Päivitetty 19.2.2012 12:04, julkaistu 19.2.2012 12:05

Puheenaihe: Mini-Kyröstä Suur-Kyröksi

Aulis AlataloTeemu Hotti, kuvitusLähetä palautetta toimittajalle

Puheenaihe

Puolesta

1Kolmostie Valtaväylä vie ja tuo asioimaan Kihniöstä Tampereelle asti ja myös päinvastoin. Ruuhkainen valtaväylä tarvitsee yhteiset korjaajat, sillä se on kehityksen valtasuoni. Kaupalliset keskukset ja muut pysäyttäjät ovat syntyneet sen varteen erityisesti Parkanoon ja Hämeenkyröön, samoin teollisuus haluaa näkyä kolmostielle. Matkailijat, tuhannet mökkiläiset sadoilla järvillä, kaksinkertaistavat ostovoiman kesäisin.

2Yhteistyö. Hämeenkyrö, Ikaalinen, Parkano ja Kihniö ovat samaa työssäkäyntialuetta ja niillä on yhteinen, ammatillinen koulutuskuntayhtymä.

Ne ovat erikoissairaanhoidon samaa tilaajarengasta ja ostavat terveyspalveluja samoilta tahoilta. Ne kuuluvat Tampereen aluepelastuslaitokseen ja poliisillekin yhtenäisenä alueena.

3Samat pulmat. Hämeenkyröä lukuunottamatta alueelta on jatkuvasti lähtenyt asukkaita, kaikki nuorta ja yrittävintä väkeä.

Ammatillinen koulutus ja lukiot eivät pärjää kiinnostavuudessa yliopistokaupunkien melskeelle, sillä nuoria eivät kiinnosta upeat järvimaisemat, halvat tontit ja talot, eivätkä edes tarjolla olevat työpaikat. Vaihtoehtoja uralle tai kumppaniksi on liian vähän. Ammattikorkeakoulun lähtö Ikaalisista on seutukunnalle katkera tappio.

4Työpaikat. Alue on menettänyt kymmenessä vuodessa viisi sahayritystä, puu- ja paperinjalostusyhtiöitä ja kutomon, valtion työpaikkoja, sitä ennen vaate- ja kenkäteollisuutta. Metallin, muovialan, puunjalostuksen, kaluste- ja paperiteollisuudenkin vakavaraiset yritykset sekä hoitoala tarvitsevat isot olkapäät, millä vääntää työntekijöitä eläköityvien tilalle.

5Hymy. Kyrösjärven kauneus ja kulttuurin elävyys vaikuttavat Hämeenkyrössä ja Ikaalisissa, ne tekevät nauravaisia, uusia ja luovia ihmisiä. Pohjoiskaksikolla on itse omista asioista huolehtimaan tottunut yrittäjäväki, joutilaita herroja inhoavat ihmiset ja käytännön kätevyys huipussaan, mutta saisivat he nauraa muutenkin kuin toisen vahingolle. Luulisi peilistä katsovan hapannaaman ja toisten kalvamisen kyllästyttävän.

Vastaan

1Lilliputti.Tuloksena olisi Mini-Kyrö, jossa ilman Hämeenkyröä on vain 16 500 asukasta ja koko alueena 27 000 asukasta.

Suurkunnat naapureissa vain naureskelevat ehdotuksille, kuten ammattikorkeakoulu osoitti. Sen tilalle pitää koota uudelleen liki 50 000 asujan Suur-Kyrö, jossa ovat mukana Kankaanpää naapureineen: Karvia, Jämijärvi, Honkajoki ja Pohjois-Ylöjärvi. Sillä on elinvoimaa kehittyä – ellei liitetä aluetta kokonaan Tampereeseen.

2Maksajat. Kuvitteleeko joku, että taloutensa hyvin hoitaneet Parkano (ylijäämä yli kahdeksan miljoonaa euroa) ja Kihniö (ylijäämä miljoonia) ryhtyvät Ikaalisten ja Hämeenkyrön velkojen maksajiksi?

Eteläpohjalaiset sanoivat aikoinaan, että Ikaalisten isännät vain soittelevat ja tulevat talvella hakemaan leipää. Savupiippuun asti nyt velkaantuva, yhteisesti toimiva sosiaali- ja terveyskaksikko odottaa pelastajaa. Edes kauppiaat eivät uskoneet Ikaalisiin.

3Änkyrät. Äveriäät, Tampereelle tiirailevat Hämeenkyrön sarvipäät eivät myy edes teollisuudelle ja kaupalle maata, he vain ostavat sitä. Ikaalisissa valittajat ja kauppalaa keskukseksi kuvittelevat päättäjät saavat kaiken kehityksen nurin, menettivät 10 miljoonaa tuottavan liitoksenkin Parkano-Jämijärven kanssa. Parkanossa pieni päättäjäpiiri kyttää etujansa ja on suututtanut naapurikuntalaiset yksioikoisuudellaan – perusparkanolaisen ensimmäinen vastaus on ei. Kihniön onnelassa ei ole sijaa yhteistyölle kuin keskenään.

4Epäluulo. Valtaosalla on taipumus tulkita hyvääkin tarkoittavat lauseet rivien välistä kettuiluksi, ja he muistavat vanhat kolhut kuin norsu.

5Rahat. Taloutensa tarkasti hoitaneet voi liittää, jos on pakko: siis Karvia, Parkano, Kihniö, Virrat ja Pohjois-Kuru 20 000 asukkaan Yläpirkaksi. Jos valtio päättää yhdistää terveys- ja sosiaalihoidon maakunnalliseksi ja viedä yli 60 prosenttia kuntien talousvallasta, liitoksilla ei ole väliä. Silloin valtion pitää jäädyttää päättömät terveyskeskusinvestoinnit – Pirkanmaalla lähes joka kunta tekee nyt 5–15 miljoonan euron tk-remontteja ja sairaanhoitopiirillä on 160 miljoonan uudistusohjelma.Ota kantaa

Pitäisikö Luoteis-Pirkanmaan kunnat yhdistää?


AVAINSANAT:

Kommentit (11)

Näytä: 10 20 30 40 50 kommenttia yhdellä sivulla, vanhimmat uusimmat ensin
(Tuntematon)21.2.2012 01:03

Kyrö tai Suur-Kyrön alkuperäinen ydin oli keskiaikainen hämäläispitäjä, jonka keskus oli Hämeenkyrö/Viljakkala. Ydin-Kyröön kuuluivat mm seuraavat nykykunnat: Viljakkala, Hämeenkyrö, Ikaalinen, Kankaanpää, Parkano, Kihniö, Karvia, Honkajoki, Jämijärvi. Isoimmillaan pitäjä ulottui Kyrönjoen suistoon (Kyröåboåminne eli Kyröläisten joen suu) Etelä-Pohjanmaalle, jonne siirtyi asutusta ja nimistöä. Kyrö erottautui Sastamalan pitäjästä varhaisella keskiajalla. Pyhän Henrikin legendassa (n. 1290) Kyrö kristittyine asukkaineen mainitaan kahdesti. Tästä (ydin)Kyröstä ja Sastamalasta lähti pääasiallinen asutus Etelä-Pohjanmaalle. Keskiajalla vielä sanottiin, että "Hämes ulottuu suolamereltä suolamerelle".

Kyrö-sanan alkuperä on yhä avoin. On ajateltu, että Kyrösjärven ranta ns. kytö on mahdollinen nimen lähde. Legenda kyrönsarvesta kuuluu myös olennaisesti Kyrön pitäjään (Huom Hämeenkyrön vaakuna). Pohjanmaan kyröläinen asutus muodostui viimeistään 1200-luvun alkupuolella etelästä Hämeestä tulleesta uudisasutuksesta. Kyrö vähitellen hajosi useiden pitäjien erottua siitä (Pohjan Kyrö ensin ja Ikaalisten Kyrö 1640).

Vanhimmat lähteet puhuvat Kyröstä osana Hämettä (Kyrö af Tavasteland 1482). Häme on yksi kolmesta suomalaisesta alkuperäisestä heimo- ja kulttuuri- sekä hallintoalueesta. Kyrön asutuksen etnistä hämäläisyyttä ei voi kiistää. Kyrö ja Ikaalisten Kyrö siirtyivät Hämeestä uuteen perustettuun hallintomaakuntaan Satakuntaan 1450.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)20.2.2012 13:41

"Lapsiperheiden muuttoa muutenkin lapsirikkaaseen kuntaan voidaan rajoittaa."

Meinaatteko ruveta eväämään kotimaanpasseja?

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)20.2.2012 12:22

Kyllä ne Isokyrö ja Vähäkyrö ovat jo olemassa, toisaalla vain.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)19.2.2012 20:22

Hämeenkyrö pysyy itsenäisenä, tämä kunta ei tarvitse autettavia ympärilleen.
Työpaikkaomavaraisuus kasvaa lähivuosina huomattavasti, uusien tulossa olevien hankkeiden ja nyt jo tekeillä olevien ansiosta.
Lapsiperheiden muuttoa muutenkin lapsirikkaaseen kuntaan voidaan rajoittaa.
Menojen karsimiseen ensimmäinen ja paras lääke.

Hämeenkyrö ei ole koskaan ollut mitään Suur-Kyröä,
vaan Satakuntaa, kuten Esim. Ikaalinenkin, joka muuten lainasi Tampereelle ensimmäisen paloauton, kun siellä sellaista ei ollut.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)19.2.2012 18:15

Näinäaikoina kyllä minun katseeni kääntyy kohti Tamperetta,täältä Kyröskoskelta katsottuna jos johki on pakko mennä.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)19.2.2012 16:08

Muistaakseni nämä ovat entisaikaan ollut kaikki yhtä ja samaa Suur-Kyröö.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)19.2.2012 16:06

Se on hyvinvointia ja säästöä, jos lasten koulumatka on 50 km ja sairaskujetukset tulevat yli 100 km ja kauppamatkat 50 km. Tähän pyritään ja se on hyvinvointia ja tehokkuutta. Matkat ja aika ovat ilmaisia ihan niin kuin jonottaminen virastojen puhelimiin. Pistäkää järki käteen, kun mahdollisesti kannatatte suurkuntia ja historiallisten rajojen rikkomista, maaseudun autioittamista, kansallismaiseman tuhoamista jne.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)19.2.2012 15:24

Nyt jos eivät Hämeenkyrön päättäjät ala tajuta että kuinka paljon asujista käy Tamperella töissä...kaipa sitä voi elellä ja "elvistellä" edelleen omana "Sillanpääläisenä" maalaismaisemana ilman mitään oikeata yritysideaa esim. matkailuun tai teollisuuteen.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)19.2.2012 14:56

"Kari-Pekka Kyrö ja Sirpa Kyrö johtajiksi."

Heidi Kyrö kunnansihteeriksi.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)19.2.2012 12:58

Kari-Pekka Kyrö ja Sirpa Kyrö johtajiksi.

Ilmoita asiaton kommentti

SIVU 1 2

Kirjoita kommentti

Ohjeet: Kirjoita kommenttisi tähän. Voit ottaa kantaa, mutta muista hyvät tavat. Kirjoittajat vastaavat itse kommenteistaan. Keskustelu on esimoderoitu eli kommentit luetaan ennen julkaisua.

Kommentti


Ulkomaat

Tuore kysely: Syriza johtaa Kreikassa

03230402_www

ULKOMAAT 10

Kreikan uusiin parlamenttivaaleihin on aikaa reilut kolme viikkoa. Mielipidekyselyn mukaan vasemmistoliittouma Syriza näyttää olevan hieman suositumpi kuin konservatiivinen Uusi demokratia... Lue lisää


Kotimaa

Pastorin hurja blogi heti sensuuriin: ”Turvenuijat”, ”fasistit”, ”hovisyöttiläät”!

KOTIMAA 121

Karjalohjan kirkkoherra on joutunut pikaisesti poistamaan sivustoltaan bloginsa Vihreät armomurhaajat. - Olen siis ottanut blogin pois näiltä sivuilta Espoon piispan käskystä, koska... Lue lisää

Korkein oikeus poisti Keijo Suuripään lahjustuomion

KOTIMAA 11

STT Edit: Aiemmin kerrottiin virheellisesti, että tuomio olisi purettu, mutta se on poistettu. Poliisiylitarkastaja Keijo Suuripään kymmenkunta vuotta voimassa ollut lahjusrikkomustuomio on poistettu. Lue lisää


Talous

Tiilikainen: EU ei yritä ohjata kreikkalaisia äänestäjiä

TALOUS 00

STT EU haluaa pitää päätöksen Kreikan eurosta eroamisesta kreikkalaisten käsissä, arvioi Ulkopoliittisen instituutin johtaja Teija Tiilikainen. Tiilikaisen mukaan Kreikan uudet vaalit... Lue lisää


Urheilu

Jalkapallon EM-kisat 2012 - koko otteluohjelma! Näin näet ne televisiosta

13117572-www

URHEILU 17

Jalkapallon EM-kisat 2012 käydään Puolassa ja Ukrainassa 8.6. Lue lisää


Kiekko

MM-kisojen turnausmuodoksi riittää vaihtoehtoja – mikä on suosikkisi?

kiekkovoittowww

KIEKKO 224

1) 20 maata Alkulohkot: A: Venäjä, Kanada, Sveitsi, Valko-Venäjä, Kazakstan B: Suomi, Slovakia, Saksa, Ranska, Slovenia C: Tšekki, USA, Latvia, Itävalta, Unkari D: Ruotsi, Norja,... Lue lisää


Viihde

Supertähti nostatti raivon pintaan: ”Herjaavaa, loukkaavaa ja pahaa mainosta!”

03229069

VIIHDE 00

Laulajatarsuuruus Lady Gaga kohauttaa jälleen Aasiassa, missä 26-vuotiaan naisen massiivinen The Born This Way -kiertue on tällä hetkellä kiertueella. Nainen kirjoitti yhteisöpalvelu... Lue lisää


Kulttuuri

Ennakkosuosikki Ruotsi odotetusti euroviisufinaaliin – Pohjoismaista vain Suomi jäi rannalle

03232091

KULTTUURI 10

Euroviisujen ennakkosuosikki Ruotsi varmisti odotetusti finaalipaikkansa. Myöhään torstai-iltana päättyneestä euroviisujen toisesta semifinaalista finaaliin pääsivät Liettua... Lue lisää


Pääkirjoitukset

Pietarinkalaa mutta ei saalista

03232530

PÄÄKIRJOITUKSET 10

Kun Euroopan unionin johtajat kokoontuivat keskiviikkoiltana epäviralliseen illalliskokoukseen Brysseliin, tarjolla oli äyriäisiä, pietarinkalaa ja jälkiruoaksi suklaamoussea. Pietarinkala ei... Lue lisää


Asuntomessut

Uutisia

  1. Ennakkosuosikki Ruotsi odotetusti euroviisufinaaliin – Pohjoismaista vain Suomi jäi rannalle

    KULTTUURI 25.5. 00:01 1 0

  2. Jalkapallotuloksia Ruotsin Allsvenskanista

    URHEILUSÄHKEET 24.5. 23:52 0 0

  3. Voimistelutuloksia EM-kilpailuista

    URHEILUSÄHKEET 24.5. 23:07 1 0

  4. Tomi Tuuha karsiutui täpärästi hyppyfinaalista

    URHEILUSÄHKEET 24.5. 23:02 1 0

  5. Pietarinkalaa mutta ei saalista

    PÄÄKIRJOITUKSET 24.5. 21:27 1 0

  6. Lisäpöytäkirja: Johtaako Suomea nykyään kukaan?

    PÄÄKIRJOITUKSET 24.5. 21:30 1 0

  7. Kolme kellarikoppia liekeissä Hervannassa

    PIRKANMAA 24.5. 22:31 1 1

  8. Jalkapallon EM-kisat 2012 - koko otteluohjelma! Näin näet ne televisiosta

    URHEILU 24.5. 22:23 1 7

  9. Pastorin hurja blogi heti sensuuriin: ”Turvenuijat”, ”fasistit”, ”hovisyöttiläät”!

    KOTIMAA 24.5. 22:17 1 21

  10. Korkein oikeus poisti Keijo Suuripään lahjustuomion

    KOTIMAA 24.5. 22:11 1 1

  1. Kaistamaalari jyräsi oravan yli – katso hurja kuva, ei heikkohermoisille

    KOTIMAA 24.5. 20:18 1 16 585

  2. Ennakkosuosikki Ruotsi odotetusti euroviisufinaaliin – Pohjoismaista vain Suomi jäi rannalle

    KULTTUURI 25.5. 00:01 1 0 527

  3. Pastorin hurja blogi heti sensuuriin: ”Turvenuijat”, ”fasistit”, ”hovisyöttiläät”!

    KOTIMAA 24.5. 22:17 1 21 435

  4. Poliisi ihmeissään: Tähän pyramidihuijaukseen lankeavat jopa nuoret

    KOTIMAA 24.5. 16:13 1 9 387

  5. Tampereella taas patonkiskandaali!

    PIRKANMAA 24.5. 19:19 1 20 387

  6. Hetkinen, miten tässä kuuluu pysäköidä? Tampereella parkkeerataan nyt eurooppalaisesti

    AUTOT 7.5. 07:43 9 85 258

  7. Kolme kellarikoppia liekeissä Hervannassa

    PIRKANMAA 24.5. 22:31 1 1 226

  8. Kuninkaanlinnasta opiskelijaravintolaan: Jenni Haukio säväytti Tampereella

    KOTIMAA 24.5. 13:25 1 2 125

  9. Yliopistossa opiskeleva ei pian voi hakea enää toista paikkaa

    KOTIMAA 24.5. 07:46 2 32 116

  10. SS: Poliisi tykittää rajusti ravintoloiden menosta - mongertamista ja kansa tuhannen päissään

    KOTIMAA 24.5. 14:30 1 18 111

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Tampere

Tuoreimmat blogimerkinnät löytyvät toistaiseksi täältä >>>

Puheenaiheet 3 uusinta

Puheenaihe: Pienet etujoukot kehittämään EU:ta, vaatii ”sydämestään federalisti” Stubb

20120523_zaf_w80_001

ULKOMAAT 129

Viisaat ovat osoittaneet, että jopa mahtavat ja menestyksekkäät sivilisaatiot voivat romahtaa. En väitä, että Euroopan unioni tai läntinen sivilisaatio olisi romahtamassa. Lue lisää

Puheenaihe: Kumouksen tulos, naiset ulos

144961114

ULKOMAAT 28

Vielä maaliskuussa Egyptin poliittiset portinvartijat etsivät kiihkeästi niin sopivia kuin päteviäkin presidentinvaaliehdokkaita. Tiedotusvälineiden esittelemä nimilista oli pitkä,... Lue lisää

Puheenaihe: Ei se ole mansikkapaikka, missä kouluja tuhotaan

Mansikkapaikka 4

PIRKANMAA 47

Valkeakoski oli ennen haiseva ja taantuva teollisuuskaupunki. Nykyään se on mansikkapaikka – lapsiperheiden ja omakotiasujien onnela. Lue lisää

Sää

 



Uutisia

Toimituksen valinnat

Ylioppilaat 2012: Pirkanmaan ja lähiseudun tuoreiden ylioppilaiden nimet

www_yliop

PIRKANMAA 4437

Onnea uudet ylioppilaat! Julkaisemme Pirkanmaan alueen ja lähiseudun lukioiden uusien ylioppilaiden nimiä sitä mukaa, kun saamme tietoja kouluilta. Lue lisää

Aamulehti.fi tiukentaa uutisten kommenttien valvontaa, lue tästä vastaukset yleisimpiin kysymyksiin

PIRKANMAA 79279

Edit: Saimme tähän uutiseen erittäin runsaasti kommentteja. Olemme julkaisseet lähes kaikki niistä tämän jutun perässä. Lue lisää

Aamulehti.fi nyt tarjolla myös HELPPO-versiona

wwwnäkymä

PIRKANMAA 11817

Hyvät lukijat, tästä päivästä lähtien Aamulehti tarjoaa verkkosisältönsä myös aivan uudessa, erityisesti tablettimaailmaan sopivassa helpossa muodossa. a... Lue lisää

Tervetuloa Aamulehden asuntomessusivuille!

PIRKANMAA 1000

Aamulehti julkisti maanantaina 26.3. Lue lisää

Lue nämäkin

Asuntomessut
Mobiilisivusto
Ekalehti

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

www.autotalli.com www.etuovi.com www.mikko.fi www.mascus.fi www.vuokraovi.com www.monster.fi
Tämän alueen uusin tarjonta:
Aamulehti - Itäinenkatu 11, 33210 Tampere - puhelin: 010 665 111 (vaihde), 010 665 3116 (verkkotoimitus), 0800 02030 (uutisvinkki, maksuton numero) | Käyttö- ja sopimusehdot