Tuhannet marssivat Moskovassa Putinia vastaan ja hänen puolestaan
Moskovassa on käynnissä sekä pääministeri Vladimir Putinia vastustava että kannattava suurmielenosoitus. Kaduilla on useita kymmeniä tuhansia ihmisiä purevasta pakkasesta huolimatta.
Poliisi arvioi, että Putinia vastustavaan protestiin on tähän mennessä kerääntynyt noin 23 000 ihmistä ja häntä puolustavaan 90 000.
Kyseessä on kolmas suurmielenosoitus Putinia vastaan joulukuun kiistanalaisten duumanvaalien jälkeen. Protestin kohteena on tällä kertaa Putinin presidenttiehdokkuus.
Presidentinvaaleihin on aikaa tasan kuukausi. Putinia pidetään varmana voittajana, mutta siitä ei ole varmuutta, valitaanko hänet suoraan ensimmäisellä kierroksella.
Oppositio on viime päivinä syyttänyt, että valtion työntekijöitä on houkuteltu lahjuksin tai jopa suoraan käsketty osallistumaan Putinia kannattavalle marssille. Novaja Gazeta -lehden mukaan määräys olisi koskenut jopa parlamenttiedustajia.







sairrasta putiinn pois
Ilmoita asiaton kommentti