Katunäkymä laajenee: Google vie Street Viewin myös sisätiloihin
Google on aloittanut pilottiprojektin, jonka avulla ihmiset pääsevät kurkistamaan sisään kauppoihin ja eri yrityksiin Googlen karttapalvelun kautta, kertoo BBC. Uusi hanke on jatkoa Street View -palvelulle, jonka avulla käyttäjät ovat jo pitkään voineet katsoa 360 asteen kuvia katunäkymistä.
Jo katunäkymien kuvaaminen ja niiden julkaisu aiheutti valituksia ihmisiltä, jotka kokivat Street Viewin loukkaavan yksityisyyden suojaa.
Googlen mukaan laajennus tehdään kuitenkin täysin vapaaehtoisperusteisesti. Yritykset saavat Googlen mukaan palvelulla lisää näkyvyyttä.
Ensimmäisenä sisätiloja ryhdytään kuvaamaan Lontoossa, Pariisissa ja useissa kaupungeissa Japanissa, Australiassa, Uudessa Seelannissa ja Yhdysvalloissa.
Google on lähestynyt alkuvaiheessa sellaisia yrityksiä, joita haetaan sen hakupalvelun kautta usein. He ovat lähettäneet yrityksille pyynnön, että Googlen kuvaajat pääsisivät kuvaamaan niiden tiloihin.
Kuvauspyyntöjä on lähetetty muun muassa ravintoloille, kaupoille, kuntosaleille ja korjauspalveluja tarjoaville yrityksille.
Google on kuitenkin ainakin tässä vaiheessa jättänyt hankkeen ulkopuolelle isot ketjut. Myöskään sairaaloita tai lakifirmoja ei kuvata.
Yrittäjille on sanottu, että heidän täytyy varoittaa asiakkaitaan ja työntekijöitään ennen kuvauksen alkua. Google on luvannut, että se aikoo sumentaa tai poistaa kaikki kuvat, joissa on ulkopuolisia ihmisiä.
Myös yrityksiä kuvataan 360 asteisesti. Lisäksi yrittäjät voivat ladata palveluun omia kuviaan.







Toihan on vanha juttu,tamperelainen Skyview tekee 360 asteen kuvauksia ainaski Levistä.
Ilmoita asiaton kommentti