Hrrr! Lämpötila vajosi Pirkanmaallakin alle nollaan
- Pirkanmaallakin oli niin viileä yö, että kasvien suojaaminen kylmältä on ollut tarpeen.
Tiistaiaamuun on herätty Pirkanmaalla varsin viileissä tunnelmissa.
Esimerkiksi Virtain Äijännevalla lämpötila kävi aamuyöllä Ilmatieteen laitoksen mittauksen mukaan hitusen nollan alapuolella. Aamulla kello 5.40 mitattiin -0,2 asteen lämpötila. Tuntia myöhemmin lämpötila oli vaivaiset 0,2 astetta plussan puolella.
Paljon lämpimämpää ei ollut Juupajoellakaan. Hyytiälässä oli puoli seitsemän aikaan aamulla vain 1,1 plusastetta.
Sen sijaan Tampereen seudulla oli jo aamutuimaan selvästi lämpimämpää. Härmälässä mitattiin aamulla kuuden jälkeen reilut viisi lämpöastetta.
Meteorologi Antti Kokko Ilmatieteen laitokselta kertoo, että tiistaina päivällä lämpötila kohoaa Pirkanmaalla noin 16 asteeseen. Sää on puolipilvinen. Illalla sadekuurojen riski kasvaa.
Keskiviikonvastaisesta yöstä ei ole luvassa yhtä kylmä kuin viime yöstä.
Ensi yöstä on tulossa pilvinen, minkä vuoksi lämpötla ei pääse laskemaan yhtä alas kuin viime yönä. Kokko ennustaa ensi yön lämpötilaksi Pirkanmaalle noin 10-12 astetta.









herra jeesus
Ilmoita asiaton kommentti