Lehti: USA valaisi Iran-iskusuunnitelmiaan Israelille
STT, Reuters
Yhdysvallat on esitellyt Israelille suunnitelmiaan iskeä Irania vastaan, kertoi sanomalehti Haaretz sunnuntaina. Lehden mukaan suunnitelmaan turvauduttaisiin, jos Irania ei saada rajoittamaan ydinohjelmaansa diplomatian keinoin.
Amerikkalaiset virkamieslähteet kertoivat, että suunnitelma oli esillä, kun presidentti Barack Obaman turvallisuusneuvonantaja Thomas Donilon vieraili Israelissa aiemmin heinäkuussa. Haaretzin mukaan Donilon kertoi pääministeri Benjamin Netanjahulle päivällistapaamisella, että Yhdysvallat harkitsee iskua Iranin ydinlaitoksiin ja esitteli joitakin hyökkäyssuunnitelmia. Haaretz arvioi, että Yhdysvallat pyrki näin taivuttelemaan Israelia luopumaan omista hyökkäysaikeistaan.
Nimettömänä pysytellyt israelilaisvirkamies kiisti kaikki Haaretzin tiedot jyrkästi.
– Mikään jutussa ei pidä paikkaansa. Donilon ei tavannut pääministeriä päivällisellä, hän ei tavannut pääministeriä kahden kesken, eikä hän esitellyt hyökkäyssuunnitelmia Iraniin, virkamies sanoi.






