*

Aamulehti
Päivitetty 27.7.2012 07:47, julkaistu 26.7.2012 23:00

Kadunvaltaus muuttui rähinäksi, poliiseja heiteltiin tölkeillä

Kuva: Aamulehti
AamulehtiLähetä palautetta toimittajalle

Satakunnankadun kadunvaltaus muuttui loppua kohden levottomaksi. Poliisi vei kaksi henkilöä paikalta käsiraudoissa.

Ihmisiä oli vielä kymmenen aikaan illalla paikalla yli sata. Pieni, parinkymmenen henkilön joukko käyttäytyi aggressiivisesti, huuteli ja osa koetti haastaa poliisia tappeluun. Jotkut heittelivät tölkkejä poliisia päin.

Muutamaa ihmistä poliisi joutui sumuttamaan OC-suihkeella, kun nämä käyttäytyivät aggressiivisesti ja joku koetti potkia poliisia. Nuori nainen pyysi poliisilta, että hänet vietäisiin putkaan.

Parikymmentä poliisia ja pari vartijaa seisoi ihmisjoukon keskellä ja odotti, että väkijoukko alkaisi hajaantua. Ennen iltayhtätoista väkijoukko lähti pois Satakunnankadulta, kohti Kuninkaankatua ja heitteli samalla papatteja.



AVAINSANAT:

Kommentit (98)

Näytä: 10 20 30 40 50 kommenttia yhdellä sivulla, vanhimmat uusimmat ensin
(Tuntematon)30.7.2012 22:16

Tääl o tosi ennakkoluulosta porukkaa joka yleistää tosi paljo.toi mellakointiha ei hyvä juttu ollu ollenkaa ja se,että ajoissa ei tapahtumapaikalta lähdetty.Vaikutti tosi negatiivisesti enemmistö mielipiteisii aktivismista yleensäkki.Mut suuri osa tuol kaduvaltaukses oli luultavasti iha järkevää porukkaa ja kaikki sujui rauhallisesti iltamyöhään asti et lopettakaa toi turha puhumine siit et nyt lapset saa huono esimerkin ja niist tulee jotai rikollisia aikusina ku kaikki lapset luultavasti oli jo lähteny paikalt toho aikaa.Ja suurin osa tosiaa käyttäyty hyvin.

Ihmisillä on oikeus olla suivaantuneita ja vihasia tapahtuneesta mut mun mielestä tääl yleistetää liikaa.Kukaan ei voi tuomita kaikkea ruohonjuuritason toimintaa ja kansalaisaktivismia sen takia et mitä osa niist on tehny...jos sä oot aktivisti ja järjestät mielenosotuksia ja on tietty mielipide asioista ni etsä voi silti päättää tai vaikuttaa siihe mitä osa siihen joukkoon kuuluvista ihmisistä tekee.

Ja tosiaa jos tolla taval poliisia vastustaa muussa tilanteessa kuin kadunvaltaustapahtumas/mielenosotuksessa kuka tahansa muu joka EI kannata anarkismia ja EI ole mukana vastakulttuuri ja kadunvaltaustoiminnassa ja joka vastustaa poliisia ihan vaan sen takia et on kännissä ja tyhmä ni ei siit mitää isoo juttua tehtäs.Vai alettasko siitä sitte yleistää et kaikki jotka ei oo anarkisteja tai mukana vastakulttuurin toiminnassa on kaikki tietynlaisia?tuskin...
kyllä sitä rikollisuutta muutki harjottaa ku osa aktivisteista.Itse en anarkismia kannata mutta pakko sanoo että anarkismi ei suoraan tarkota asian ajamista väkivalloin tai ilkivallalla.
Lisäks useat olettaa että aktivismi,kadun ja talonvaltaukset ja yleensäkki kaikki nyky yhteiskuntaa vaikuttamine muute ku äänestämäl ja mielenilmaukset ja mielenosoitukset liittyy aina kaikissa tilanteissa suoraan anarkismiin,tämä ei tietenkään ole totta.Miettikää vähän.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)30.7.2012 10:53

Roskajoukko siellä taas hillui, joiden päät jatkuva kaljoittelu on näköjään pehmentänyt.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)29.7.2012 09:21

28.7.2012 19:33
"Aktivisti on ihminen, joka on aktiivinen."

Nämä kadunvaltaajat vasta aktiivisia olivatkin, istuivan keskellä katua eivätkä saaneet takapuoltaan irti asfaltista vaikka poliisi kävi käskemässä siirtymään jalkakäytävän puolelle.
Eikä löytynyt edes sen vertaa porukasta aktiivisuutta että olisivat siivonneet jälkensä kun vihdoin saivat itsensä liikkeelle.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)29.7.2012 06:03

Suomen nykynuoret yrittävät näytellä niin kovasti
maailmankansalaista,että kyllä mekin osataan rähistä,
niinkuin suuressamaailmassa,ei me mistään takamailta
olla.Tehdään vaikka "Tikusta asiaa"jotta päästään
näyttämään.Vaikka niinhän ne yrittivät 60-luvun
vanhan valtaajat ja Koijärvenliikekkin aikoinaan
paremman puutteessa tehdä itseensä tunnetuksi.
Joten ei mitään uutta.
Jos olisi viellä vanhanajan tukkimetsää,johon pojat
laitettas pokasahalla ja justeerilla tukkipuita
kaatamaan kovalla talvipakkasella leipäpalansa eteen,niin taitaisivat katurähinät näyttämisen
haluineen jäädä mielestä pois.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)28.7.2012 22:26

"(Tuntematon)28.7.2012 19:33

Aktivisti on ihminen, joka on aktiivinen."

Ja sinä ilmeisesti määrittelet, mikä hyväksytään aktiivisuudeksi?

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)28.7.2012 19:33

Aktivisti on ihminen, joka on aktiivinen.
Te muut olette katkeria luuserikyynikkoja pelkotiloinenne sohvannurkassa kuuntelemassa Popedaa ja Tapani Kansaa.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)28.7.2012 19:22

" Keskittykää hyvät ihmiset hallituksen luomiin ongelmiin älkää sen protestoijiin"

Miksi työssä käyvällä ja hitosti veroja maksavalla ei ole aikaa eikä halua protestoida?

Anarkismillä ei saavuteta mitään. Suomi on demokraattinen yhteiskunta jossa jokaisella ihmisellä on mahdollisuus vaikuttaa demokraattisesti. Joskus päätökset eivät miellytä, mutta demokratiassa niihin ei yritetä vaikuttaa anarkistisin keinoin.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)28.7.2012 18:44

"Periaatteessa ihan oikein, mutta oikeastaan koskaan kaasun käyttö ei johda mihinkään hyvään. Ihmiset ärsyyntyvät vain enemmän. Kyllä suakin alkais jurppimaan kaasu silmissä ja sitten on pakko alkaa ettiä jotain kättä pidempää,"

Jotenkin kommentistasi tulee ensimmäisenä mielikuva että et ole koskaan saanut paprikakaasua naamallesi.
Jos ottaa vastaan naamallisen paprikasumua niin sen jälkeen on mielessä aivan jotain muuta kuin kättäpidemmän etsiminen.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)28.7.2012 15:05

Kadunvaltaajille: Menkää töihin ja koittakaa edes olla ihmisiksi! Kuinkakohan montaa tollastakin mä elätän verorahoillani? huh huh..

Valtio elättää niitä ja sit ne kapinoi valtiota vastaan. Noh jossain vaiheessa noi ihmiset vaan tajuaa, että niitten elämä EI ollut menestystarina :D success is the best revenge!

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)28.7.2012 12:12

en ymmärrä miksi kolmekymppistä miestä sanotaan syrjäytyneeksi nuoreksi,mieluummin työtävieroksuva,yhteiskunta maksaa kaikki kulut,jopa juomat,tämä on tulosta nuorten liian hyvästä sosiaaliturvasta,jääty ensin maate vanhempien sohvalle,kun ei saanut ekasta työpaikasta viittätonnia palkkaa,ei saanut tulla töihin silloin kun itseä huvitti ja lomatkin liian lyhyitä,opettakaa lapset tekemään jo pienestä pitäen työtä,oppii ettei kaikki tipu eteen,ollaan myös niin ateisteja,mutta kun apua tarvii,niin kirkolta sitä saa ja osaavat hakea

Ilmoita asiaton kommentti

SIVU 1 2 3 .. 10

Kirjoita kommentti

Ohjeet: Kirjoita kommenttisi tähän. Voit ottaa kantaa, mutta muista hyvät tavat. Kirjoittajat vastaavat itse kommenteistaan. Keskustelu on esimoderoitu eli kommentit luetaan ennen julkaisua.

Kommentti















Uutisia

  1. Leijonajärkäle teki sopimuksen NHL-seuran kanssa – ”Odotamme, mihin hän pystyy”

    KIEKKO 24.5. 18:28 0 0

  2. Finnlines houkuttelee venäläisiä autojunayhteistyöllä

    TALOUS 24.5. 18:27 0 0

  3. Joensuun ammuskelujutussa ratkaisu juhannuksen alla

    KOTIMAA 24.5. 18:27 0 0

  4. Porto myy Moutinhon ja Rodriguezin Monacoon

    URHEILUSÄHKEET 24.5. 18:17 0 0

  5. Hävittäjä saattoi pakistanilaiskoneen lentokentälle Britanniassa – kaksi miestä pidätetty

    ULKOMAAT 24.5. 17:36 0 0

  6. Atria teurastaa Kauhajoella 80 nautaa tunnissa

    KOTIMAA 24.5. 17:42 0 0

  7. Markkinaoikeus hyväksyi Uponorin yhteisyrityksen

    TALOUS 24.5. 17:38 0 0

  8. Tutkija: Vuokratyöntekijät työelämän huono-osaisia

    KOTIMAA 24.5. 17:37 0 0

  9. ERIKOISHAASTATTELU: ”Vau! Mikä tuo on?” innostui Jon Bon Jovi

    KULTTUURI 24.5. 15:48 0 0

  10. Kehä III:lla viiden auton ketjukolari – liikenne ruuhkautuu

    KOTIMAA 24.5. 17:13 0 0

  1. Kaikkien aikojen lottopotissa yllätyskäänne – Ennätyssumma jäi suvun sisään

    KOTIMAA 24.5. 09:09 1 23 8257

  2. IL: Suomalaisteini surmattiin Kosilla yli 20 vuotta sitten – syyllinen tuomittiin nyt

    ULKOMAAT 24.5. 08:23 1 5 7065

  3. Shoppailija järkyttyi parkkipaikalla – Katumaasturin konepellissä törkeä kuva ja viesti

    ULKOMAAT 24.5. 15:00 0 1 5248

  4. Tiikerin vatsasta löytyi jättimäinen yllätys

    ULKOMAAT 23.5. 22:07 0 2 5198

  5. 19-vuotiasta epäillään 11-vuotiaan raiskauksesta

    KOTIMAA 24.5. 13:36 0 7 5039

  6. Vanha laskutapa ei päde – selvitä koirasi todellinen ikä uudella laskurilla

    KOTIMAA 24.5. 15:27 0 4 5018

  7. Suomen lukiot laitettiin järjestykseen – katso koko lista

    KOTIMAA 24.5. 15:14 6 17 4307

  8. Katso sympaattinen video: Tämä aikuinen koira on tulkinnut Aikuisen naisen jo 11 vuotta

    KOTIMAA 24.5. 07:14 1 3 3744

  9. Kuorma-auton kyydissä oli järjetön ylikuorma – Lasti oli myös liian leveä

    KOTIMAA 24.5. 15:01 0 4 3266

  10. Bensa-ale! Kansa jonottaa tänään euron bensaa

    KOTIMAA 24.5. 09:38 1 22 2986

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Tampere

Tuoreimmat blogit

Sää

 

Albumit arkisto




Uutisia

Toimituksen valinnat

Lue nämäkin

Mobiilisivusto

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

www.autotalli.com www.etuovi.com www.mikko.fi www.mascus.fi www.vuokraovi.com www.monster.fi
Tämän alueen uusin tarjonta:
Aamulehti - Itäinenkatu 11, 33210 Tampere - puhelin: 010 665 111 (vaihde), 010 665 3116 (verkkotoimitus), 0800 02030 (uutisvinkki, maksuton numero) | Käyttö- ja sopimusehdot