Tampere taisi olla maan lämpimin? Härmälässä mitattiin 20,9 astetta
Lämpötila kohosi tiistaina Tampereen Härmälässä 20,9 asteeseen. Se oli korkein lukema koko Pirkanmaalla.
– Vaikuttaa siltä, että lukema on maan korkein, koska tiistaina Etelä-Pirkanmaalla oli lämpimänpää kuin muualla, sanoo päivystävä meteorologi Vesa Sahlgren Ilmatieteen laitoksen Tampereen yksiköstä.
Muuallakin Etelä-Suomessa oli vuodenaikaan nähden lämmintä. Jokioisissa mitattiin 20,7 asteen ja Salossa 20,6 asteen lämpöä. Pirkkalan lentoaseman mittari näytti 20,5 asteen lukemaa.
Sahlgrenin mukaan tähän aikaan vuodesta vuorokauden korkein lämpötila on Pirkanmaalla yleensä noin 15 astetta. Korkein syyskuun lukema mitattiin vuonna 1999. Silloin lukema oli 24,8 astetta.
Tiistai on viikon lämpimin päivä, sillä viikon loppupuolella ja ensi viikon alkupuolella vuorokauden korkein lämpötila on 14–16 astetta.







Mielenkiintoisena havaintona taas, että kun tähän aikaan syyskuussa on 20 astetta, ihmisillä on takit päällä, mutta kun heinäkuussa on lämpömittarin mukaan täsmälleen sama sama lämpötila, väki kulkee shortseissa ja T-paidassa.
Ilmoita asiaton kommentti