*

Aamulehti
Päivitetty 1.3.2013 16:18, julkaistu 1.3.2013 16:16

Arvio: Trattoria alkoi oikoa

Kuva: Nea Ilmevalta
Vesa LaitinenLähetä palautetta toimittajalle
Karitsanniska on saanut seurakseen risottoa ja huippuherkullisen kastikkeen.

Mikä? Sokos Hotel Tammer avasi alakertaansa italialaisen Trattorian kesällä 2010. Ravintola on vakiinnuttanut vajaan kolmen vuoden aukiolonsa aikana asemansa Tampereen ravintolakartalla. Myös lounaat ovat olleet suosittuja ja hinta-laatusuhteeltaan kaupungin parhaimmistoa. Keittiömestarina toimii Tammerin pitkäaikainen chef Petri Kerkkänen.

Sijainti: Tammerin sijainti kosken tuntumassa, valtaväylien risteyksessä ja Koskipuiston kulmalla paranee vuosi vuodelta. Hämpin parkin valmistuminen lisännee jalankulkuliikennettä, joten hotellin terassille voi ennustaa menestyksekästä suvea. Trattorian sisäänkäynti on hieman piilossa, joten sinne täytyy tietää olevansa menossa.

Tunnelma: Tarkastimme Trattorian keittiön kunnon helmikuisena perjantai-iltana. Ravintolasali täyttyi kello 20:n maissa iloisesta kuhinasta, ja ison taideseurueen saapuminen viereiseen pöytään sähköisti ilmaa entisestään. Trattoria kiinnostaa tämän käynnin perusteella hyvin monenlaista asiakasta. Ikähaarukka oli laaja, ja vaatetus oli kaikkea t-paidan ja iltapuvun väliltä.

Ruoka ja juoma: Edellisellä kerralla kesällä 2010 Trattoria häikäisi varmaotteisella ruoalla ja erinomaisella palvelulla. Sama ei toistunut nyt. Kunpa tietäisi, kumpi kokemus oli yksittäistapaus vai onko ravintolan ote peräti herpaantunut. Helmikuun alussa käyttöön otettu uusi lista on paperilla hyvinkin kiinnostava sekoitus italialaisia ja suomalaisia makuja, mutta lautasella idea ei toimi.

Ennen niin monipuolisesta antipastolautasesta (13,00) on riisuttu runsaus ja jäljelle jää varsin yksinkertainen kokoelma parmankinkkua, lohipastramia, melonia, oliiveja ja portobellosientä. Myös omana alkuruokanaan tarjottava lohipastrami (9,50) on mukavan suolainen avaus aterialle. Tryffelirisottoa ja ylikypsää porsasta (9,90/pieni) sen sijaan on täysosuma ja sopivan kokoinen kahden kesken jaettavaksi.

Pääruuista päivän kala on kuhaa (26,00). Runsaan, mutta jäähtyneen porkkanapyreen päälle aseteltu kala on paistettu liian kypsäksi ja on lisäksi suolaton ja mauton. Ylisuuri lisuke ja läjä siitakesienikastiketta jättävät annoksesta mättöfiiliksen. Pitkäänhaudutettu karitsanniska (25,80) on saanut seurakseen jo tutuksi tullutta tryffelirisottoa ja Chianti-kastiketta. Lihaa on varsin runsaasti, mutta se on haudutettu nappikypsyyteen. Punaviinikastike on herkullisen täyteläinen. Jälkiruoista suklaakakku (9,20) paljastuukin suklaafondantiksi. Tuntuu huijaukselta, mutta maistuu herkulliselta. Vadelmajäädyke (8,50) on saanut seurakseen pakastevadelmia. Se on raikas lopetus aterialle.

Trattorian viinilista on uudistunut ruokalistan mukana, mutta yhtä hankala se on kuin ennenkin. Nyt vaikeutta lisäsi se, että läheskään kaikkia listan viinejä ei ollut saatavilla. Trattoriassa pääsee maistamaan harvinaisempiakin italialaisia rypälelajikkeita, mutta laatuviinejä joutuu etsimään suurennuslasilla. Prunotton Barolo on oiva kumppani karitsalle, mutta lasillinen (16cl) kustantaa yli 15 euroa.

Palvelu: Aikaisemmilla käynneillä palvelu on ollut osaavaa ja supersympaattista, mutta nyt iltavuorossa on kokemattomampi miehitys ja heikot kohdat alkavat paljastua. Tarjoilija ei esimerkiksi tiedä talon ainoan samppanjan nimeä ulkoa, se tarjoillaan kuohumattomassa muodossa, puhuttelu on alussa jopa tylyä ja asiakas unohtuu pöytään pitkiksi ajoiksi niin aterian alussa kuin lopussa. Lisäksi tarjoilijat katoavat työvuoroistaan niin, ettei laskua maksaessa tiedä enää, kenen puoleen kääntyä.Hinnat: Alkuruoat 9,50–13 euroa, pastat ja risotot 9,50–18,30, pääruoat 19,90–26,80, jälkiruoat 4–9,20.

Tuomio: Viihtyisä, mutta kallis. Hyviä makuja, mutta vähän oikomisen makua. Palvelussa parantamista. Wau-elämys jäi nyt kokematta ja edellisestä arviosta putosi yksi tähti.

Tähdet: ***

Ravintola Trattoria, Tammerin puisto, Sokos Hotel Tammer,
Satakunnankatu 13, Tampere,
p. 03 5697 1327. Avoinna ma–to 11–23, pe–la 11–24, su 13–21.


AVAINSANAT:

Kommentit (11)

Näytä: 10 20 30 40 50 kommenttia yhdellä sivulla, vanhimmat uusimmat ensin
(Tuntematon)6.3.2013 20:27

Samat kokemukset. Tökeröä tarjoilua ja tarjoilijan odottelua yhtenään. Ruoka kohtuullista mutta ei niin hyvää kuin hintataso antaa odottaa. Suurin pettymys oli siis tarjoilussa...kertaakaan ravintola ei ole ollut täynnä ja silti odotusta on riittänyt ja huomiotta jättämistä. Henkilökuntaa näytti kuitenkin olevan ihan tarpeeksi....

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)6.3.2013 19:28

Mutta saahan sieltä Boonusta (hinnoissa)!

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)3.3.2013 18:53

Edes kaksi käyntikertaa ei riitä luotettavan arvion antamiseen. Siksi pitäiskin tehdä vuoden aikana ainakin kolme arviointikäyntiä ravintolaan, jotta laadun pysyvyyskin selviää. Itse en koskaan kehu ravintolaa ennen kuin olen käynyt siellä kolme-neljä kertaa. Huonoissa en käy kuin kerran.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)3.3.2013 17:59

Saimme väärää viiniä, ei sitä mitä ensin suositeltiin ja risotto oli vanhan makuista. Ystävämme kertoi ihan samaa, tuoreus oli ollut kaukana.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)3.3.2013 14:05

Me kävimme Trattoriassa keväällä 2012 lounasaikaan ja olimme todella tyytyväisiä sekä ruokaan että palveluun.

Tarjoilija kertoi kysymättä, mitä kaikkea lounaslista sisältää, ruokaa ei tarvinnut odotella pitkään, se oli lämmintä ja HYVÄÄ (grillattua lohta ja sitruunarisottoa, jälkiruokana tiramisu). Pöydässämme kävi kaksi eri tarjoilijaa, molemmat ystävällisä ja asiansa osaavia.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)3.3.2013 11:46

Muutama viikko takaperin vierailimme ko. ravintolassa niin, että minä ja mieheni
ennätimme ravintolaan aikaisemmin ja kaksi muuta seuralaista tuli hetken myöhemmin. Meille kyllä tarjottiin odotellessa mahdollisuus tilata juotavaa muita odotellessa, mutta kun loput seurueestamme saapui, ei yksikään tarjoilija pysähtynyt pöytämme ääreen pitkään aikaan. Lopulta kävelin baaritiskille ja pyysin saada ruokalistat.

Suurin farssi oli kuitenkin se, että tuodessaan noita 9,20e maksavia suklaakakkuja pöytäämme, tarjoilija tiputti minun annokseni lusikan annoksessa olevaan suklaakastikkeeseen ja aivan varmasti huomasi sen. Tarjoilija lähti sen kummemmin asiaan puuttumatta ja kävelin jälleen baaritiskille hakemaan serviettiä jotta sain lähes kymmenen euron annoksestani lusikan kaivettua ja pyyhittyä sen siirappimaisesta suklaakastikkeesta jotta pääsin syömään.

Koska pöydässämme oli vain pieni kannu vettä neljälle hengelle (jota ei ruokailumme aikana kertaakaan täydennetty), pyysimme laskun yhteydessä vielä toista kannullista vettä. Tätäkään ei kuitenkaan tapahtunut, joten riensin kolmatta kertaa baaritiskille pyytämään täydennystä kannuumme.

Ruoka oli kuitenkin todella maittavaa, harmi vain että palvelun takia mietin kyllä todella tarkkaan haluanko mennä kokemaan tuon uudestaan. Tuollaisen touhun voisi katsoa sormien läpi jossain 10 euron hampurilaisravintolassa, mutta noilla hinnoilla ja paikan hienolla miljööllä odottaa kyllä vähän enemmän.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)2.3.2013 09:10

Itse en ole kertaakaan vielä yllättynyt positiivisesti kyseisessä paikassa, vaan aina joko palvelu tai tarjoilu pettää. Yleensä molemmat. Kesällä 2011 tilasin naudan pihvin, joka mielestäni maistui enemmän porsaalta. Ruoka ja juoma on ylihinnoiteltu. Ainoastaan sijainti on hyvä, muuten en juuri paikkaa korkealle arvosta. Laadun heikkous liittyy enemmän tai vähemmän ketjuravintoloihin.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)2.3.2013 08:38

Meidän kokemukset ovat olleet järjestäen lähes ala-arvoisia. Meille mm. pahoiteltiin että joudumme odottamaan palvelua kun suurempi ryhmä (taisi olla 8 henkilöä) tarvitsee kuulemma enemmän huomiota -enpä ole tämmöiseen asiakaspalveluun muualla törmännyt.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)2.3.2013 07:46

Keskiviikkona syödessämme Trattoriassa ruoka oli hyvää, mutta tarjoilijalle oli tärkeämpää kattaa pöytiä kuin palvelella. Ikävää kun asiakaspalvelu ei pelaa, silloin tuntee olevansa vain maksava asiakas.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)2.3.2013 00:25

S-ryhmän kaikkia ravinteleja tuntuu vaivaavan samat ongelmat. Palvelu tökkii, ruoan taso ontuu. Ei osuustoimintaidealla huippuravintoloita nähtävästi pyöritetä.

Ilmoita asiaton kommentti

SIVU 1 2

Kirjoita kommentti

Ohjeet: Kirjoita kommenttisi tähän. Voit ottaa kantaa, mutta muista hyvät tavat. Kirjoittajat vastaavat itse kommenteistaan. Keskustelu on esimoderoitu eli kommentit luetaan ennen julkaisua.

Kommentti
















Uutisia

  1. Rekat törmäsivät Kalajoella

    KOTIMAA 23.5. 19:46 0 0

  2. Venäjä evakuoi Jäämereltä tutkimuslaitoksen

    ULKOMAAT 23.5. 19:45 0 0

  3. Alma Manun uusi painokone vihittiin käyttöön

    KOTIMAA 23.5. 18:52 0 1

  4. Evira: Valion ja SOK:n papusekoitukset samalta toimittajalta

    KOTIMAA 23.5. 19:04 0 0

  5. Bäckman aikoo vetäytyä venäläiseen luostariin

    KOTIMAA 23.5. 19:09 0 7

  6. Tulipalo poliisivankilassa: Sellin oven eteen kasattu patja ja peittoja

    KOTIMAA 23.5. 18:41 0 2

  7. Nainen häkeltyi Facebook-viesteistä: ”Franklin” lupasi rahaa, älypuhelimen ja kultaketjun

    ULKOMAAT 23.5. 18:40 0 1

  8. Uusien asuntojen hinnat ennätykseen USA:ssa

    TALOUS 23.5. 18:35 0 1

  9. Keskusta vaatii ruuan omavaraisuutta vuoteen 2020 mennessä

    KOTIMAA 23.5. 18:34 0 5

  10. Sairaalan heräämön potilaat evakuoitiin savun vuoksi Vaasassa

    KOTIMAA 23.5. 18:33 0 0

  1. Saippuasarjasivustosta 20 euron tuotto – MTV vaatii 50 000 korvauksia

    KOTIMAA 23.5. 08:23 6 42 8924

  2. IL: Poika suuttui, kun ei päässyt keinuun – puukotti neljäsluokkalaista tyttöä

    KOTIMAA 23.5. 09:15 0 11 5663

  3. Maakuntamuseo määräsi: Pispalan uittotunnelin graffitit pitää säilyttää!

    PIRKANMAA 23.5. 12:18 4 37 5103

  4. Poliisi: Tiedätkö mitään tästä kuljetusvälineestä? Soita hätänumeroon

    KOTIMAA 23.5. 16:17 0 5 4294

  5. Brutaalin hyökkäyksen selvittely jatkuu Lontoossa - pelko terrorismista heräsi

    ULKOMAAT 23.5. 08:08 6 11 3390

  6. Koulutetut naiset maksavat pätkätöistään hautaan asti

    KOTIMAA 23.5. 07:00 1 43 3379

  7. Kadulle kaatunutta naista auttanut somalimies sai kimppuunsa kaksi suomalaista

    KOTIMAA 23.5. 13:34 0 23 3253

  8. Lipsahdus Helmi-järjestelmässä: Koululaiset näkivät kevättodistuksensa ennakkoon

    PIRKANMAA 23.5. 11:56 0 22 3226

  9. Tamperelaismies kuoli työtapaturmassa Siivikkalan koulun laajennustyömaalla

    KOTIMAA 22.5. 17:19 3 30 3202

  10. Tapparan uusi hankinta joutui vankilaan Yhdysvalloissa

    KIEKKO 22.5. 16:20 1 40 3086


Ruoka | Lisää uutisia

Tuoreimmat blogit

Sää

 

Albumit arkisto




Uutisia

Toimituksen valinnat

Lue nämäkin

Mobiilisivusto

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

www.autotalli.com www.etuovi.com www.mikko.fi www.mascus.fi www.vuokraovi.com www.monster.fi
Tämän alueen uusin tarjonta:
Aamulehti - Itäinenkatu 11, 33210 Tampere - puhelin: 010 665 111 (vaihde), 010 665 3116 (verkkotoimitus), 0800 02030 (uutisvinkki, maksuton numero) | Käyttö- ja sopimusehdot