Ateena tulessa, joka paikka säpäleinä – Katso karut kuvat
Valtavat mellakat ovat saaneet historiallisen Ateenan kaupungin keskelle sekasortoa Kreikassa. Poliisin mukaan kaduilla on noin 100 000 ihmistä.
Osa viskoo palopommeja ja kiviä kohti rakennuksia ja poliiseja. Poliisi on vastannut hyökkäyksiin kyynelkaasulla ja tainnutuskranaateilla.
Kaupungin rakennuksia on tulessa, kauppojen ikkunoita säpäleinä ja joka paikassa on sirpaleita ja rojua. Kreikan television mukaan levottomuudet ovat levinneet Korfun ja Kreetan lomasaarille asti.
Kreikan parlamentti hyväksyi juuri uuden säästöpaketin yli kymmentuntisen istuntonsa lopuksi. Tiukat säästötoimet olivat ehtona EU:n ja Kansainvälisen valuuttarahaston IMF:n 130 miljardin euron tukipaketille.











Olen Eurooppa myönteinen maallikko. Ymmärtänen melko hyvin, miksi Kreikka halutaan pelastaa. Pelastamisen yhteydessä näet samalla kreikkalaisia kuristetaan, jotta oppisivat maailman ja Euroopan kannalta olennaisimmat hyveet. Samalla euro kv. valuuttana "pelastuu". Laitoin tuon lainausmerkkeihin, sillä euro pelastuu kyllä, vaikka Kreikka siitä irtautuisikin. Euron uskottavuus kyllä kärsisi aikamoisen kolauksen.
Minusta Euroopan - ns. vanhan mantereen - yritys olla mukana globaalissa maailmassa, jossa USA nousi 1900-luvulla valtiaaksi, on sen arvoinen.
Kiina ja Aasia nousevat kaiken aikaa.
Kysymykseni kuuluukin. Haluammeko oikeasti jäädä kiinalaisten ja amerikkalaisten palvelijoiksi ja vartoomaan pöydän alla, jos heiltä jotain muruja jää meillekin?
Ilmoita asiaton kommentti