Tila-auto törmäsi huoltoasemalle kääntyvään rekkaan Kangasalla
Kaksi henkilöä loukkaantui, kun tila-auto törmäsi rekkaan 9-tiellä Kangasalla perjantaina. Myös kaksi muuta autoa joutui osalliseksi onnettomuuteen, sillä ne väistivät kolaroineita autoja ja ajautuivat penkkaan. Onnettomuus tapahtui Ruutanan Shell-huoltoaseman kohdalla kello 13.12.
Romanian kilvissä ollut rekka ajoi Oriveden suunnasta kohti Tamperetta, kun sen edellä ajanut auto jarrutti liittymän kohdalla voimakkaasti. Rekka teki äkkijarrutuksen, jolloin sen puoliperävaunu alkoi heittelehtiä. Puoliperävaunu suistui vastaantulevien kaistalle, jota ajoi peräkkäin kolme autoa Tampereen suunnasta.
Ensimmäisenä ajanut tila-auto törmäsi perävaunuun. Kaksi henkilöä loukkaantui. Takana tulleet autot suistuivat ojaan ja törmäsivät toisiinsa.
Henkilöautot vaurioituivat, ja rekan vetoauton hytin ilmanohjain hajosi. Perävaunu säilyi ehjänä.









ensimmäiset kommentit on kirjoitettu 17. päivä ja uutista on muokattu vielä 18. päivä, joten tästä syystä kaikki kommentit eivät oikein täsmää enää tähän päivitettyyn uutisen, joka muuten on muuttunut valtavasti! Eikä kyllä oikein vieläkään ota selvää, mitä todellisuudessa on tapahtunut..
Ilmoita asiaton kommentti