisesta syystä tiedoteta senkään vertaa kuin vasemmistoliitosta. 4 v päästä taas monet uudet minipuolueet voivat olla voimissaan. Demarit taas ovat niin Lipposen kuin Urpilaisenkin aikana leimautuneet entistä oikeistolaisemmiksi, persuissa on jätkämäistä rehellisyyttä. Työttömien ja työvoiman ulkopuolisten taloudellisen, henkisen, poliitisen jne tasa-arvon ajamisessa on kaikilla puolueilla vielä tekemistä, montakohan työtöntä kansanedustaehdokkaissa on? - Mikseivät vasemmistoliittolaiset voisi mennä Soinin hallitukseen vaikka kulttuuriministeriksi, kaipa hänelläkin omista kulttuurilinjauksista huolimatta loppujen lopuksi on sydän vasemmalla.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)1.4.2011 15:00

Vasemmistoliitto ei aja enää työläisten asiaa, vaan on Arhinmäen aikana luisunut "elämäntapaintiaainien" etujärjestöksi.

Kake

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)8.3.2011 19:29

Hyvin Rautio kiteyttää.Muistutettakoon, että vuonna 1968 CCCP:n miehittäessä Tshekkoslovakian SKDL/SKP ( enemmistö) oli ainoa puolue Suomessa, joka tuomitsi miehityksen.Ei Kepu,SDP,Kokoomus, ei stalinistit SKP:ssä.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)5.3.2011 19:58

Venäjällä teurastettiin miljoonia ihmisiä "kansan
vihollisina", omassa työläisten paratiisissaan.
Räikeän valheelliseen propagandaan uskoi, ja uskoo vieläkin pieni osa suomalaisista, vaikka tämä
ihannevaltio on jo kuollut ja kuopattu ajat sitten.
Auringonlaskupuolue ei enää kiinnosta nykyihmistä,
vanha aate on jo homehtunut !

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)2.3.2011 11:08

hyvä yrjö!!!!!!!!!!!!!kävit lääkärissä

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)1.3.2011 16:43

olisin skdl.n yhtenäisyyden vuoksi tilannut kansan uutiset,mutta päätoimittajan viha tennilää, liedestä ym sinisalon kannattajia kohtaan oli niin käsittämättömän suurta, että lehteä ei myötähäpeän vuoksi vaan voinut tilata.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)26.2.2011 23:15

Persujen politiikka on sosiaalidemokratiaa, jossa ajetaan vain yhden kansakunnan etua eli kansallissosiaalidemokratiaa (vrt. sosialismi vs kansallissosialismi). Tämän takia demarit ja persut kilpailee samoista äänestäjistä.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)24.2.2011 22:37

Vaikka Persuista ei tule mieleen mitään saavutuksia. Voidaan ainakin mainita Posti-Pekan onnistunut Posti-Telen yksityistäminen. Rahaa tuli kaikista tuuteista --Vennamoille, eikä hän tiennyt mitään että pörssikurssit nousee. Se rötösherrajahdista. Leppäsen Urpo oli työministerinä 1980-luvun kulta-aikana kun töitä oli miltei kaikilla suhdanteiden johdosta. Soini oli jo silloin mukana SMP:n johtoryhmässä. On kuitenkin todettava, että kannattaa ennen äänestää Soinin puoluetta kuin kokoomusta tai keskustaa on niin suurta ollut tuo verotuksen painopisteen siirto. Hyvätuloiset maksavat vähemmän mitä täytyy avittaa lisäämällä tasaveroja ja -maksuja. Lehdistö ei ole edes kiinnostunut progressiivisesta veronmaksukyvyn huomioivasta verotuksesta ja sen soveltamisesta esim pääomatuloihin ja kunnallisveroon. Kulkevat niin keskustalaisten ja kokoomuslaisten omistajien hihnassa.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)24.2.2011 11:14

Haukkukaa vaan Persuja, ihmiset vaan kiinnostuu enemmän heitä äänestämään. Nekin, jotka eivät ennen sitä tehneet. Kaikki julkisuus on hyvästä.
Me kaikki haluamme muutosta, ja sen tekee P.S. ja
sillä siisti.
Kolme suurinta ovat vuorollaan olleet hallitusvastuussa ja mitään ei olla saatu aikaan.
Sorry, huonompaan on menty, eli sen verran on saatu aikaiseksi.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)23.2.2011 11:54

OLivat valmiita lahjoittamaan isänmaan Stalinille hopealautasella.
En näe sille ideologialle mitään olemassaolon oikeutusta!
On muutenkin turhaa löpinää,että puolueet ajaisivat kenenkään etuja.Niiden kuuluu pyrkiä hallitukseen ja siellä yrittää huolehtia koko kansan eduista.Ammattiliitot ajavat duunarin etuja ja sen pitää riittää.Porvari on kuitenkin duunarin paras ystävä,eivät kommarit ole koskaan olleet,heillä on aina muut jekut mielessä!

Ilmoita asiaton kommentti

SIVU 1 2

Kirjoita kommentti

Ohjeet: Kirjoita kommenttisi tähän. Voit ottaa kantaa, mutta muista hyvät tavat. Kirjoittajat vastaavat itse kommenteistaan. Keskustelu on esimoderoitu eli kommentit luetaan ennen julkaisua.

Kommentti


Kotimaan tuoreimmat

Uutisia

  1. Bakussa pidätettiin taas mielenosoittajia

    ULKOMAAT 25.5. 21:32 1 0

  2. Käsittämätön sotku - Sininen jauhe tuhosi laukkukaupan

    PIRKANMAA 25.5. 21:30 1 5

  3. Yllätyspäätös: Maailman suurin radioteleskooppi rakennetaan kolmeen maahan

    ULKOMAAT 25.5. 21:22 0 0

  4. Alitalo perjantain pirtein suomalainen EM-uinneissa

    URHEILUSÄHKEET 25.5. 21:06 1 0

  5. Uintituloksia / Naiset EM

    URHEILUSÄHKEET 25.5. 21:04 1 0

  6. Uintituloksia / Miehet EM

    URHEILUSÄHKEET 25.5. 21:04 1 0

  7. Ilmeisesti maa petti kraanan alta, sanoo Vuonna 85 -elokuvan toinen ohjaaja Riku Suokas

    KOTIMAA 25.5. 20:42 1 2

  8. Onnettomuus Vuonna 85 -elokuvan kuvauksissa - Loukkaantunut on tajuissaan sairaalassa

    KOTIMAA 25.5. 17:50 1 9

  9. Arvio: Masuunissa hienoa illallista voi sävyttää cover-bändin musisointi

    RUOKA 25.5. 20:25 1 0

  10. Oikaisu

    KOTIMAA 25.5. 20:17 1 0

  1. Onnettomuus Vuonna 85 -elokuvan kuvauksissa - Loukkaantunut on tajuissaan sairaalassa

    KOTIMAA 25.5. 17:50 1 9 8064

  2. Mies meni hoidattamaan ensiapuun munuaiskiviä, kuulikin hyvin yllättäviä uutisia

    ULKOMAAT 25.5. 10:18 1 2 6801

  3. Kevarileikin vakava päätös – 17-vuotias kiidätettiin tehohoitoon

    KOTIMAA 25.5. 09:50 1 19 6262

  4. Neuvokasta toimintaa Ylöjärvellä! Betoniautot saartoivat traktorijuopon

    KOTIMAA 25.5. 14:39 1 23 6080

  5. Luksusristeilijä ei ehtinyt lähteä matkaan ennen kuin kolisi: Jäi nolosti siltaan kiinni, kuvat

    ULKOMAAT 25.5. 13:22 2 10 5616

  6. Tampereella taas patonkiskandaali!

    PIRKANMAA 24.5. 19:19 2 34 5049

  7. Kaistamaalari jyräsi oravan yli – katso hurja kuva, ei heikkohermoisille

    KOTIMAA 24.5. 20:18 2 26 4718

  8. Tässäkö Tampereen tuhopolttaja – tunnistatko?

    KOTIMAA 25.5. 11:05 1 13 4404

  9. Tuhopoltot työllistivät palokuntaa Tampereella - Tullintorilla kuumuus rikkoi ikkunoita

    PIRKANMAA 25.5. 08:16 2 2 3739

Asuntomessut






Sää

 

Tuoreimmat blogit

Puheenaiheet 3 uusinta

Puheenaihe: Vaihtakaamme koirat vuohiin - Lemmikeille haittavero?

Kopio koira2

KOTIMAA 257

Tsaari Aleksanteri II oli aikaansa edellä. Hänen valtakaudellaan, tarkemmin ottaen vuonna 1878, säädettiin Suomeenkin koiravero. Lue lisää

Puheenaihe: Pienet etujoukot kehittämään EU:ta, vaatii ”sydämestään federalisti” Stubb

20120523_zaf_w80_001

ULKOMAAT 131

Viisaat ovat osoittaneet, että jopa mahtavat ja menestyksekkäät sivilisaatiot voivat romahtaa. En väitä, että Euroopan unioni tai läntinen sivilisaatio olisi romahtamassa. Lue lisää

Puheenaihe: Kumouksen tulos, naiset ulos

144961114

ULKOMAAT 28

Vielä maaliskuussa Egyptin poliittiset portinvartijat etsivät kiihkeästi niin sopivia kuin päteviäkin presidentinvaaliehdokkaita. Tiedotusvälineiden esittelemä nimilista oli pitkä,... Lue lisää





Voit ostaa Aamulehden näköisversion ja lukea lehden tietokoneesi ruudulta.

 

 

 

Siirry näköislehteen »

Aamulehden sähköinen arkisto, eli kaikki Aamulehdessä julkaistut jutut vuodesta 1999 alkean ovat nyt ulottuvillasi.

Siirry arkistoon »

Onko osoitteesi muuttunut? Haluatko tilata lehden? Täällä hoidat tilausasiasi kerralla kuntoon.

Siirry tilaajapalveluun »

Uutisia

Toimituksen valinnat

Ylioppilaat 2012: Pirkanmaan ja lähiseudun tuoreiden ylioppilaiden nimet

www_yliop

PIRKANMAA 4438

Onnea uudet ylioppilaat! Julkaisemme Pirkanmaan alueen ja lähiseudun lukioiden uusien ylioppilaiden nimiä sitä mukaa, kun saamme tietoja kouluilta. Lue lisää

Aamulehti.fi tiukentaa uutisten kommenttien valvontaa, lue tästä vastaukset yleisimpiin kysymyksiin

PIRKANMAA 80280

Edit: Saimme tähän uutiseen erittäin runsaasti kommentteja. Olemme julkaisseet lähes kaikki niistä tämän jutun perässä. Lue lisää

Aamulehti.fi nyt tarjolla myös HELPPO-versiona

wwwnäkymä

PIRKANMAA 11817

Hyvät lukijat, tästä päivästä lähtien Aamulehti tarjoaa verkkosisältönsä myös aivan uudessa, erityisesti tablettimaailmaan sopivassa helpossa muodossa. a... Lue lisää

Tervetuloa Aamulehden asuntomessusivuille!

PIRKANMAA 1010

Aamulehti julkisti maanantaina 26.3. Lue lisää

Lue nämäkin

Asuntomessut
Mobiilisivusto
Ekalehti

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

www.autotalli.com www.etuovi.com www.mikko.fi www.mascus.fi www.vuokraovi.com www.monster.fi
Tämän alueen uusin tarjonta:
Aamulehti - Itäinenkatu 11, 33210 Tampere - puhelin: 010 665 111 (vaihde), 010 665 3116 (verkkotoimitus), 0800 02030 (uutisvinkki, maksuton numero) | Käyttö- ja sopimusehdot