Tuhannet toistot avasivat 12-vuotiaalle TPV-kasvatille oven englantilaiseen huippuseuraan
- Miko Virtanen on jo näyttänyt taitonsa tulevan seuransa Evertonin otteluissa. Virtanen oli viikon Evertonin U13-joukkueessa näytillä ja tälläsi kahdessa ottelussa kaksi maalia.
Punta hänelle, joka voi kertoa Miko Virtasta, 12, nuorempana ammattilaissopimuksen Englantiin tekevästä suomalaisesta jalkapallojuniorista.
Tampereen Pallo-Veikkojen Virtanen hämmästyttää taituruudellaan: yli 2 300 peräkkäistä pallon pomputusta ilman kosketusta maahan alle kymmenvuotiaana loksauttaa jo suut auki.
Tämä ei ole satua, vaikka se ehkä siltä tuntuukin.
Kangasalan Ruutanan Laureeninkallion alueelta lähtee Liverpooliin perheensä kanssa koulupoika, joka on ehtinyt näyttää taitonsa ulkomaisten turnausten ohella myös tulevan seuransa Evertonin harjoituksissa.
Tiukat sopimusehdot
Everton joutuu alaikäisen pelaajan sopimuksessa sitoutumaan tiukkoihin määräyksiin. Virtanen täyttää tammikuun lopussa 13 vuotta, joten hänen ikäisensä kanssa voi tehdä vasta kahden vuoden sopimuksen.
– Allekirjoitamme sopimuksen, kun olemme joulun–vuodenvaihteen tienoilla muuttaneet Liverpooliin. Asiat on muuten sovittu, ja Miko menee siellä 15-vuotiaan Joni-veljen tavoin kouluun tammikuussa, perheen isä Aki Virtanen tähdentää.
Seuraavan sopimuksen pelaajan puolesta voi tehdä vain kahdeksi vuodeksi. Silloin pelaaja alkaa ansaita itsekin taskurahaa.
– Alle 15-vuotias saa taskurahaa vielä vanhemmilta, Aki Virtanen huomauttaa.
Miko Virtanen ei pohdi rahanansaitsemista, uudet kentät houkuttelevat jo tarpeeksi.
– Haluan katsoa ensin nämä kaksi vuotta, vastaavatko ne odotuksiani. Jalkapalloammattilaiseksi pääsy jonakin päivänä on haaveeni.
Kaverit koulussa ovat paitsi onnitelleet, myös harmitelleet hyvän kaverin lähtöä.
Lue lisää aiheesta maanantain Aamulehdestä









Hyvä poika.
Ilmoita asiaton kommentti