Päivitetty 1.2.2012 11:03, julkaistu 1.2.2012 10:59

Todella harvat syövät kasviksia suositusten mukaan

STTKasvikset eivät edelleenkään maistu suomalaisille, sillä monet suomalaiset syövät kasviksia yhä reilusti alle suositusten.

Vain noin viisi prosenttia kyselyn vastaajista syö kasviksia, hedelmiä ja marjoja vähintään suositellun määrän eli 5–6 annosta päivässä. Yli puolet saa 1–2 annosta kasviksia päivittäin, ilmenee lääkeyhtiö Bayerin teettämästä kyselytutkimuksesta.

Myös maitotuotteita ja kalaa on useiden vastaajien ruokavaliossa liian vähän. Suositusten mukaisesti kalaa syö puolet kyselyyn osallistuneista. Maitotuotteita käyttää riittävästi alle puolet vastaajista.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen ylijohtajan Erkki Vartiaisen mukaan suomalaisten ruokavalio on kuitenkin muuttunut terveellisempään suuntaan vuosien aikana. Viime vuosikymmenten aikana esimerkiksi kasvisten syöminen on lisääntynyt, ja kovia rasvoja käytetään merkittävästi vähemmän kuin 30 vuotta sitten.

YouGov Finlandin toteuttamaan internetkyselyyn vastasi 1 003 suomalaista tammikuussa. Vastaajajoukko edustaa 18–74-vuotiaita suomalaisia. Tutkimuksen virhemarginaali on 2,8 prosenttiyksikköä.


AVAINSANAT: ///NETTIVERSIO///

Kommentit (13)

Näytä: 10 20 30 40 50 kommenttia yhdellä sivulla, vanhimmat uusimmat ensin
(Tuntematon)6.2.2012 10:52

minä syön aina naatit ensin ja naatin vasta sitten

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)3.2.2012 12:32

Kasvikset kalliita? Euron, pari kilo, pääsääntöisesti, porkkanat, lantut, kaalit.. Suomalaiset perustuotteet.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)3.2.2012 09:05

"terveelliset kasvikset"

Ja pah: "tapa itsesi naistenlehtien terveysvinkeillä".

Nitraateista 80% tulee kasviksista ja loput makkarasta - lehtivihreä sisältää nitraatteja eli salaatti on hyvin epäterveellistä naistenlehtien mukaan. Myös punajuuri ja muut juurekset sisältävä nitraatteja enemmän kuin laki sallii.

Perunan tärkkelys on pahempaa kuin sokeri.

Hedelmäsokeri rasvoittaa maksan tehokkaammin kuin alkoholi.

Vihreät vihannekset lisäävät myös ahdistuneisuuden tunnetta.

Porkkanakin manipuloi verensokerin tasoa, joten se ei sovi diabeetikoille.

Italiassa myydyistä oliiviöljyistä 98% oli väärennettyjä. Margariini näyttää tappavan tutkimuksissa tehokkaammin kuin voi.

Tomaatti on täynnä sitä natriumglutamaattia.

Naistenlehtien terveysvinkit perustuvat siis osatotuuksiin.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)2.2.2012 21:15

"Ei kasvisten tarvitse kalliita olla, jos ostaa sesongin mukaan. Köyhä olen, työttömän tulotasollekaan en yllä, mutta kyllä rahat riittävät suhteellisen monipuoliseen syömiseen. Nyt esimerkiksi appelsiinit ovat edullisimmillaan ja keräkaaliahan saa aina halvalla. Peruna jää toiseksi kilohinnassa. Mieluummin noista maksan kuin tulevaisuudessa huonon ruoan aiheuttamista sairauksista: lääkkeethän ne vasta kalliita ovatkin!"

Täyttä asiaa tämä kirjoitus! Kyllä kasviksiinkin saa tuhlattua huimia summia jos ei yhtään katso mitä ja milloin ostaa.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)2.2.2012 21:05

Vaikka et elämäsi aikana näkisikään vihanneksia, elät sen aivan varmaan loppuun saakka, niin nautakin tekee, mutta siitä tulee kuolemansa jälkeen härkä,ja parempi hinta tietenkin, PÖÖ.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)2.2.2012 09:04

Ei kasvisten tarvitse kalliita olla, jos ostaa sesongin mukaan. Köyhä olen, työttömän tulotasollekaan en yllä, mutta kyllä rahat riittävät suhteellisen monipuoliseen syömiseen. Nyt esimerkiksi appelsiinit ovat edullisimmillaan ja keräkaaliahan saa aina halvalla. Peruna jää toiseksi kilohinnassa. Mieluummin noista maksan kuin tulevaisuudessa huonon ruoan aiheuttamista sairauksista: lääkkeethän ne vasta kalliita ovatkin!

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)1.2.2012 19:24

"On niin helppoa korvata terveelliset kasvikset esim. maukkaammalla perunalla tai pastalla. Syyllistyn tähän itsekin. Kokeilin kerran karppaamista ja silloin kyllä tuli syötyä kasviksia. Harmi että hiilarihimo on niin kova."

Jos hiilarihimo on kova niin silloinhan luulisi nimenomaan hedelmien maistuvan. (ja hiilarinhimohan on luonnollisesti ihmisellä kova, koska glukoosi on solujemme ensisijainen energianlähde...) Vaikkapa appelsiineja tai banaaneja vaan kilotolkulla nassuun niin ei siinä mitään mauttomia pastoja kaipaa ja saa paljon enemmän ravinteita! Sitä paitsi jos joku valittaa kasvisten ja hedelmien hinnoista, niin eipä ole tainnut vilkaistakaan niihin - esim. nyt appelsiinisesonkinahan halvimmat appelsiinit ovat alle euron per kilo!

Kasvisten ja hedelmien syönti on sitä paitsi erittäin helppoakin kun eihän niitä tarvitse millään tavalla edes valmistaa, popsaisee vaan kurkun tai nipun banaaneja sellaisenaan. Todellista pikaruokaa siis nykyajan kiireiselle ihmiselle eikä tiskiäkään synny :)

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)1.2.2012 19:00

köyhän on syötävä halpaa.Työeläke nousi peräti 30snt päivässä.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)1.2.2012 13:14

Söisin terveellisesti, en edes juo tai polta, mutta silti ei riitä rahaa edes syödä joka päivä.

Ei työttömällä ole varaa syödä suositusten mukaisesti.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)1.2.2012 12:31

liha on halvempaa ja sitä tarvitaan jottei palele kylmässä talvessa

Ilmoita asiaton kommentti

SIVU 1 2

Kirjoita kommentti

Ohjeet: Kirjoita kommenttisi tähän. Voit ottaa kantaa, mutta muista hyvät tavat. Kirjoittajat vastaavat itse kommenteistaan. Keskustelu on esimoderoitu eli kommentit luetaan ennen julkaisua.

Kommentti


Pirkanmaa

Kolme kellarikoppia liekeissä Hervannassa

PIRKANMAA 11

Torstai-iltana yhdeksän aikaan kolme varastokoppia paloi Lindforsinkadulla Tampereen Hervannassa. Seitsemänkerroksisen talon asukas huomasi palon. Lue lisää

Lämmin täyttää roska-astiat - Miten käy huomenna?

roskia_www

PIRKANMAA 116

Lämmin sää on saanut ihmiset ulos ja rannoille - ja roskaahan siitä tulee. Tampereella Rosendahlin rannassa auringosta nauttineet kaupunkilaiset ovat yrittäneet parhaansa, mutta... Lue lisää


Kotimaa

Pastorin hurja blogi heti sensuuriin: ”Turvenuijat”, ”fasistit”, ”hovisyöttiläät”!

KOTIMAA 121

Karjalohjan kirkkoherra on joutunut pikaisesti poistamaan sivustoltaan bloginsa Vihreät armomurhaajat. - Olen siis ottanut blogin pois näiltä sivuilta Espoon piispan käskystä, koska... Lue lisää

Korkein oikeus poisti Keijo Suuripään lahjustuomion

KOTIMAA 11

STT Edit: Aiemmin kerrottiin virheellisesti, että tuomio olisi purettu, mutta se on poistettu. Poliisiylitarkastaja Keijo Suuripään kymmenkunta vuotta voimassa ollut lahjusrikkomustuomio on poistettu. Lue lisää


Ulkomaat

Tuore kysely: Syriza johtaa Kreikassa

03230402_www

ULKOMAAT 10

Kreikan uusiin parlamenttivaaleihin on aikaa reilut kolme viikkoa. Mielipidekyselyn mukaan vasemmistoliittouma Syriza näyttää olevan hieman suositumpi kuin konservatiivinen Uusi demokratia... Lue lisää


Talous

Tiilikainen: EU ei yritä ohjata kreikkalaisia äänestäjiä

TALOUS 00

STT EU haluaa pitää päätöksen Kreikan eurosta eroamisesta kreikkalaisten käsissä, arvioi Ulkopoliittisen instituutin johtaja Teija Tiilikainen. Tiilikaisen mukaan Kreikan uudet vaalit... Lue lisää


Urheilu

Jalkapallon EM-kisat 2012 - koko otteluohjelma! Näin näet ne televisiosta

13117572-www

URHEILU 17

Jalkapallon EM-kisat 2012 käydään Puolassa ja Ukrainassa 8.6. Lue lisää


Kiekko

MM-kisojen turnausmuodoksi riittää vaihtoehtoja – mikä on suosikkisi?

kiekkovoittowww

KIEKKO 224

1) 20 maata Alkulohkot: A: Venäjä, Kanada, Sveitsi, Valko-Venäjä, Kazakstan B: Suomi, Slovakia, Saksa, Ranska, Slovenia C: Tšekki, USA, Latvia, Itävalta, Unkari D: Ruotsi, Norja,... Lue lisää


Viihde

Supertähti nostatti raivon pintaan: ”Herjaavaa, loukkaavaa ja pahaa mainosta!”

03229069

VIIHDE 00

Laulajatarsuuruus Lady Gaga kohauttaa jälleen Aasiassa, missä 26-vuotiaan naisen massiivinen The Born This Way -kiertue on tällä hetkellä kiertueella. Nainen kirjoitti yhteisöpalvelu... Lue lisää


Kulttuuri

Ennakkosuosikki Ruotsi odotetusti euroviisufinaaliin – Pohjoismaista vain Suomi jäi rannalle

03232091

KULTTUURI 10

Euroviisujen ennakkosuosikki Ruotsi varmisti odotetusti finaalipaikkansa. Myöhään torstai-iltana päättyneestä euroviisujen toisesta semifinaalista finaaliin pääsivät Liettua... Lue lisää


Pääkirjoitukset

Pietarinkalaa mutta ei saalista

03232530

PÄÄKIRJOITUKSET 10

Kun Euroopan unionin johtajat kokoontuivat keskiviikkoiltana epäviralliseen illalliskokoukseen Brysseliin, tarjolla oli äyriäisiä, pietarinkalaa ja jälkiruoaksi suklaamoussea. Pietarinkala ei... Lue lisää


Uutisia

  1. Ennakkosuosikki Ruotsi odotetusti euroviisufinaaliin – Pohjoismaista vain Suomi jäi rannalle

    KULTTUURI 25.5. 00:01 1 0

  2. Jalkapallotuloksia Ruotsin Allsvenskanista

    URHEILUSÄHKEET 24.5. 23:52 0 0

  3. Voimistelutuloksia EM-kilpailuista

    URHEILUSÄHKEET 24.5. 23:07 1 0

  4. Tomi Tuuha karsiutui täpärästi hyppyfinaalista

    URHEILUSÄHKEET 24.5. 23:02 1 0

  5. Pietarinkalaa mutta ei saalista

    PÄÄKIRJOITUKSET 24.5. 21:27 1 0

  6. Lisäpöytäkirja: Johtaako Suomea nykyään kukaan?

    PÄÄKIRJOITUKSET 24.5. 21:30 1 0

  7. Kolme kellarikoppia liekeissä Hervannassa

    PIRKANMAA 24.5. 22:31 1 1

  8. Jalkapallon EM-kisat 2012 - koko otteluohjelma! Näin näet ne televisiosta

    URHEILU 24.5. 22:23 1 7

  9. Pastorin hurja blogi heti sensuuriin: ”Turvenuijat”, ”fasistit”, ”hovisyöttiläät”!

    KOTIMAA 24.5. 22:17 1 21

  10. Korkein oikeus poisti Keijo Suuripään lahjustuomion

    KOTIMAA 24.5. 22:11 1 1

  1. Kaistamaalari jyräsi oravan yli – katso hurja kuva, ei heikkohermoisille

    KOTIMAA 24.5. 20:18 1 16 657

  2. Ennakkosuosikki Ruotsi odotetusti euroviisufinaaliin – Pohjoismaista vain Suomi jäi rannalle

    KULTTUURI 25.5. 00:01 1 0 565

  3. Pastorin hurja blogi heti sensuuriin: ”Turvenuijat”, ”fasistit”, ”hovisyöttiläät”!

    KOTIMAA 24.5. 22:17 1 21 485

  4. Tampereella taas patonkiskandaali!

    PIRKANMAA 24.5. 19:19 1 20 428

  5. Poliisi ihmeissään: Tähän pyramidihuijaukseen lankeavat jopa nuoret

    KOTIMAA 24.5. 16:13 1 9 418

  6. Hetkinen, miten tässä kuuluu pysäköidä? Tampereella parkkeerataan nyt eurooppalaisesti

    AUTOT 7.5. 07:43 9 85 301

  7. Kolme kellarikoppia liekeissä Hervannassa

    PIRKANMAA 24.5. 22:31 1 1 252

  8. Kuninkaanlinnasta opiskelijaravintolaan: Jenni Haukio säväytti Tampereella

    KOTIMAA 24.5. 13:25 1 2 140

  9. Nyt suosikkiohjelman voi katsoa myös puhelimesta - Lumia 900 myyntiin Suomessa huomenna

    KOTIMAA 24.5. 18:52 1 15 128

  10. SS: Poliisi tykittää rajusti ravintoloiden menosta - mongertamista ja kansa tuhannen päissään

    KOTIMAA 24.5. 14:30 1 18 125


Ruoka | Lisää uutisia

Tuoreimmat blogimerkinnät löytyvät toistaiseksi täältä >>>

Puheenaiheet 3 uusinta

Puheenaihe: Pienet etujoukot kehittämään EU:ta, vaatii ”sydämestään federalisti” Stubb

20120523_zaf_w80_001

ULKOMAAT 129

Viisaat ovat osoittaneet, että jopa mahtavat ja menestyksekkäät sivilisaatiot voivat romahtaa. En väitä, että Euroopan unioni tai läntinen sivilisaatio olisi romahtamassa. Lue lisää

Puheenaihe: Kumouksen tulos, naiset ulos

144961114

ULKOMAAT 28

Vielä maaliskuussa Egyptin poliittiset portinvartijat etsivät kiihkeästi niin sopivia kuin päteviäkin presidentinvaaliehdokkaita. Tiedotusvälineiden esittelemä nimilista oli pitkä,... Lue lisää

Puheenaihe: Ei se ole mansikkapaikka, missä kouluja tuhotaan

Mansikkapaikka 4

PIRKANMAA 47

Valkeakoski oli ennen haiseva ja taantuva teollisuuskaupunki. Nykyään se on mansikkapaikka – lapsiperheiden ja omakotiasujien onnela. Lue lisää

Sää

 



Uutisia

Toimituksen valinnat

Ylioppilaat 2012: Pirkanmaan ja lähiseudun tuoreiden ylioppilaiden nimet

www_yliop

PIRKANMAA 4437

Onnea uudet ylioppilaat! Julkaisemme Pirkanmaan alueen ja lähiseudun lukioiden uusien ylioppilaiden nimiä sitä mukaa, kun saamme tietoja kouluilta. Lue lisää

Aamulehti.fi tiukentaa uutisten kommenttien valvontaa, lue tästä vastaukset yleisimpiin kysymyksiin

PIRKANMAA 79279

Edit: Saimme tähän uutiseen erittäin runsaasti kommentteja. Olemme julkaisseet lähes kaikki niistä tämän jutun perässä. Lue lisää

Aamulehti.fi nyt tarjolla myös HELPPO-versiona

wwwnäkymä

PIRKANMAA 11817

Hyvät lukijat, tästä päivästä lähtien Aamulehti tarjoaa verkkosisältönsä myös aivan uudessa, erityisesti tablettimaailmaan sopivassa helpossa muodossa. a... Lue lisää

Tervetuloa Aamulehden asuntomessusivuille!

PIRKANMAA 1000

Aamulehti julkisti maanantaina 26.3. Lue lisää

Lue nämäkin

Asuntomessut
Mobiilisivusto
Ekalehti

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

www.autotalli.com www.etuovi.com www.mikko.fi www.mascus.fi www.vuokraovi.com www.monster.fi
Tämän alueen uusin tarjonta:
Aamulehti - Itäinenkatu 11, 33210 Tampere - puhelin: 010 665 111 (vaihde), 010 665 3116 (verkkotoimitus), 0800 02030 (uutisvinkki, maksuton numero) | Käyttö- ja sopimusehdot