Häkämies vierailee maanantaina Tampereella: ”Suomi tarvitsee uusia, innostuneita yrittäjiä”
- Jyri Häkämies
Elinkeinoministeri Jyri Häkämies ja Suomen Yrittäjät tapaavat kevään aikana nuoria yrittäjiä, yrittäjyydestä kiinnostuneita ja opiskelijoita Nousu-kiertueella.
– Suomi tarvitsee uusia, innostuneita yrittäjiä ehkä enemmän kuin koskaan, Jyri Häkämies sanoo.
Ministerin ja Suomen Yrittäjien viesti on, että yrittäjyyden ihme ei ole ylivertaisessa liikeideassa, vaan siinä, että uskaltaa toteuttaa sen. Kymmenen viime vuoden aikana kaikki yksityisen sektorin uudet työpaikat ovat syntyneet pieniin ja keskisuuriin yrityksiin. Viimeaikaiset uutiset suurirtisanomisista vain korostavat kiertueen ajankohtaisuutta.
Kiertue alkaa Tampereelta maanantaina 13.2.
Muut kiertuepaikkakunnat ovat Helsinki (16.3.), Kuopio (16.4.) ja Turku (28.5.).
Tampereella Nousu-päivä alkaa kello 10 Tampereen ammattiopistolta, jossa Häkämies keskustelee opiskelijoiden kanssa. Noin kello 11 ministeri vierailee ohjelmistoyritys Vincitissä.
Päivän vapaamuotoinen päätapahtuma alkaa kello 16.30 Hub Tampereessa. Jyri Häkämies keskustelee nuorten kanssa yrittäjyydestä ja siitä, minkälaisia päätöksiä Suomessa tulisi tehdä yrittäjyyden tulevaisuuden turvaamiseksi. Yhdessä pohditaan myös, millaisia ovat alueen omat vahvuudet ja uudet mahdollisuudet.









Umpivihreessä kommunismissa ei herää mitään intoilua, turha odotella. Suomi lukitsee itsensä kansainvälisesti vain toimintaa rajoittaviin säännöksiin ja ylihyvinvoinnin vekseleihin. Suomi pärjää vasta sitten kun nykypoliitikot vaihdetaan kaupallisesti ajatteleviin. Peruspalvelut voidaan ylläpitää vain tulorahoituksella, ei velalla.
Ilmoita asiaton kommentti