’’Loukkaantuneen pelaajan päivät ovat melko usein pitkiä’’
Hollantilaisjoukkue De Graafschapin keskikenttämiestä Jussi Kujalaa, 28, harmittaa, vaikka hän ei toitota sitä kovaäänisesti. Juuri kun Ilveksen kasvatti oli saanut näkyvän roolin joukkueessa, oikea polvi alkoi vihoitella lokakuussa. Parin kuukauden kuluttua oli pakko antaa periksi.
– Erään ottelun jälkeen jalka tuntui kipeältä, vaikka en saanut mitään tälliä. Polvi oli tulehtunut ja ärtynyt. Se hoidettiin kuntoon tähystämällä ennen joulua Hollannissa. Operaation jälkeen minulle määrättiin lepoa, sanoo Kujala, joka sai tulla Tampereella pariksi viikoksi kuntouttamaan itseään.
’’Supermaajussien’’ alkukausi ei luvannut Kujalalle paljon. Suomalainen ei kuulunut De Graafschapin uuden päävalmentajan Andreas Ulderinkin 11 aloittavan pelaajan ykkösnyrkkiin. Vasta viiden sarjakierroksen jälkeen Ulderinkin mieli muuttui.
– Päätin, että olen kaikissa harjoituksessa joukkueen paras pelaaja. Kova työ tuotti tulosta ja pääsin avauskokoonpanoon. Vastuu kasvoi vähitellen. Lopulta minulla oli tosi iso rooli puolustavana keskikenttäpelaajana. Loukkaantumisen aikana pelasin urani parasta jalkapalloa Hollannissa, Kujala jatkaa.
Kun pelit sujuivat hyvin, Ajaxin akatemiassakin aikoinaan harjoitellut tamperelainen ei tahtonut luovuttaa, vaan jatkoi pelaamista kivuista välittämättä. Neljässätoista pelissä hän teki yhden maalin ja antoi kaksi maalisyöttöä.
– Polvessa on nyt kolme pientä reikää. Loukkaantuneen päivät ovat melko usein pitkiä. Siksi sain tulla kotiin. Ympäristön vaihdos tukee toipumista.
Lue lisää Kujalasta maanantain Aamulehdestä






