Päivitetty 17.2.2012 23:01, julkaistu 17.2.2012 22:14

Puheenaihe: Kolmen A:n harhakuvia – Onko Suomelle käymässä kuin 20 vuotta sitten?

Kuva: Colourbox
Matti MörttinenLähetä palautetta toimittajalle

Puheenaihe

Suomalainen ei vastaa kun kysytään ja kysyy kun ei vastata. Samaan tapaan sujuu suomalainen talouskeskustelukin. Suomalainen ruoskii mielellään itse itseään, mutta kun ulkopuolelta tullaan neuvomaan, suomalainen kieltäytyy kuulemasta ja ymmärtämästä.

Ja kuitenkin Suomen eliitti antaa mielellään ohjeita muille. Olemmehan me hieno kolmen A:n maa.

Eikä kansallinen talousitsetunto lopu vain neuvomiseen. Meillä on pokkaa jopa vaatia vakuuksia konkurssin partaalla riutuvalta Kreikalta tilanteessa, jossa oli tarkoitus yhdessä pelastaa eurooppalainen talous.

Herää kysymyksiä: Mitä virkaa on OECD:llä, kun sen ehdotukset suomalaisten eläkeiän nostamiseksi kaikuvat kuuroille korville? Mitä iloa on EU:sta, joka puhuu Suomen kilpailukyvyn heikkenemisestä ja asuntolainojen määrän kasvusta, kun Helsingissä varoitteluun vastataan vähättelemällä.

Onneksi sentään heräämme, kun oma tullilaitoksemme huomauttaa, että vienti on hiipunut ja kauppatase kääntynyt pitkästä aikaa miinukselle.

Kuplan oireita

EU-komission viime keskiviikkona julkistama makrotalousraportti jäi Suomessa erittäin vähälle huomiolle. Raportti on kuitenkin tehty sen takia, että Suomikin on ollut voimalla vaatimassa toimia nyt menossa olevan sitkeän velkakriisin hillitsemiseksi.

Komissio löysi taulukkoonsa kaikkiaan neljä oleellista aihetta hälytyskellojen pitämiseen käsillä. Esimerkiksi simppeli vertailu yksityisen ja julkisen velkaantumisen välillä avaa yllättävän näkymän: suomalaiset kotitaloudet ovat ottaneet kahdeksan viime vuoden aikana lisää asuntolainaa yli 50 miljardin euron edestä. Melkein Suomen valtion yhden vuosibudjetin verran.

Lyhyessä ajassa asuntovelkojen volyymi on enemmän kuin kaksinkertaistunut. Samalla aikaan asuntojen reaalihinnat ovat ainakin EU-komission mielestä nousseet liian nopeasti: viime vuonnakin kasvu oli 6,8 prosenttia.

Mutta ekonomistitkaan eivät huolestu. Kasvun takana kun on pieni osuus isotuloisia ja hyväosaisia asunnonostajia, jotka kyllä pystyvät huolehtimaan lainoistaan. Sehän tässä lohduttaa: jos kupla on tulossa, niin sen takana on vain kourallinen rikkaita.

Viimeisenä selityksenä löydetään se, että varoituslistalle joutuivat Ruotsi ja Britanniakin. Emme siis ole menossa vasaran alle huonossa seurassa.

Maallikko katselee lukuja huolestuneempana kuin asiantuntija.

Numeroissa on jotain tuttua noin 20 vuoden takaa.

Okei, on tilanteessa yksi selvä erokin. Suomalaiset pankit ovat nyt ehdottomasti paremmassa kunnossa kuin viime vuosisadan lopun legendaariseen lamaan syöksyttäessä.

Selityksiä, selityksiä

Asuntojen hinnat saattavat korjaantua markkinoilla nopeastikin. Paljon hitaammin joustavat työvoimakustannukset, siis lähinnä palkat.

EU-komission raportista löytyy sekin karu totuus, että Suomessa työ on liian kallista ainakin nykyoloissa, joita leimaa tuottavuuden lasku. Niillä kahdella tekijällä on taas selvä vaikutuksensa siihen, että suomalaisten tuotteiden menekki maailmalla on heikentynyt tiukkaa tahtia.

Ollaan hämmentävästi samantyyppisessä tilanteessa kuin 1990-luvun alussa. Mutta jälleen huolenaihetta myös torjutaan. Joidenkin taloustietäjien mielestä pelkkä kauppataseen vaje ei anna oikeaa kuvaa, koska palvelujen kauppa muuttaa tasapainoa Suomen kannalta paremmaksi.

Herää vain kysymys, mitä tuotteita ja palveluja suomalaisyritykset pian maailmalle myyvät, kun tuotantolaitoksia suljetaan ja väkeä irtisanotaan minkä ehditään. Taas kerran kilometritehdas näyttää olevan ainoa tapa alentaa työvoimakustannuksia.

Suomessa hallitus toki valmistautuu tekemään uusia leikkauksia ja veronkorotuksia. Mutta samalla se jatkaa mestarointia maamme korkealla luottoluokituksella.

Nöyryyden puutteesta suomalaisia harvoin haukutaan, mutta nyt voisi olla paikka. Liian usein unohdetaan, että meidän talousvahvuutemme takana ovat Iiro Viinasen johdolla tehty sairaan raju sopeutus 1990-luvulla sekä Nokian hurja nousu sen jälkeen.

Uutta nokiaa ei ole näkyvissä, mutta uusi shokkisopeutus voi olla, jos varoituksia ei oteta vakavasti.

Ota kantaa

Onko Suomelle käymässä kuin 20 vuotta sitten?


AVAINSANAT:

Kommentit (74)

Näytä: 10 20 30 40 50 kommenttia yhdellä sivulla, vanhimmat uusimmat ensin
(Tuntematon)8.4.2012 21:42

"On käsittämätöntä miten rakennusteollisuus pysytty vedettämään virolaisilla teetettyjen asuntojen hinnat pilviin. Tämä vetää myös vanhojen asuntojen hinnat ylös. Ilmiö sama sähköntuotannossa. Mariginaalinen vesivoimalla tuotettu säätösähkö määrää käytännössä sähkön markkinahinnan."

Juuri tästähän on kyse. Tämän lisäksi vanhan asunnon omistaja vaihtaessaan asuntoa ei juurikaan joudu panemaan rahallista investointia peliin. Asunnon ensiostaja maksaa viulut eli sukupolvi joka on syntynyt 70-luvun jälkeen.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)27.2.2012 22:37

Asuntojen hinnat ovat liian korkeita. Palkkojen pitäisi olla tähtitieteellisiä, jotta Suomessa voisi asua. Eipä ihme että niin moni joutuu lähtemään maasta.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)24.2.2012 21:10

20 vuotta sitten Helsingin Sanomat vertasi Suomen Helsingin asunto- ja tonttihintoja Japanin Tokion hintoihin ja väitti hintoja vielä halvoiksi. Myös kirjoitti suureellisesti Suomesta Euroopan Japanina.

Jos nyt on ilmassa Helsingin Sanomissa tai laajemmin Suomessa samanlaista hörhöilyä, silloin ollaan samoissa 20 vuotta vanhoissa kulumisurissa.

Tiedottamisen sanotaan olevan viides valtiomahti. Ehkä niin onkin. Valtiomahtien yksi ominaisuus on vallan ja vastuun yhtäläinen määrä.
Tiedottamisen vastuullisuuden odotan näkyvän asiaatuntevina artikkeleina. Vastuuttomuutta näkyy odottamattakin lähinnä triviaaliasioihin paneutuvissa kirjoitelmissa. Kannustan laaja-alaisuuteen ja analyyttisyyteen, sillä siihen on tiedottajilla kykyä ja taitoa.
"Kansan sivistystaso on yhtä korkea kuin sitä palvelevien tiedottajien sivistystaso."

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)21.2.2012 18:57

Tällä menolla Suomeltakin menee A-kirjaimet, kun rahaa annetaan konkurssikypsälle Kreikalle. Tai Saksan, Ranskan ja Britannian pankeille raha menee.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)21.2.2012 09:18

Historia toistaa itseään.
Maailma ja Eurooppa eivät selviä tästä rikkaiden ja ahneiden yhdessätekemästä lamasta.
Johtavien teollisuusmaiden ökyrikkaat sanelevat mitä tehdään rahamarkkinoilla ja tulevaisuudessa.
Kolmatta maailmansotaa käydään jo kaikessa hiljaisuudessa ja sen osapuolet varustautuvat
kynsin ja hampain.
Tilanne voi muuttua yhdessä yössä.
Ihmiskunta on tilanteessa,jossa ajaudutaan historian suurimpaan ja kauheimpaan sotaan.
Näitä asioita eivät ökyrikkaat ja maailman päättäjät ole ottaneet huomioon.
Pelastukoon ken voi.

Terveisin Realisti

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)21.2.2012 08:03

Oliko virhe mennä euroon ?

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)20.2.2012 20:25

Taitaa olla koko EU kuin vanha NL,kolossi savijaloilla kaatua rämähtää kerralla.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)20.2.2012 18:43

Missä ovat ne tahot jotka vannoivat aiemmin palveluyhteiskunnan varaan Suomen tulevaisuuden?

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)20.2.2012 18:36

Viesti on selkeä.
Suomalaiset eivät ole kilpailu kykyisiä kun aina ollaan vaatimassa lisää ja lisää.
Politikot toteuttaa vain kansalaisten tahtoa.
SDP on ollut vallassa kauan juuri sen takiaettei se ole taloudesta koskaan mitään tiennyt tai välittänytkään tietää.
Sama on Keskustalla joille saavutetut edut tukina on tärkeimpiä kuin vapaa kilpailu.
Työeläkkeet on vain "kupla" joka puhkesi jo 2005 mutta eläkelaitokset ja virkamiehet poliitikkojen kanssa peittelivät, ettei kansa hermostuisi (rahat oli siirtyneet jo heille palkkioina ja kultaisina käden puristuksina).
Kurjistumis teoriaa ja vapaamatkustajia suosinut suojatyöpaikka järjästelmä "sulle,mulle" on johtanut tehottomuuteen. Siksi veronkiristys ja hintojen nousuun ei puututtu lainkaan EK:n ja SAK:n tahoilta joiden intressit olivat samat.
Työvoiman kustannusten nousu,piti työttömien määrän korkeana, erinlaisin "näennäi järjästelyi" niitä taas korjattiin tilastollisesti ja meno sai jatkua opitun kaavan mukaisesti.
Koko ajan on ollut vain politiikkojen kansaa nuoleskeleva asenne, joilla sitä "ku*taan silmään" ja siinä' on onnistuttu hyvin.
Miksi muuten olisi osaamattomia toimijoita monissa päättävissä asemissa, ne jotka ostivat paperitehtaita jotka olivat jo konkurssissa kovaan hintaan ja maksumiehiksi joutuivat suomalaiset veron maksajat virheistä silloinkin.
Sama toistuu näköjään vain useammin kun etsitään kilpailukykyisiä valtioita jonne toiminnat on halvempi siirtää ja työvoimaa on myös tarjolla.(Brasilia Uruguai,Intia,Kiina ja Argentiina) vaikka näin alkuksi. Olisko syy Suomalaisessa itsessään, jotka on laput silmillä eläviä lampaita susien vaatteissa susien keskellä.
Kilpailukyky on avain sana. Sitä Suomella ei ole, siksi tuonti on suurempaa kuin vienti.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)20.2.2012 17:52

"Ei kiitos uutta Nokiaa. Tilalle pienempiä menestyjiä."

Kaverien kanssa ollaan ruvettu tutkimaan pärekorien valmistusteknologiaa. Se vaikuttaisi tulevaisuuden hittituotteelta, jossa on merkittävää kasvupotentiaalia aikaiselle omaksujalle.

Ilmoita asiaton kommentti

SIVU 1 2 3 4 5 6 7 8

Kirjoita kommentti

Ohjeet: Kirjoita kommenttisi tähän. Voit ottaa kantaa, mutta muista hyvät tavat. Kirjoittajat vastaavat itse kommenteistaan. Keskustelu on esimoderoitu eli kommentit luetaan ennen julkaisua.

Kommentti

Kauppalehti.fi

Pirkanmaa

Kolme kellarikoppia liekeissä Hervannassa

PIRKANMAA 11

Torstai-iltana yhdeksän aikaan kolme varastokoppia paloi Lindforsinkadulla Tampereen Hervannassa. Seitsemänkerroksisen talon asukas huomasi palon. Lue lisää

Lämmin täyttää roska-astiat - Miten käy huomenna?

roskia_www

PIRKANMAA 116

Lämmin sää on saanut ihmiset ulos ja rannoille - ja roskaahan siitä tulee. Tampereella Rosendahlin rannassa auringosta nauttineet kaupunkilaiset ovat yrittäneet parhaansa, mutta... Lue lisää


Ulkomaat

Tuore kysely: Syriza johtaa Kreikassa

03230402_www

ULKOMAAT 10

Kreikan uusiin parlamenttivaaleihin on aikaa reilut kolme viikkoa. Mielipidekyselyn mukaan vasemmistoliittouma Syriza näyttää olevan hieman suositumpi kuin konservatiivinen Uusi demokratia... Lue lisää


Talous

Tiilikainen: EU ei yritä ohjata kreikkalaisia äänestäjiä

TALOUS 00

STT EU haluaa pitää päätöksen Kreikan eurosta eroamisesta kreikkalaisten käsissä, arvioi Ulkopoliittisen instituutin johtaja Teija Tiilikainen. Tiilikaisen mukaan Kreikan uudet vaalit... Lue lisää


Urheilu

Jalkapallon EM-kisat 2012 - koko otteluohjelma! Näin näet ne televisiosta

13117572-www

URHEILU 17

Jalkapallon EM-kisat 2012 käydään Puolassa ja Ukrainassa 8.6. Lue lisää


Kiekko

MM-kisojen turnausmuodoksi riittää vaihtoehtoja – mikä on suosikkisi?

kiekkovoittowww

KIEKKO 224

1) 20 maata Alkulohkot: A: Venäjä, Kanada, Sveitsi, Valko-Venäjä, Kazakstan B: Suomi, Slovakia, Saksa, Ranska, Slovenia C: Tšekki, USA, Latvia, Itävalta, Unkari D: Ruotsi, Norja,... Lue lisää


Viihde

Supertähti nostatti raivon pintaan: ”Herjaavaa, loukkaavaa ja pahaa mainosta!”

03229069

VIIHDE 00

Laulajatarsuuruus Lady Gaga kohauttaa jälleen Aasiassa, missä 26-vuotiaan naisen massiivinen The Born This Way -kiertue on tällä hetkellä kiertueella. Nainen kirjoitti yhteisöpalvelu... Lue lisää


Kulttuuri

Ennakkosuosikki Ruotsi odotetusti euroviisufinaaliin – Pohjoismaista vain Suomi jäi rannalle

03232091

KULTTUURI 10

Euroviisujen ennakkosuosikki Ruotsi varmisti odotetusti finaalipaikkansa. Myöhään torstai-iltana päättyneestä euroviisujen toisesta semifinaalista finaaliin pääsivät Liettua... Lue lisää


Pääkirjoitukset

Pietarinkalaa mutta ei saalista

03232530

PÄÄKIRJOITUKSET 10

Kun Euroopan unionin johtajat kokoontuivat keskiviikkoiltana epäviralliseen illalliskokoukseen Brysseliin, tarjolla oli äyriäisiä, pietarinkalaa ja jälkiruoaksi suklaamoussea. Pietarinkala ei... Lue lisää


Uutisia

  1. Ennakkosuosikki Ruotsi odotetusti euroviisufinaaliin – Pohjoismaista vain Suomi jäi rannalle

    KULTTUURI 25.5. 00:01 1 0

  2. Jalkapallotuloksia Ruotsin Allsvenskanista

    URHEILUSÄHKEET 24.5. 23:52 0 0

  3. Voimistelutuloksia EM-kilpailuista

    URHEILUSÄHKEET 24.5. 23:07 1 0

  4. Tomi Tuuha karsiutui täpärästi hyppyfinaalista

    URHEILUSÄHKEET 24.5. 23:02 1 0

  5. Pietarinkalaa mutta ei saalista

    PÄÄKIRJOITUKSET 24.5. 21:27 1 0

  6. Lisäpöytäkirja: Johtaako Suomea nykyään kukaan?

    PÄÄKIRJOITUKSET 24.5. 21:30 1 0

  7. Kolme kellarikoppia liekeissä Hervannassa

    PIRKANMAA 24.5. 22:31 1 1

  8. Jalkapallon EM-kisat 2012 - koko otteluohjelma! Näin näet ne televisiosta

    URHEILU 24.5. 22:23 1 7

  9. Pastorin hurja blogi heti sensuuriin: ”Turvenuijat”, ”fasistit”, ”hovisyöttiläät”!

    KOTIMAA 24.5. 22:17 1 21

  10. Korkein oikeus poisti Keijo Suuripään lahjustuomion

    KOTIMAA 24.5. 22:11 1 1

  1. Kaistamaalari jyräsi oravan yli – katso hurja kuva, ei heikkohermoisille

    KOTIMAA 24.5. 20:18 1 16 699

  2. Ennakkosuosikki Ruotsi odotetusti euroviisufinaaliin – Pohjoismaista vain Suomi jäi rannalle

    KULTTUURI 25.5. 00:01 1 0 588

  3. Pastorin hurja blogi heti sensuuriin: ”Turvenuijat”, ”fasistit”, ”hovisyöttiläät”!

    KOTIMAA 24.5. 22:17 1 21 512

  4. Tampereella taas patonkiskandaali!

    PIRKANMAA 24.5. 19:19 1 20 476

  5. Poliisi ihmeissään: Tähän pyramidihuijaukseen lankeavat jopa nuoret

    KOTIMAA 24.5. 16:13 1 9 433

  6. Hetkinen, miten tässä kuuluu pysäköidä? Tampereella parkkeerataan nyt eurooppalaisesti

    AUTOT 7.5. 07:43 9 85 312

  7. Kolme kellarikoppia liekeissä Hervannassa

    PIRKANMAA 24.5. 22:31 1 1 270

  8. Kuninkaanlinnasta opiskelijaravintolaan: Jenni Haukio säväytti Tampereella

    KOTIMAA 24.5. 13:25 1 2 149

  9. Lämmin täyttää roska-astiat - Miten käy huomenna?

    PIRKANMAA 24.5. 20:11 1 16 136

  10. Nyt suosikkiohjelman voi katsoa myös puhelimesta - Lumia 900 myyntiin Suomessa huomenna

    KOTIMAA 24.5. 18:52 1 15 135


Talous

Tuoreimmat blogimerkinnät löytyvät toistaiseksi täältä >>>

Puheenaiheet 3 uusinta

Puheenaihe: Pienet etujoukot kehittämään EU:ta, vaatii ”sydämestään federalisti” Stubb

20120523_zaf_w80_001

ULKOMAAT 129

Viisaat ovat osoittaneet, että jopa mahtavat ja menestyksekkäät sivilisaatiot voivat romahtaa. En väitä, että Euroopan unioni tai läntinen sivilisaatio olisi romahtamassa. Lue lisää

Puheenaihe: Kumouksen tulos, naiset ulos

144961114

ULKOMAAT 28

Vielä maaliskuussa Egyptin poliittiset portinvartijat etsivät kiihkeästi niin sopivia kuin päteviäkin presidentinvaaliehdokkaita. Tiedotusvälineiden esittelemä nimilista oli pitkä,... Lue lisää

Puheenaihe: Ei se ole mansikkapaikka, missä kouluja tuhotaan

Mansikkapaikka 4

PIRKANMAA 47

Valkeakoski oli ennen haiseva ja taantuva teollisuuskaupunki. Nykyään se on mansikkapaikka – lapsiperheiden ja omakotiasujien onnela. Lue lisää

Sää

 



Uutisia

Toimituksen valinnat

Ylioppilaat 2012: Pirkanmaan ja lähiseudun tuoreiden ylioppilaiden nimet

www_yliop

PIRKANMAA 4437

Onnea uudet ylioppilaat! Julkaisemme Pirkanmaan alueen ja lähiseudun lukioiden uusien ylioppilaiden nimiä sitä mukaa, kun saamme tietoja kouluilta. Lue lisää

Aamulehti.fi tiukentaa uutisten kommenttien valvontaa, lue tästä vastaukset yleisimpiin kysymyksiin

PIRKANMAA 79279

Edit: Saimme tähän uutiseen erittäin runsaasti kommentteja. Olemme julkaisseet lähes kaikki niistä tämän jutun perässä. Lue lisää

Aamulehti.fi nyt tarjolla myös HELPPO-versiona

wwwnäkymä

PIRKANMAA 11817

Hyvät lukijat, tästä päivästä lähtien Aamulehti tarjoaa verkkosisältönsä myös aivan uudessa, erityisesti tablettimaailmaan sopivassa helpossa muodossa. a... Lue lisää

Tervetuloa Aamulehden asuntomessusivuille!

PIRKANMAA 1000

Aamulehti julkisti maanantaina 26.3. Lue lisää

Lue nämäkin

Asuntomessut
Mobiilisivusto
Ekalehti

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

www.autotalli.com www.etuovi.com www.mikko.fi www.mascus.fi www.vuokraovi.com www.monster.fi
Tämän alueen uusin tarjonta:
Aamulehti - Itäinenkatu 11, 33210 Tampere - puhelin: 010 665 111 (vaihde), 010 665 3116 (verkkotoimitus), 0800 02030 (uutisvinkki, maksuton numero) | Käyttö- ja sopimusehdot