*

Aamulehti
Päivitetty 21.8.2012 10:41, julkaistu 21.8.2012 10:40

Niinistö: Venäjän ongelmista vaikeneminen ei ole kenenkään etu

Kuva: Nina Karlsson - Aamulehden arkisto
STT, AamulehtiLähetä palautetta toimittajalle
Sauli Niinistö.

Presidentti Sauli Niinistön mukaan Suomen ei pidä vaieta Venäjän oikeusvaltiota, demokratiaa ja ihmisoikeuksia koskevista ongelmista. Niinistön mukaan Suomen ei tule tavoitella mestaruutta ongelmien osoittajana vaan pikemminkin ratkaisujen esittäjänä, Niinistö painotti ulkoministeriön suurlähettiläspäivillä pitämässään puheessa.

– Rajanaapurimme Venäjän kehitys kuluneina kahtena vuosikymmenenä on ollut monessa suhteessa myönteistä. Maa on vaurastunut, avautunut ja kytkeytynyt kansainväliseen talouteen. Tämä on kokonaiskuva eivätkä tulokset ole pikkuasioita. Venäjästä ei silti tullut, venäläistenkään mielestä, kaikkea sitä, mitä siitä ehdittiin toivoa, Niinistö totesi.

Niinistön mukaan Venäjän ongelmista vaikeneminen ei ole kenenkään etu.

Hänen mukaansa Suomen ja Venäjän suhteet ovat hyvässä kunnossa.

– Minulla oli kesäkuussa turvallisuuspolitiikasta hyvä ja asiapitoinen keskustelu presidentti Putinin kanssa. Tunnemme toistemme kannat, eikä niissä ole yllätyksiä.

Eurooppa on Niinistön mukaan vaikeimmassa tilanteessa sitten toisen maailmansodan. Niinistö kuitenkin torjuu unionin kehittämisen velansiirtounionin suuntaan. Vastuun-, tulon-, ja velansiirtounionin ennuste ei olisi Niinistön mukaan kehuttava. Myöskään eurosta eroaminen ei Niinistön mukaan ole vaihtoehto.


AVAINSANAT: ///SÄHKE///

Kommentit (10)

Näytä: 10 20 30 40 50 kommenttia yhdellä sivulla, vanhimmat uusimmat ensin
(Tuntematon)22.8.2012 09:54

Niinistöltä ei mitään uutta asianpoikasta juurikaan tule. Hän puhelee viiveellä jo julkisuudessa käsiteltyjä asioista jotka myötäilevät yleistä mielipidettä. Jos nyt hieman itäänpäin on unilukkarin taipumuksia, niin se on tarkoitettu kotimaan markkinoille, meillä kun osa kansasta haluaa kuulla vain jotain ikävää idästä.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)21.8.2012 17:04

Hyvä Niinistö. Jatkat Halosen valmiiksi viitoittamaa polkua. Pidä tuo linja.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)21.8.2012 15:14

Niinistökö ne hyvät Venäjä-suhteet rakensi puolessa vuodessa? Taisipa päästä valmiille. Tästä on hyvä jatkaa, sanovat urheilijat usein.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)21.8.2012 14:24

ei pidäkään vaieta Venäjän ongelmista, mutta ne kirkon häpäisiät tarvitsivat kyllä rangaistuksen. He pyrkivätkin vain julkisuuteen ja sitä kyllä totisesti saivat. En surkuttele heitä yhtään.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)21.8.2012 12:56

Hienoa. Melkein kaikissa kohdissa asiaa. Toisin kuin edeltäjällään joka lähinnä keskittyi mielistelemään itää...

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)21.8.2012 11:49

Se on iso etu Suomelle olla HYSHYS-linjalla mitä tulee Venäjän sisäisiin asioihin!

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)21.8.2012 11:44

Viisaita havainnointeja ja sanoja. Hienoa!

Venäjän aiempi eristyneisyys johti epäluuloihin molemmin puolin. Avoimuus on ratkaisuista tärkein.

Tunnista ongelmat ja ratkaise ne onkin vaikeampi haaste. Ongelmat kyllä tiedostetaan monella sektorilla mutta muutokseen tarvitaan uudenlaisia ajatuksia "vanhojen tilalle". Taaksepäin katsomisen tilalle lue (aina ennenkin on näin tehty ja tehdään vastakin) eli pysähtyneisyys ei tuo uudistuksia yhtään jos johdon näkemys ja vanhoillisuus sen tehokkaasti estää.

Suomessakin alkoi heti uudet tuulet puhaltamaan kun pysähtyneisyyden keskusta ja sdp:n valta vaihtui.
Edistystä siis on luvassa ja nousua pukkaa sen seurauksena sekä Venäjälle, että Suomeen ja EU:n alueelle jos viesti vain menee perille vasta rannan kiiskeille. Viennistä ja tuonnista sekä eri alojen kehityksen mahdollisuudet paranee sen myötä.

Muutos on vain liian hidas, että kasvan koiranputkea näkemättä sitä. 50 vuoden sisällä.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)21.8.2012 11:41

Eu:ssa se demokratia vasta onkin mennyt kuralle. Avoimuus ja budjettivalta on demokratian ydintä. Kattokaa nyt tätä. Jostain syystä poliitiikoja kiinnostaa demokratia kehitys vain Venäjällä, omia ongelmia ei kukaan ole huomaavinaan. Luulen että tarkoitus onkin vain kaupata Natoa ärsyttämällä Venäjää.


PERUSTUSLAKIVALIOKUNTA
ESITYSLISTA 38/2012 vp
Tiistai 29.5.2012 kello 09.30

4.    HE 34/2012 vp eduskunnalle Euroopan vakausmekanismin (EVM) perustamisesta tehdyn sopimuksen hyväksymisestä ja laiksi sen lainsäädännön alaan kuuluvien määräysten voimaansaattamisesta



Artiklan 3 kohdan mukaan EVM, sen varat ja omaisuus on vapautettu kaikista oikeudenkäynneistä, jollei EVM nimenomaisesti luovu tästä vapaudesta tapauskohtaisesti tai etukäteen tekemässään sopimuksessa.

Artiklan 4 kohdan mukaan EVM on vapautettu takavarikosta, pakkoluovutuksesta ja pakkolunastuksesta.

Artiklan 5 kohdan mukaan EVM:n arkistot ja kaikki EVM:lle kuuluvat tai sen hallussa olevat asiakirjat ovat loukkaamattomia.

Artiklan 6 kohdan mukaan EVM:n toimitilat ovat loukkaamattomia.

Artiklan 8 kohdan mukaan EVM:n omaisuus, rahoitus ja varat on vapautettava rajoituksista, sääntelystä, tarkastuksista ja maksujen keskeytyksistä. Määräys rajoittaa tuomioistuimen ja muiden viranomaisten toimivaltaa, josta säädetään lailla.

Artiklan 9 kohdan mukaan EVM on vapautettava kaikista vaatimuksista, jotka koskevat vaatimusta valtuutuksen tai toimiluvan saantiin luottolaitoksena, sijoituspalvelujen tarjoajana tai muuna kunkin EVM:n jäsenvaltion lain nojalla valtuutettuna toimiluvallisena tai säänneltynä yhteisönä.

Koska EVM ei ole unionin perustama elin, siihen ei sovelleta SEUT 15 artiklaa eikä unionin asiakirjajulkisuutta koskevaa sääntelyä, kuten asetusta (EY) N:o 1049/2001 Euroopan parlamentin, komission ja neuvoston asiakirjojen saamisesta yleisön tutustuttavaksi.

34 artikla. Salassapitovelvollisuus. Kaikilla toimessaan olevilla ja entisillä hallintoneuvoston ja johtokunnan jäsenillä sekä EVM:n palveluksessa olevilla tai olleilla on velvollisuus olla ilmaisematta EVM:n toimintaa koskevia salassa pidettäviä tietoja.

35 artikla. Henkilöiden koskemattomuus. Hallintoneuvoston jäsenet, johtokunnan jäsenet ja näiden varajäsenet, toimitusjohtaja, henkilökunta ja komiteoiden jäsenet on vapautettu kaikista oikeudellisista menettelyistä, jotka kohdistuvat heidän toimintaansa mainittua tehtävää suoritettaessa. Lisäksi he nauttivat loukkaamattomuutta kaikkien virallisten asiapapereidensa ja asiakirjojensa osalta.

36 artikla. Verovapaus. Virallisen toimintansa osalta EVM, sen varat, tuotot, omaisuus sekä valtiosopimuksen mukainen toiminta ja toimet on vapautettava kaikista välittömistä veroista.

http://217.71.145.20/TRIPviewer/show.asp?tunniste=HE+34/2012&base=erhe&palvelin=www.eduskunta.fi&f=WORD

"Budgetary power is the crown jewel of parliament," said Di Fabi
spiegel.de/international/europe/0,1518,784442,00.html

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)21.8.2012 11:31

Mitäpä jos avauduttaisiin ensin oman maamme vaikenemisongelmista ja ryhdytään vasta sitten oikomaan naapurimaittemme vastaavia ongelmia.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)21.8.2012 11:23

"Niinistö kuitenkin torjuu unionin kehittämisen velansiirtounionin suuntaan." "Myöskään eurosta eroaminen ei Niinistön mukaan ole vaihtoehto."

Tässä Suomen tasavallan presidentti taisi astua oman, riisutun toimenkuvansa ulkopuolelle. EU-politiikkahan on sitä sisäpolitiikkaa, joka ei presidentille kuulu.

Presidentti kuitenkin vastaa tällaisilla kannanotoilla äänestäjien odotuksiin. Suuri osa meistä kaipaa vahvaa, lähes yksinvaltiasta presidenttiä. Minustakin presidentin valtaoikeudet olisi ollut parempi pitää vahvempina. Nyt mennään kuitenkin nykyisen lain mukaan, joten toivottavasti presidentti ei liikaa sekaannu hallitukselle ja eduskunnalle kuuluviin asioihin.

Ilmoita asiaton kommentti

Kirjoita kommentti

Ohjeet: Kirjoita kommenttisi tähän. Voit ottaa kantaa, mutta muista hyvät tavat. Kirjoittajat vastaavat itse kommenteistaan. Keskustelu on esimoderoitu eli kommentit luetaan ennen julkaisua.

Kommentti













Uutisia

  1. The Independent: Kanye Westin messiaskompleksi lähti käsistä – uuden levyn nimi kruunaa huhut

    KULTTUURI 19.5. 20:17 0 0

  2. Nadal löylytti Federerin Roomassa

    URHEILUSÄHKEET 19.5. 20:17 0 0

  3. Juuri nyt: Suomalaiset merihädässä Atlantilla – soittivat apua Turusta

    ULKOMAAT 19.5. 20:14 0 0

  4. Granlund rankkaristaan: Päätin metri ennen maalia mitä yritän!

    KIEKKO 19.5. 20:07 0 0

  5. Visconti vei Giron etapin, Nibali jatkaa johdossa

    URHEILUSÄHKEET 19.5. 20:02 0 0

  6. Leijonille kitkerä tappio pronssipelissä

    URHEILUSÄHKEET 19.5. 02:04 6 5

  7. Suomessako kallista bensaa? Näin paljon maksaa Euroopan kallein menovesi

    ULKOMAAT 19.5. 19:09 0 0

  8. USA vei pronssit voittolaukauksilla – Näin ottelu eteni

    KIEKKO 19.5. 19:32 7 3

  9. Hätääntyneet lapset turvautuivat pelastuslaitoksen apuun – kissa putosi siiloon Parkanossa

    KOTIMAA 19.5. 19:12 0 0

  10. Henkilöauto ajautui kaiteeseen Kolmenkulman ABC:n kohdalla 3-tiellä

    KOTIMAA 19.5. 19:09 0 0

  1. Jätti autonsa yöksi risteykseen – Aamulla odotti ikävä yllätys

    KOTIMAA 19.5. 13:07 1 4 9119

  2. Ilmeisesti kaistanvaihto johti moottoripyöräilijän kuolemaan Sammonkadulla

    KOTIMAA 19.5. 13:31 6 24 8367

  3. Poliisi: Raivo purkautui ravintolan edessä – Useille vammoja isossa joukkotappelussa

    KOTIMAA 19.5. 14:50 1 1 6429

  4. Suomalaismies putosi Roomassa hotellista ja kuoli

    ULKOMAAT 18.5. 22:51 8 0 6049

  5. Vakava onnettomuus Sammonkadulla: Moottoripyöräilijä menehtyi

    KOTIMAA 18.5. 14:09 2 57 5945

  6. Likkojen lenkkipäivä nosti hymyt huulille – katso kuvat

    PIRKANMAA 18.5. 14:55 1 19 4402

  7. Omaiset juoksivat kauhuissaan karkuun – Mies heräsi ruumisarkustaan

    ULKOMAAT 19.5. 16:44 0 1 4300

  8. Puolalainen myi naiselle koristeen, miesystävä tappoi myyjän kaverin seuraavana päivänä

    KOTIMAA 18.5. 21:05 2 14 4095

  9. Ennakkosuosikki Tanska korjasi potin Euroviisuissa

    KULTTUURI 19.5. 01:46 2 35 3941

  10. 23 vuotta sitten kaapattu poika löysi kaukaisen kotinsa Google Mapsin avulla

    ULKOMAAT 18.5. 19:47 1 3 3771


Kotimaa

Tuoreimmat blogit

Sää

 

Albumit arkisto




Uutisia

Toimituksen valinnat

Lue nämäkin

Mobiilisivusto

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

www.autotalli.com www.etuovi.com www.mikko.fi www.mascus.fi www.vuokraovi.com www.monster.fi
Tämän alueen uusin tarjonta:
Aamulehti - Itäinenkatu 11, 33210 Tampere - puhelin: 010 665 111 (vaihde), 010 665 3116 (verkkotoimitus), 0800 02030 (uutisvinkki, maksuton numero) | Käyttö- ja sopimusehdot