Aloitetaanko korjaus ja laajennus? Orivesi päättää Keskuskoulusta maaliskuussa
Oriveden valtuusto linjaa maaliskuussa, aloitetaanko Keskuskoulun peruskorjaus ja laajennus tänä kesänä, vai siirretäänkö kauan odotettua remonttia yhä.
Korjaustöiden piti alkaa tänä vuonna, mutta valtio pudotti yllättäen Keskuskoulun valtionosuuden pois viime vuoden lopulla.
Oriveden piti saada valtionosuutta vuosina 2012–2013 yhteensä reilut 2,1 miljoonaa euroa. Joulukuussa valtionosuus palautettiin, mutta vasta vuodelle 2014, ja vain 1,2 miljoonaa euroa. Lopullisesti valtionosuus vahvistuu joulukuussa 2013.
Orivesi on budjetoinut koulun korjaamiseen omaan talousarvioonsa vuosille 2012–2013 reilut kaksi miljoonaa euroa.
Keskuskoulun remontin suunnittelu on edennyt, ja hankkeelle haetaan rakennuslupa. Se on voimassa kolme vuotta. Keväällä pitää päättää myös väistötilojen käyttö, sillä oppilaat joutuvat evakkoon remontin ajaksi.







Keskuskoulusta puheenollen muistakaa myös terveyskeskuksen "remontti". Rahaa on palanut ja palaa edelleenkin...verorahoillahan kaikki maksetaan.
Ilmoita asiaton kommentti