Palkinto: Upea sarja toi kunniaa Matti Kuuselalle ja Raine Lehtorannalle - Lue jutut ja katso kuvia
- Sirkka Raisamo muistelee luonnon muuttumista vuosikymmennien mittaan. Jasmin tuoksuu Koivuniemen mökin pihalla.
Aamulehden toimittaja Matti Kuusela ja valokuvaaja Raine Lehtoranta saivat Pirkanmaan luonnonsuojelupiirin ympäristöpalkinnon Luonnossa-sarjasta.
Kuusela ja Lehtoranta toteuttivat Aamulehdessä kymmenosaisen sarjan, jonka kautta luontoasiat saivat julkisuutta. Sarjassa esiteltiin luonnon monimuotoisuutta ja sitä varten Aamulehti ja Pirkanmaan luonnonsuojelupiiri tekivät yhteistyötä.
- Oli tavattoman virkistävää saada osallistua projektiin, jossa näytettiin, miten hienoa luontoa on aivan pirkanmaalaisten käden ulottuvilla, kertoo aluesihteeri Anni Kytömäki luonnonsuojelupiiristä.
Palkittu Luonnossa-sarja alkoi raidasta kertovalla jutulla. Kuusela ja Lehtoranta perehtyivät myös mäntyyn, lähimetsiin, kallioihin, hautausmaiden elämään, kuusiin, suohon, puroihin ja linnunlauluun.
- Sarjan loppuvaiheissa Matti tunnisti jo tikanhiippasammalen ja Raine puhui varjorikkijäkälästä kuin vanhasta ystävästä, Kytömäki mainitsee.
- Reportaasimatkoillaan maailmalla he ovat tottuneet havainnoimaan ympäristöä aktiivisesti, ja sama jatkui myös kotiseudun luontoretkillä.
Mänty kertoi tarinoita
- Mänty kertoi minulla tarinoita. Niissä oli menninkäisiä ja keijukaisia, totta kai. Osaavat muutkin puut tarinoida, mutta männyillä on mehevimmät jutut, näin kertoi Sirkka Raisamo, 88, Kuuselan kirjoittamassa ja Lehtorannan kuvaamassa Männyillä on mehevimmät jutut, niittynätkelmäki on tarinaniskijä -jutussa, joka julkaistiin heinäkuussa.Sarjan jutut on julkaistu lehdessä heinäkuussa ja maaliskuussa sekä vuonna 2010.
17.3.2010: Kunnon lähimetsät ovat muuttumassa räkämänniköiksi
18.12.2010: Arkajalasta tulee lopulta aina metsän valtias
19.11.2010: Kalliot kuiskivat ikivanhoja tarinoita
9.10.2010: Täyttä elämää hautausmaalla
12.9.2010: Pahkaneva kertoo terveisiä yli 9000 vuoden takaa
31.7.2010: Puron pitää antaa viipyillä, noroa ei saa kiirehtiä
1.5.2010: Yksinkertainen onni on linnunlaulun päässä
1.4.2010: Epäitsekäs raita pitää perhoset ja mehiläiset hengissä











Onnea palkituille, Matti Kuusela ja Raine Lehtoranta! Mahtaako millään muulla lehdellä olla sellaista toimittajaparia kuin te olette! Onnea Aamulehdelle tästä aarteesta! Olen lukenut ahmien ja uudelleen, viipyillen , tekstejä, ihaillut nerokkaasti toteutettuja kuvakulmia ja kuvien taiteellista osuvuutta. Kuvauksista välittyvä viisaus, syvällisyys ja myös veikeä huumori jäävät mieleen hyvänolontunteena pitkäksi aikaa.
Ilmoita asiaton kommentti