Video: Hyvä katusoittaja saattaa saada kuuntelijalta jopa suukon, huono ei yhtä lanttiakaan
- Jukka Törmä ei ole soittanut kadulla kymmeniin vuosiin. Tammelantorilla hänen paluuesiintymisestään iloitsivat myös nuoret kuulijat, kuten 5-vuotias Noora Jylhä.
Mies soittaa haitarillaan haikeasti Besame Muchoa, mutta ihmiset kävelevät Tampereen Hämeenkadulla kiireisesti ohi.
Kun soittajasta yrittää ottaa kuvaa, hän lopettaa ja katoaa ihmisvilinään.
– Ainakin vähäisin vaatimus täyttyi, eli kappaleen tunnistaminen, Jukka Törmä ehtii arvioida.
Törmä on alan asiantuntija, sillä hän on itsekin aloittanut muusikon uransa katusoittajana Tampereella ja voittanut katusoiton Suomen mestaruuden vuonna 1999.
Hän on tullut kuuntelemaan tamperelaisten katutrubaduurien tasoa.
Poliisi on saanut kesän aikana noin 40 ilmoitusta häiritsevästä katusoitosta.
– Olen ehdottomasti katumuusikkojen puolella, mutta kelvollinen soittotaito pitää olla. Pariisissa katumuusikoille järjestetään koesoitto, Törmä kertoo.
Laukontorilla löytyy seuraava musisoija, joka soittaa haitarillaan myös Besame Muchoa. Asetumme huomaamatta kuuntelemaan soittajan selän taakse.
– Hän ei osaa soittaa rytmiä, vaan näppäilee vain melodiaa. Haitarikin on halvin mahdollinen,Törmä kommentoi.
Besame Mucho vaihtuu kappaleeksi, joka muistuttaa Uralin pihlajaa. Maassa olevassa pahvilaatikossa ei ole yhtään kolikkoa.
Samat kappaleet alkavat soida uudestaan, kunnes kamera otetaan esille, ja soittaja liukenee paikalta rivakoin askelin haitari selässään.
– Minulla oli yli 200 kappaleen ohjelmisto. Ainakin 20 kappaletta pitää osata. Huonot katusoittajat pilaavat kaikkien maineen, Törmä sanoo.
Euron siemen koteloon
Pilvisenä päivänä muita soittajia ei löydy edes Kuninkaankadulta tai Hämeenkadun toisesta päästä.
Tammelan torilla on vapaa areena Törmän paluulle.
– Sua ei ole näkynytkään kymmeniin vuosiin, senkin hävytön, huudellaan marjakojulta.
Törmä asettelee tuolin tottuneesti torin kellon alle ja ottaa kitaran esille.
Koteloon hän heittää muutaman euron.
– Katos siementä pitää laittaa, että ihmiset heittävät rahaa.
Torin kohina hidastuu, kun Törmä alkaa laulaa ja soittaa Muisto vain jää -kappaletta. Kitarakoteloon ropisee lantteja tasaiseen tahtiin. 1980-luvulla soittajan poskelle muiskautettiin joskus suukkokin.
Kun Törmä alkaa laulamaan Lentäjän poikaa 5-vuotias Noora Jylhä käy heittämässä kolikkoja koteloon.
– Voitaisiin tanssia, tyttö pohtii äitinsä kanssa.







No miepä tuun sinne Tamperhele soittamhan ens kesänä mie oon Lapista ja mullon jonku näkönen repertuaari 60lukuva ja vahempaa Suomalaista iskelemää. Näämäkö ens kesänä HÄH??
Ilmoita asiaton kommentti