Päivitetty 15.9.2011 10:15, julkaistu 15.9.2011 07:30

Puheenaihe: ”Pekka Paavolalla tuntuu olevan valikoiva muisti”

Kuva: ILKKA LAITINEN
Aki Taponen, AamulehtiLähetä palautetta toimittajalle
Pekka Paavolan mukaan ei ole enää paljon henkilöitä, jotka voivat omakohtaisesti kertoa 1970- ja 1980-lukujen asioista. Kirja piti tehdä senkin takia, että hänkin on ruvennut vanhenemaan ja iän myötä muisti huononee.

Vanha kiistakumppani Lasse Eskonen kyseenalaistaa monia myötäsukaisen Pekka Paavola -kirjan väitteistä. Olli Helenin kirjoittama elämäkerta unohtaa, että Paavola erotettiin kaupungin luottamustoimista veropetostuomion jälkeen.

Tampereen entisen pomon Pekka Paavolan elämäkerta edustaa valikoivaa ja puolueellista näkemystä menneisyyden suuresta vallankäyttäjästä, jollaisten aika on onneksi jo ohi.

Kerronnallisista ansioistaan huolimatta kirja ei kelpaa Tampereen lähihistorian oppikirjaksi. Kuten kohteen hyväksymät elämäkerrat yleensä, se edustaa pitkälti Paavolan subjektiivista näkemystä siitä, miten hän oman aikakautensa koki tai millaisen kuvan hän haluaisi jättää itsestään jälkipolville.

Elämäkertoja analysoitaessa tärkeätä on sekin, mitä jätetään kertomatta. Olli Helenin Tampereen pomo -kirjan suurin puute on, että siinä ei puhuta mitään siitä, että Paavola joutui kaupunginvaltuuston erottamaksi kaikista kaupungin luottamustoimista vuonna 2002.

Erottamisen syynä oli Paavolan törkeästä veropetoksesta saama tuomio, joka liittyi siihen, että hän oli jättänyt ilmoittamatta verottajalle Lehtimiehet Oy:n myynnistä Urpo Lahtiselta saamansa 400 000 markan ylimääräisen palkkion. Tuomiota kirja ei pimitä. Mutta tuntuu omituiselta, että myös kirjan loppuun liitetyssä Paavolan ansioluettelossa tämän väitetään toimineen kaupunginvaltuutettuna yhtäjaksoisesti 1993–2008.

– Paavolalla tuntuu olevan valikoiva muisti, sanoo Tampereen tilaajajohtaja Lasse Eskonen, joka kiistää kovistakin erimielisyyksistä huolimatta olevansa Paavolan vihamies.

Autopakomatkan syy

Valtakunnan ykkösuutiseksi noussutta kaupunginjohtajakauden karkumatkaansa kesällä 1984 autolla Länsi-Eurooppaan Paavola selittää kirjassa sillä, että hän halusi saada päänsä järjestykseen ennen edessä olleita poliisikuulusteluja.

Paavola pitää pakoilua jälkikäteen vikatikkinä, mutta ei myönnä, että sen syynä olisi ollut saada syyteoikeus vanhenemaan lahjukseksi epäillystä kesämökistä.

Tamperelaisten rakennusliikkeiden lahjoittama kesämökki pystytettiin ensin ilman rakennuslupaa Vehkalahdelle ja rakennusliike Nopan toimesta myöhemmin Uudenkaupungin saaristoon. Paavolat maksoivat viimeisen erän sen nimellisestä hinnasta 24.6.1974, joten mahdollinen lahjusrikos ehti vanhentua pakomatkan aikana.

Mökkijutun vanheneminen tuli ikään kuin bonuksena, Paavola selittää pakomatkaa kirjassa ja saa monet hymyilemään.

– Uskokoon, kuka tahtoo. Lähtö tapahtui niin pikaisesti, että odottelimme häntä Hämeensillassa tuomaan tervehdystä Essenin kaupungin demariryhmälle. Sinne tulikin kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Vilho Halme (sd), joka kertoi, että Pekka on lähtenyt reissuun, demarien kunnallisjärjestöä johtanut Eskonen muistelee.

Kirjassa Paavolasta luodaan kuva valistuneena itsevaltiaana, joka toimi aina tamperelaisten parhaaksi, vaikkei demokratiaa aina kunnioittanutkaan. Luettelo Paavolan suurimmista rakennusprojekteista vie kirjan lopussa 12 täyteen kirjoitettua riviä.

– Ei voi kiistää, etteikö hänen kaupunginjohtajakautensa aikana rakennettu paljon. Mutta siinä tuli sellaisia verkostoja ja toimintatapoja, joita ei voi puolustella ja jotka toivon mukaan putsaantuivat Noppa-jutun ansioista, Eskonen sanoo.

Paavolan kaupunginjohtajakauden aikana Tampere joutui presidentti Urho Kekkosen epäsuosioon. Paavola epäilee väitetyn kylmäkiskoisuuden johtuneen siitä, että hän oli kieltänyt Kekkosen kaverilta, kauppaneuvos Kalle Kaiharilta kaupungin autojen ja kuljettajien käyttämisen ilman lupaa.

Paavola erosi kaupunginjohtajan virasta kesäkuussa 1985 keskellä Noppa-skandaalia. Kirjassa hän selittää lähtöään Lehtimiesten toimitusjohtajaksi Urpo Lahtisen houkuttelulla.

Pormestarinvaali puhdisti

Paavolan kunnallisura huipentui, kun hänet valittiin valtuuston puheenjohtajaksi XL-ryhmän korvattua aseveliakselin ja Timo P. Niemisen (kok) tultua valituksi Tampereen ensimmäiseksi pormestariksi.

Paavola itse pitää itseään aseveliakselin hajoamiseen johtaneen tapahtumaketjun arkkitehtina ja kapellimestarina.

– Hän oli siinä yhtenä osapuolena, määrittelee Paavolaan pormestarivaaliasiassa yhteyttä ottanut kokoomuksen silloinen puoluesihteeri Harri Jaskari (kok).

Kokoomuksen Riitta Koskisen mukaan Paavola oli innostava käsikirjoittaja, mutta ilman vihreiden Pauli Välimäkeä ja Koskisen omaa työtä pormestarioperaatio ei olisi toteutunut.

Demareille oli tiukka paikka, kun Paavola valittiin palkkioksi kaupunginvaltuuston puheenjohtajaksi, vaikka hänet oli silloin jo kahdesti tuomittu rikoksista.

– Poliittinen tarkoituksenmukaisuus sivuutti moraalinäkökulmat, Lasse Eskonen arvostelee.

Tuomioiden takia Paavola ei ole saanut arvonimeä eikä (ainakaan toistaiseksi) myöskään Tampere-palkintoa.

Ota kantaa: Onko Pekka Paavolan ristiriitaisessa urassa enemmän plussaa vai miinusta?


AVAINSANAT:

Kommentit (38)

Näytä: 10 20 30 40 50 kommenttia yhdellä sivulla, vanhimmat uusimmat ensin
(Tuntematon)6.10.2011 09:59

V- HUIJARI ! Joutas häipyä maisemista. Kavereita taitaa olla tosi vähän.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)17.9.2011 16:42

Ihmeen vähän on kommentteja julkaistu ja varmaan valtaosa sensuroitu. Rupesiko Al:n Helenin korvia kuumottamaan kun kommenttien julkaisulle on pantu stoppi? Ei tainnut Paavola ollakaan kansalaisten mielitietty. Hah.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)16.9.2011 16:49

Mikä on Paavolan motiivi paljastuksille

Tässä tarvittaisi psykologin lausunto, mihin henkilö pyrkii paljastaessaan rötöstoverinsa ja toisaalta mikä saa rötöstoverit siitä kiittämään?
Paavola "kuljetti" sekä Tainioista sekä isää että tytärtä. Kirjassaan Paavola sanoo Riitta Koskisen pelänneen, Mitä? Kaikki ilmeisesti ovat saaneet jotain, mikä heidät vaientaa?

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)16.9.2011 12:36

Paavola pysyy 70-luvun korruption symbolina, vaikka kuinka yrittäisi kehua itseään kirjoissa.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)16.9.2011 10:37

Elämäkertakirjoja syntyy kuin sieniä sateella ja jokainen tuo esiin vain parhaat puolensa ja vähän enemmänkin. Virheitä ja tehtyjä rötöksia ei vain haluta muistaa eikä tuoda esiin.
KYLLÄ KANSA MUISTAA!

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)16.9.2011 08:51

Samaan aikaan kun käytiin kovaa pormestari-peliä, Pekka Paavolasta oli tehty tutkintapyyntö valehtelusta oikeudessa. Arvatkaa aloitettiinko esitutkintaa poliisin toimesta? Ei aloitettu. Ulottuivatko Tampereen poliittinen voima myös viranomaisiin?

Kuten todettua, valtakunnansyyttäjä määräsi myöhemmin asiassa tutkinnan, ja Pomo tuomittiin asiassa vankeusrangaistukseen joulukuussa 2009.

XL-ryhmittymän oli oltava siis tietoinen Pekka Paavolan rikosepäilyistä. Siitä huolimatta ja tietoisesti he runttasivat pormestaripelin juonen läpi.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)16.9.2011 04:10

Pomon kosto on kauhea.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)15.9.2011 21:10

vihreille tärkeintä on saada kaupungin virkoja.kaikki sopii mitä kokoomus esittää.vai mitä Pesä Välimäki ym.muut vihreät virkamiehet.onneksi vaalit lähestyy.hyvästi xl

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)15.9.2011 19:11

Nykypäivän Paavola löytyykin Vantaalta. Kaupunginjohtaja Jukka Peltomäen toimintatapa vaikuttaa hyvin samalta.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)15.9.2011 18:09

Kaikki rötökset sivuutettu vähällä huomiolla, kun on pitänyt piirtää kehuvaa mahtimiehen kuvaa.

Pauli Välimäen rooli Paavolan ja muun porvariston välisen yhteistyön rakentamisessa selittää havainnollisesti, miksi Tampereen vihreiden politiikka on niin surkeaa ja kaikki ihanteet ja periaatteet myynyttä. Mätää jälkeä kautta linjan, niin tunneliasiassa kuin kaikessa muussakin.

Lasse Eskosen kommentti Paavolasta on understatement. Eskonen on ollut koko ikänsä kunnon sosialidemokraatti, Paavola ei kunnon sosialidemokraatti koskaan.

Ilmoita asiaton kommentti

SIVU 1 2 3 4

Kirjoita kommentti

Ohjeet: Kirjoita kommenttisi tähän. Voit ottaa kantaa, mutta muista hyvät tavat. Kirjoittajat vastaavat itse kommenteistaan. Keskustelu on esimoderoitu eli kommentit luetaan ennen julkaisua.

Kommentti


Ulkomaat

Kolmikymppinen Facebook-miljonääri halutaan pitää poissa Yhdysvalloista ikuisesti

03231650_www

ULKOMAAT 10

Osa Yhdysvaltain senaattoreista on suivaantunut nuorelle miljonääri Eduardo Saverinille pahan kerran. Vireillä on lakiesitys, joka pitäisi Facebookilla miljoonia tahkonneen... Lue lisää


Kotimaa

Miksi verkostot vetävät? Syynä ovat asiasisältö ja uudet ihmiset

COLOURBOX3347793_www

KOTIMAA 10

Korkeasti koulutetut verkostoituvat, mutta mikä saa heidät liittymään erilaisiin yhteisöihin. Asiaa on selvitetty laajassa tutkimuksessa. Lue lisää

Syyttäjä vaatii Fouganthinelle vankeutta - Vapautui kolmoismurhatuomiosta 2009

KOTIMAA 10

STTSyyttäjä vaatii Nikita Fouganthinelle vankeusrangaistusta kahdesta pahoinpitelystä ja tuhotyöstä. Syytteitä puitiin torstaina Helsingin käräjäoikeudessa. Lue lisää


Talous

Tiilikainen: EU ei yritä ohjata kreikkalaisia äänestäjiä

TALOUS 00

STT EU haluaa pitää päätöksen Kreikan eurosta eroamisesta kreikkalaisten käsissä, arvioi Ulkopoliittisen instituutin johtaja Teija Tiilikainen. Tiilikaisen mukaan Kreikan uudet vaalit... Lue lisää


Urheilu

Sanni Leinonen ei laske ensi kaudella alppihiihdon A-maajoukkueesta

leinonenwww

URHEILU 00

Tampereen Slalomseuran lupaus Sanni Leinonen ei laske ensi kaudella alppihiihdon A-maajoukkueessa. Ski Sport Finlandin tiedotteen mukaan A-maajoukkueessa laskee naisista ainoastaan kokenut Tanja Poutiainen. Lue lisää


Kiekko

MM-kisojen turnausmuodoksi riittää vaihtoehtoja – mikä on suosikkisi?

kiekkovoittowww

KIEKKO 222

1) 20 maata Alkulohkot: A: Venäjä, Kanada, Sveitsi, Valko-Venäjä, Kazakstan B: Suomi, Slovakia, Saksa, Ranska, Slovenia C: Tšekki, USA, Latvia, Itävalta, Unkari D: Ruotsi, Norja,... Lue lisää


Viihde

IS: Janne Kataja jätti avioerohakemuksen vain kaksi viikkoa hääpäivän jälkeen

wwwkataja

VIIHDE 14

Radio- ja televisiojuontaja Janne Kataja eroaa vaimostaan neljän avioliittovuoden jälkeen, kertoo Ilta-Sanomat. Pariskunta vietti kaksi viikkoa sitten hääpäiväänsä. Lue lisää


Kulttuuri

Yle uudistuu: Kalusto HD-aikaan, Tohloppiin fiktiotuotantoa

10855047www

KULTTUURI 00

Yle rakentaa Tampereen Tohlopista uudenaikaisen HD- eli teräväpiirtotuotannon keskuksen. Tohlopissa keskitytään jatkossa fiktion tuottamiseen. Lue lisää


Pääkirjoitukset

Kunniallinen väliaika

PÄÄKIRJOITUKSET 10

Maassa oli käyty pitkää sisällissotaa, jossa maan hallitus taisteli kansainvälisen tuen turvin kapinallisia vastaan. Tukijoukkojen tappiot aiheuttivat kotirintamalla sotaväsymystä, joka... Lue lisää


Asuntomessut

Uutisia

  1. Ampumaurheilutuloksia haulikkolajien EM-kilpailuista

    URHEILUSÄHKEET 24.5. 18:38 0 0

  2. Kolmikymppinen Facebook-miljonääri halutaan pitää poissa Yhdysvalloista ikuisesti

    ULKOMAAT 24.5. 17:52 1 0

  3. Miksi verkostot vetävät? Syynä ovat asiasisältö ja uudet ihmiset

    KOTIMAA 24.5. 17:41 1 0

  4. Aivot alkavat toimia samaan tahtiin - Voimakkaat tunteet tarttuvat ihmisestä toiseen

    TERVEYS / SEKSI 24.5. 17:34 2 0

  5. Kovalaiselta poksahti kone, Räikkönen pysyi varikolla

    URHEILUSÄHKEET 24.5. 12:57 0 0

  6. Syyttäjä vaatii Fouganthinelle vankeutta - Vapautui kolmoismurhatuomiosta 2009

    KOTIMAA 24.5. 17:32 1 0

  7. Solberg ja Latvala kärjessä aika-ajossa

    URHEILUSÄHKEET 24.5. 12:29 1 0

  8. Vaasantie jälleen kokonaan auki liikenteelle: Neljä autoa rysäytti yhteen

    KOTIMAA 24.5. 17:30 1 1

  9. Nyt suosikkiohjelman voi katsoa myös puhelimesta - Lumia 900 myyntiin Suomessa huomenna

    KOTIMAA 24.5. 17:21 1 0

  10. F1-tuloksia Monacosta

    URHEILUSÄHKEET 24.5. 17:27 1 0

  1. Poliisi ihmeissään: Tähän pyramidihuijaukseen lankeavat jopa nuoret

    KOTIMAA 24.5. 16:13 1 5 6950

  2. Tässäkö ensimmäinen maa, jossa tupakanpoltto loppuu? Verot nousevat 40 prosenttia

    ULKOMAAT 24.5. 10:57 2 22 5302

  3. Kaistamaalari jyräsi oravan yli – katso hurja kuva, ei heikkohermoisille

    KOTIMAA 24.5. 17:05 1 1 4982

  4. Yliopistossa opiskeleva ei pian voi hakea enää toista paikkaa

    KOTIMAA 24.5. 07:46 2 26 4947

  5. Ostitko näitä nakkeja? Palauta myymälään

    KOTIMAA 24.5. 13:49 0 1 3181

  6. Hetkinen, miten tässä kuuluu pysäköidä? Tampereella parkkeerataan nyt eurooppalaisesti

    AUTOT 7.5. 07:43 9 85 3120

  7. Puheenaihe: Pienet etujoukot kehittämään EU:ta, vaatii ”sydämestään federalisti” Stubb

    ULKOMAAT 24.5. 11:05 1 27 2609

  8. IL: 16-vuotiaan kuoleman aiheutti trukin liian kova vauhti

    KOTIMAA 24.5. 07:50 1 4 2415

  9. Tanssikoulun seksuaalirikostutkinta: 11 raiskausepäilyä

    KOTIMAA 23.5. 20:04 1 17 2271

  10. SS: Poliisi tykittää rajusti ravintoloiden menosta - mongertamista ja kansa tuhannen päissään

    KOTIMAA 24.5. 14:30 1 10 2195

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Tampere

Tuoreimmat blogimerkinnät löytyvät toistaiseksi täältä >>>

Puheenaiheet 3 uusinta

Puheenaihe: Pienet etujoukot kehittämään EU:ta, vaatii ”sydämestään federalisti” Stubb

20120523_zaf_w80_001

ULKOMAAT 123

Viisaat ovat osoittaneet, että jopa mahtavat ja menestyksekkäät sivilisaatiot voivat romahtaa. En väitä, että Euroopan unioni tai läntinen sivilisaatio olisi romahtamassa. Lue lisää

Puheenaihe: Kumouksen tulos, naiset ulos

144961114

ULKOMAAT 26

Vielä maaliskuussa Egyptin poliittiset portinvartijat etsivät kiihkeästi niin sopivia kuin päteviäkin presidentinvaaliehdokkaita. Tiedotusvälineiden esittelemä nimilista oli pitkä,... Lue lisää

Puheenaihe: Ei se ole mansikkapaikka, missä kouluja tuhotaan

Mansikkapaikka 4

PIRKANMAA 47

Valkeakoski oli ennen haiseva ja taantuva teollisuuskaupunki. Nykyään se on mansikkapaikka – lapsiperheiden ja omakotiasujien onnela. Lue lisää

Sää

 



Uutisia

Toimituksen valinnat

Ylioppilaat 2012: Pirkanmaan ja lähiseudun tuoreiden ylioppilaiden nimet

www_yliop

PIRKANMAA 4437

Onnea uudet ylioppilaat! Julkaisemme Pirkanmaan alueen ja lähiseudun lukioiden uusien ylioppilaiden nimiä sitä mukaa, kun saamme tietoja kouluilta. Lue lisää

Aamulehti.fi tiukentaa uutisten kommenttien valvontaa, lue tästä vastaukset yleisimpiin kysymyksiin

PIRKANMAA 79278

Edit: Saimme tähän uutiseen erittäin runsaasti kommentteja. Olemme julkaisseet lähes kaikki niistä tämän jutun perässä. Lue lisää

Aamulehti.fi nyt tarjolla myös HELPPO-versiona

wwwnäkymä

PIRKANMAA 11817

Hyvät lukijat, tästä päivästä lähtien Aamulehti tarjoaa verkkosisältönsä myös aivan uudessa, erityisesti tablettimaailmaan sopivassa helpossa muodossa. a... Lue lisää

Tervetuloa Aamulehden asuntomessusivuille!

PIRKANMAA 1000

Aamulehti julkisti maanantaina 26.3. Lue lisää

Lue nämäkin

Asuntomessut
Mobiilisivusto
Ekalehti

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

www.autotalli.com www.etuovi.com www.mikko.fi www.mascus.fi www.vuokraovi.com www.monster.fi
Tämän alueen uusin tarjonta:
Aamulehti - Itäinenkatu 11, 33210 Tampere - puhelin: 010 665 111 (vaihde), 010 665 3116 (verkkotoimitus), 0800 02030 (uutisvinkki, maksuton numero) | Käyttö- ja sopimusehdot