Päivitetty 26.2.2011 21:31, julkaistu 26.2.2011 19:27

Puheenaihe: Onko Oscar-gaala enää pelkkä vitsi?

Kuva: Laurie Sparham
Kari Salminen, AamulehtiLähetä palautetta toimittajalle
Helena Bonham Carterin ja Colin Firthin tähdittämä, änkyttävän kuninkaan tarinan kertova Kuninkaan puhe on kahminut tänä vuonna peräti kaksitoista Oscar-ehdokkuutta. Elokuva kamppailee myös tärkeimmästä, eli parhaan elok

Oscar on elokuvan koville harrastajille vitsi. Voittajia arvuutellaan leikillään, urheilun vuoksi. Ollaan tietävinään, että siellä se Hollywood vain kehuu omiaan ja pukeutuu kalliisti.

Mutta onko asia sittenkään niin? Entä jos gaalassa valitaankin aidosti maailman parhaita elokuvia. Academy Awards -juhla näyttää jokakeväisen palkintojuhlaputken keskellä oikeiden selkärankaisten touhulta.

Elokuvan ystävillä on yksi hauska ja samalla raivostuttava harrastus. Se on toimittajillekin rakas: valitaan vuosien varrelta elokuvia, jotka olisivat ansainneet voiton mutta eivät voittaneet, koska Hollywood on niin pinnallinen.

Oscar-elokuva on kieltämättä ollut hiukan ennustettava tapaus. Se on muodollisesti pätevää draamaa, joka on oikein hyvin näyteltyä, usein brittitaustaista ja melkein aina vakavasti moraalista. Historialliset ja kirjalliset aiheet ovat aina etusijalla. Palkintoelokuva on liberaalin humanismin ja perinteiden asianajaja turhuuksien markkinoilla.

Mutta Academy Awards -seremonia on muuttumassa. Ehdokkaina on elokuvia, jollaisia ei olisi ennen edes noteerattu. On komediaa, animaatiota, fantasiaa ja ennen muuta sellaista jyrkän suunnan ”pahan olon elokuvaa”, jonka akatemia kiersi ennen kaukaa.

Erilaisuus sallittu

Oscar-juhla pesee kevyesti vaikka musiikkialan Grammyt, joissa onnitellaan ja palkitaan menestyjiä. Suomalaisissa Emma-, Venla- ja Jussi-juhlissa on vähän sama meininki. Katsojalle ei tule tunnetta, että alan ihmisiä kiinnostaisivat todelliset vaihtoehdot.

MGM:n pomo Louis B. Mayer perusti Academy of Motion Picture Arts and Sciences -järjestön parantaakseen elokuva-alan julkista kuvaa ja neuvotteluasemia.

1920-luvun lopulta saakka jaetut Academy Awards -palkinnot olivat vaikuttavia tunnustuksia ansioituneimmille ammattilaisille. Entisajan Hollywood-patruunat arvostivat elokuvaa kauppatavarana, mutta he halusivat myös prestiisiä, kunniaa ylellisistä ja jopa taiteellisesti arvokkaista tuotteista.

Elokuva-akatemian runsaat 6 000 ammattilaisjäsentä ovat viimeisten vuosikymmenten aikana ohjailleet laatuelokuvan käsitettä tiettyyn suuntaan. Mutta nyt vaikuttaa siltä, että palkintoelokuvan genre ei enää ahdista niin kuin vielä vajaa vuosikymmen sitten.

Varhain maanantaiaamuna on taas se vaara, että palkintoja kahmivat oikeasti hyvät elokuvat. Yksi sellainen voisi olla Englannin kuninkaan Yrjö VI:n änkytysongelmasta kertova ja sanan suhdetta valtaan tutkaileva Kuninkaan puhe. Vaikka tämä aikamme ”brittiläisin elokuva” onkin tuomittu huonoksi historiaksi, se on pätevää draaman taidetta.

Ja sitten on The Social Network, elokuva, joka todistaa vääräksi väitteen, ettei tietokoneen ja netin aikakaudesta voi tehdä vetävää ja älyllistä elokuvaa. Facebookin syntymästä on tehty elokuva, joka ansaitsisi erityispokaalin mahdottoman mahdolliseksi tekemisestä.

Amerikan takamaiden kurjuudessa kieriskelevä Winter’s Bone taas on niin ahdistava rikostarina, ettei sellaisella olisi aiemmin päässyt edes ehdokkaaksi. Nytkään sillä ei ole juurikaan mahdollisuutta voittoon, mutta pelkkä listalla olo on jo voitto.

Selvä suunnan muutos

Oscar-elokuvan genre on hajoamassa käsiin. Tänä vuonna ehdolla parhaaksi elokuvaksi ovat myös animaatio Toy Story 3 ja vanhan John Wayne -länkkärin uusi versio Kova kuin kivi. Valinnanvaraa ainakin riittää.

Oscar-gaala on ainakin kolmen vuoden ajan vaikuttanut perin ryhdikkäältä juhlalta. Viime vuonna voitti Irakin sotaan sijoittuva The Hurt Locker, ja ehdolla olivat mm. Up ja A Serious Man.

Vuonna 2009 gaalassa juhlittiin Slummien miljonääriä. Ehdolla olivat myös Frost/Nixon, Milk ja Lukija.

Siitä vuosi taaksepäin pääpalkinnon vei lohduton ja raaka Menetetty maa, ja silloin huomiota saivat myös Sovitus, Juno ja There Will Be Blood. Kokonaiskuva on jotain muuta kuin parin viime vuosikymmenen aikana on totuttu.

Ympäri maailmaa tehdään nyt loistavaa elokuvaa. Iranista, Afrikan maista, Kiinasta tai vaikka Meksikosta sopiikin intoilla, mutta myös Hollywoodissa ja sen liepeillä tehdään haastavia elokuvia, ja niistä parhaat ovat esillä myös Academy Awards -seremoniassa.

Olisiko jo tullut aika lopettaa jankuttaminen Oscarin turhuudesta? Ironinen saa olla, mutta tosiasiatkin sopii tunnustaa.

Menevätkö Oscarit vuoden parhaille elokuville vai onko kyse jostain muusta? Kerro mielipiteesi!


AVAINSANAT:

Kommentit (2)

Näytä: 10 20 30 40 50 kommenttia yhdellä sivulla, vanhimmat uusimmat ensin
(Tuntematon)27.2.2011 14:53

Oscar-gaala on viihdettä, sama siinä viehättää kuin esim Big Brotherissa.

Veikkaan, että jokin yleisöäänestys-formaatti voisi olla kova parannus gaalan tuloihin.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)27.2.2011 00:41

Tämän vuoden parhaan elokuvan ehdokkaiden kymmenen elokuvan lista on niin vahva, vakuuttava ja monipuolinen, että turha puhua mistään Oscarien "turhuudesta" tai ennalta-arvattavuudesta. On animaatiota, on synkkää rikosdraamaa, on tosielämän nyrkkeily/draamaelokuvaa, on Aronofskyn loistokas psykologinen balettitrilleri Black Swan, on vaikka mitä. Yli puolet parhaan elokuvan ehdokkaista olen toistaiseksi nähnyt (muutama vielä valitettavasti uupuu), ja jokainen on ansioitunut elokuva, ja jokainen on ollut erityyppinen elokuva.

Oscar-gaalan olen joka kerta katsonut lähes koko 2000-luvun, ja arvostan paitsi gaalan valintoja, myös itse gaalatilaisuutta ensiluokkaisena elokuvan juhlana, joka on viihdyttävyydessään ja sujuvuudessaan valovuosia edellä suomalaisia vastaavia. Ulkoiset hienot puitteet vastaavat mainiosti sisältöön eli todella hyviin elokuviin ja erinomaisiin näyttelijäsuorituksiin.

Mitä tulee ns. kriitikoiden arvostukseen, niin en muiden kriitikoiden puolesta voi puhua, mutta olen itse elokuvakriitikko enkä todellakaan tunne elitististä tarvetta snobbailla ja halveksia Oscar-gaalaa, päin vastoin. Jokaisella saa olla oma mielipide siitä, mikä on "paras", jos sellaiseen luokitteluun on tarvetta, mutta yleisesti ottaen Oscarien parhaan elokuvan ehdokkaina on huippulaadukkaita elokuvia joiden näkeminen on itseään kunnioittaville elokuvaharrastajille selvää.

Jos joku oma suosikki ehdokaslistalta puuttuu (vaikka joku "eurooppalainen taide-elokuva", joiden nimeen tietyt ihmiset aina vannovat), niin ei se tarkoita, etteikö Oscar-gaalalla olisi suurta elokuvataiteellista merkitystä viihteellisyyden lisäksi. "Hollywoodin tusinakaman" joukossa kun tehdään edelleen elokuvia, joilla on merkitystä vielä vuosikymmenien päästä.

-JL-

Ilmoita asiaton kommentti

Kirjoita kommentti

Ohjeet: Kirjoita kommenttisi tähän. Voit ottaa kantaa, mutta muista hyvät tavat. Kirjoittajat vastaavat itse kommenteistaan. Keskustelu on esimoderoitu eli kommentit luetaan ennen julkaisua.

Kommentti


Pirkanmaa

Varo varkaita: Rahat viedään taskuista Rauhaniemen pukukopissa

rauhaniemiwww

PIRKANMAA 12

Älä jätä arvotavaraa tai rahaa taskuihisi Tampereen Rauhaniemen kansankylpylän pukukopeissa! Kesä vasta tekee tuloaan, mutta jo tähän mennessä on paljastunut ainakin... Lue lisää

Kolarit ruuhkauttivat Tampereen keskustaa

wwwkolari

PIRKANMAA 214

Tampereen keskustassa sattui kaksi kolaria pahimpaan ruuhka-aikaan keskiviikkona. Toinen kolareista sattui Hämeenkadulla Stockmannin tavaratalon edustalla ja toinen Itsenäisyydenkadulla hieman ennen... Lue lisää


Kotimaa

MTV3: Antijytky odottaa perussuomalaisia kuntavaaleissa

soini s2

KOTIMAA 121

Perussuomalaisten kannatus vajoaa yhä, ilmenee MTV3:n teettämästä mielipidemittauksesta. Perussuomalaisten kannatus on tulkinta- ja laskentatavasta riippuen nyt 5–12 prosenttia. Lue lisää

Tanssikoulun seksuaalirikostutkinta: 11 raiskausepäilyä

wwwpasion

KOTIMAA 19

Poliisi on saanut valmiiksi Pirkanmaalla toimineen tanssikoulun toimintaan liittyneen seksuaalirikossarjaepäilyn esitutkinnan. Esitutkinta aloitettiin kouluterveydenhuollosta tulleen tiedon perusteella... Lue lisää


Ulkomaat

Italian pääministeri vannoo sotaa mafiaa vastaan

ULKOMAAT 00

STT, AFP, Reuters Italian on taisteltava armoa antamatta mafiaa vastaan, sanoi pääministeri Mario Monti Sisiliassa keskiviikkona. Palermossa vietettiin mafian murhaaman tuomarin Giovanni Falconen kuoleman 20. Lue lisää


Talous

Reuters: Euromaat varautuvat Kreikan lähtöön

TALOUS 03

Euromaat alkavat uutistoimisto Reutersin tietojen mukaan valmistautua Kreikan lähtöön eurosta. Reutersin mukaan euromaiden virkamiehistä koostuvassa yhteistyöryhmässä sovittiin... Lue lisää


Urheilu

Jalkapallon EM-kisat 2012 - koko otteluohjelma! Näin näet ne televisiosta

13117572-www

URHEILU 13

Jalkapallon EM-kisat 2012 käydään Puolassa ja Ukrainassa 8.6. Lue lisää


Kiekko

MM-kisojen turnausmuodoksi riittää vaihtoehtoja – mikä on suosikkisi?

kiekkovoittowww

KIEKKO 221

1) 20 maata Alkulohkot: A: Venäjä, Kanada, Sveitsi, Valko-Venäjä, Kazakstan B: Suomi, Slovakia, Saksa, Ranska, Slovenia C: Tšekki, USA, Latvia, Itävalta, Unkari D: Ruotsi, Norja,... Lue lisää


Viihde

Maisteri Frangenin tärkeä alkoholineuvo kesäfestareiden ensikertalaiselle

Kopio simo3

VIIHDE 13

Maisteri Simo Frangen on jo kokenut festarikävijä. Kesää hän aikoo viettää kesää muun muassa Tammerfestissä ja Red Hot chili Peppersin keikalla, jonka maisteri... Lue lisää


Pääkirjoitukset

Kunniallinen väliaika

PÄÄKIRJOITUKSET 10

Maassa oli käyty pitkää sisällissotaa, jossa maan hallitus taisteli kansainvälisen tuen turvin kapinallisia vastaan. Tukijoukkojen tappiot aiheuttivat kotirintamalla sotaväsymystä, joka... Lue lisää



Uutisia

  1. Nordsjällandille ensimmäinen Tanskan mestaruus

    URHEILUSÄHKEET 23.5. 23:41 1 0

  2. Jalkapallotuloksia Ruotsista, Norjasta ja Tanskasta

    URHEILUSÄHKEET 23.5. 22:24 1 0

  3. Kunniallinen väliaika

    PÄÄKIRJOITUKSET 23.5. 22:38 1 0

  4. Analyysi: Tampere tunnetaan nyt kalsareista

    PÄÄKIRJOITUKSET 23.5. 22:39 1 0

  5. Tuottoisa ideahautomo

    PÄÄKIRJOITUKSET 23.5. 22:39 1 0

  6. Joey Bartonille 12 ottelun panna

    URHEILUSÄHKEET 23.5. 22:08 1 0

  7. Italian pääministeri vannoo sotaa mafiaa vastaan

    ULKOMAAT 23.5. 22:11 0 0

  8. Rodriguez rutisti etappivoittoon ystävänsä muistoksi

    URHEILUSÄHKEET 23.5. 22:09 1 0

  9. Liikennekaaos nostatti mellakan Sao Paulossa

    ULKOMAAT 23.5. 21:14 1 0

  10. Jalkapallon EM-kisat 2012 - koko otteluohjelma! Näin näet ne televisiosta

    URHEILU 23.5. 21:05 1 3

  1. Tanssikoulun seksuaalirikostutkinta: 11 raiskausepäilyä

    KOTIMAA 23.5. 20:04 1 9 29

  2. Hämmennys lähiössä: Kerjäläiset kolkuttelevat kotiovilla

    KOTIMAA 22.5. 10:41 11 193 19

  3. Karkottaisiko Frontside Ollien soittaminen Keskustorin juopot?

    KOTIMAA 23.5. 07:13 2 55 19

  4. Kolarit ruuhkauttivat Tampereen keskustaa

    PIRKANMAA 23.5. 17:51 2 14 18

  5. Varo varkaita: Rahat viedään taskuista Rauhaniemen pukukopissa

    PIRKANMAA 23.5. 20:07 1 2 18

  6. Tämän takia Mustalahti vilisi poliiseja

    PIRKANMAA 23.5. 14:09 1 4 16

  7. Tolppaa päin suistunut Volvo romuttui pahasti

    KOTIMAA 23.5. 14:56 1 32 15

  8. MTV3: Antijytky odottaa perussuomalaisia kuntavaaleissa

    KOTIMAA 23.5. 20:12 1 21 13

  9. Parkissa ollut auto roihahti yllättäen huoltoaseman pihassa – Katso kuvat

    KOTIMAA 23.5. 18:28 1 9 10

  10. Poliisi otti kadonneen 14-vuotiaan kiinni Tampereella kilpajuoksun jälkeen

    KOTIMAA 23.5. 09:39 2 17 9


Kultuuri

Tuoreimmat blogit

Puheenaiheet 3 uusinta

Puheenaihe: Kumouksen tulos, naiset ulos

144961114

ULKOMAAT 26

Vielä maaliskuussa Egyptin poliittiset portinvartijat etsivät kiihkeästi niin sopivia kuin päteviäkin presidentinvaaliehdokkaita. Tiedotusvälineiden esittelemä nimilista oli pitkä,... Lue lisää

Puheenaihe: Ei se ole mansikkapaikka, missä kouluja tuhotaan

Mansikkapaikka 4

PIRKANMAA 46

Valkeakoski oli ennen haiseva ja taantuva teollisuuskaupunki. Nykyään se on mansikkapaikka – lapsiperheiden ja omakotiasujien onnela. Lue lisää

Puheenaihe: ”Ei kannata sopia itse kaikesta” – Nämä ovat Metalliliiton kolme teesiä

5354492www

KOTIMAA 59

Se, mikä ennen oli itsestäänselvyys, asetetaan tänään helposti kyseenalaiseksi. Tämä sinänsä terve ilmiö on yksi kaikenpuolisen kehityksen peruslähtökohta. Lue lisää

Sää

 



Uutisia

Toimituksen valinnat

Ylioppilaat 2012: Pirkanmaan ja lähiseudun tuoreiden ylioppilaiden nimet

www_yliop

PIRKANMAA 4437

Onnea uudet ylioppilaat! Julkaisemme Pirkanmaan alueen ja lähiseudun lukioiden uusien ylioppilaiden nimiä sitä mukaa, kun saamme tietoja kouluilta. Lue lisää

Aamulehti.fi tiukentaa uutisten kommenttien valvontaa, lue tästä vastaukset yleisimpiin kysymyksiin

PIRKANMAA 79278

Edit: Saimme tähän uutiseen erittäin runsaasti kommentteja. Olemme julkaisseet lähes kaikki niistä tämän jutun perässä. Lue lisää

Aamulehti.fi nyt tarjolla myös HELPPO-versiona

wwwnäkymä

PIRKANMAA 11817

Hyvät lukijat, tästä päivästä lähtien Aamulehti tarjoaa verkkosisältönsä myös aivan uudessa, erityisesti tablettimaailmaan sopivassa helpossa muodossa. a... Lue lisää

Tervetuloa Aamulehden asuntomessusivuille!

PIRKANMAA 1000

Aamulehti julkisti maanantaina 26.3. Lue lisää

Lue nämäkin

Asuntomessut
Mobiilisivusto
Ekalehti

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

www.autotalli.com www.etuovi.com www.mikko.fi www.mascus.fi www.vuokraovi.com www.monster.fi
Tämän alueen uusin tarjonta:
Aamulehti - Itäinenkatu 11, 33210 Tampere - puhelin: 010 665 111 (vaihde), 010 665 3116 (verkkotoimitus), 0800 02030 (uutisvinkki, maksuton numero) | Käyttö- ja sopimusehdot